Euroopa keskel asuv Tšehhi Vabariik (tuntud ka lühinimega Tšehhia) on ajaloost läbi imbunud riik. See on losside, keskaegsete linnade, kaunite mägede, iidsete varemete ja maailmatasemel veinitootjate maa.
Igal aastal külastab seda imelist kohta üha rohkem inimesi, kuid kahjuks jäävad nad enamasti pealinna Praha juurde, jättes ülejäänud riigi külastamata. Kuid kui olete sellest ilusast (kuid rahvarohkest) linnast põgenenud, leiate odava riigi, kus on Euroopa kõige silmatorkavamad ja karmimad maastikud. Mulle meeldib rongiga ühest kohast teise sõita ja lihtsalt aknast välja veerevat maakohta vahtida.
See Tšehhi reisijuht aitab välja mõelda, mida näha, kuidas raha säästa ja planeerida kogu elu reisi.
Tutvu Prahaga
Tulge läbi keskaegsete tänavate, ronige mäele, et külastada Praha lossi, vaadata astronoomilist kella, uurida ajaloolisi hooneid ja munakivitänavaid ning nautida metsikut ööelu (või rahulikumat õlleaeda). Praha on linn, mis vastab kõigile hüpetele.
Vaadake Český Krumlov’it
See asub riigi lõunaosas Vltava jõe ääres ja on Praha väiksem ja maalilisem versioon. Keskaegne arhitektuur ja punase katusega hooned loovad kaunid pildid ning juhuslik jalutuskäik tänavatel on suurepärane võimalus tempo maha võtta ja aeglasemat elutempot nautida.
Jooge Moraavia veini piirkonnas
Kuigi Tšehhi Vabariiki suundudes võite mõelda ainult õllele, on Moraavia piirkond oma veini poolest tegelikult väga kuulus. Siin on suurepärane kogemus autoga, jalgrattaga sõita või läbi viinamarjaistanduste rännata. Paljud ekskursioonid pakuvad piirkonna külastamise ajal degusteerimise võimalusi.
Külastage Kutná Horat
See ajalooline linn on koduks kuulsale Sedleci ossuaarile ehk luu kirikule. See on rooma katoliku kabel, mis ehitati 13. sajandil ja mida kaunistavad üle 40 000 inimluu. Sissepääs on 60 CZK.
Matk Adršpach - Teplice kaljudel
Matkake ümber nende looduslike liivakivi kloostrite. Selliste nimedega nagu “Hiiglase tugitool” ja “Suhkrukoonus” ei saa te valesti minna. Seal on kaks moodustiste klastrit: Adršpach Rock Town ja Teplice Rock Town. Prahast pärit rong maksab umbes 275 CZK ja kestab veidi alla 3 tunni.
Kuhu minna Tsehhis
- Avastage Macocha mäekuru: see Brno lähedal asuv kraanikauss on muljetavaldav 138 m sügav. See on osa Moraavia karsti koopa süsteemist ja on populaarne turismiobjekt, mis sobib nii juhuslikele külastajatele kui ka neile, kellel on rohkem arenenud tehnilisi koopatamise kogemusi. Lähedal asuvaid Punka koopaid saab uudistada aprillist septembrini, sissepääs maksab 180 CZK.
- Külastage Austerlitzi lahinguvälja: Austerlitzi lahing oli Napoleoni sõdade üks otsustavamaid lahinguid ja seda peetakse laialdaselt üheks Napoleoni suurimaks võiduks. Just siin alistas ta Venemaa ja Püha Rooma impeeriumi ühendatud väed, mis viis Püha Rooma impeeriumi lagunemiseni. Lahingus hukkus üle 16 000 inimese, kellest vaid 1300 olid Napoleoni armeest. Siin korraldatakse aeg-ajalt taasesitusi, mis sobivad suurepäraselt ajaloohuvilistele. Seal on nii suur mälestusmärk kui ka väike muuseum (sissepääs on 125 CZK). Kui soovite rentida giidi, maksate päevareisi eest 2400 CZK.
- Seigelge Böömimaa Šveitsi rahvuspargis: see rahvuspark asub riigi loodeosas ning on täis männimetsi ja sügavaid orge, majesteetlikke kaljutorne ja kuristikke. Ümberkaudsetesse kurudesse viivad mitmed loodusrajad. Matkamiseks on üks populaarsemaid loodusradasid Gabrieli rada. Parki jõuate Prahast autoga veidi üle tunni.
- Proovige Pilseni pilsnerit: Pilsen on Pilsneri sünnikoht ja algse Pilsner Urquell Tšehhi õlle kodu. Linna külastus teeb Prahast suurepärase päevareisi. Külastage kindlasti mitte ainult Pilsneri tehast, vaid tutvuge ka õllespaadega, kus saate õllevannis leotada. Eeldatavasti maksate leotamise eest umbes 900 CZK. Ärge jätke siin viibides mööda 13. sajandi gooti stiilis Saint Bartholomew katedraalist ja botaanika aedadest.
- Nautige Šumava rahvusparki: Šumava on riigi suurim rahvuspark. See on piirkond, mis on täis tihedalt metsastatud künkaid Austria piiri ääres. Nautige maalilisi järvi, forelliojasid, põlismetsa ja olulisi ajaloolisi monumente. Siin on ka tonni metsloomi, sealhulgas ilves, öökullid ja põder. Sissepääs parki on tasuta.
- Külastage tuumapunkrit: Praha all viiekorruseline muuseum on täis külma sõja esemeid. Punker oli mõeldud tsiviilisikute majutamiseks tuumarünnaku ajal, mille järel nad põgenesid maale. Õpid tundma elu raudse eesriide taga ja saad ise punkrit uudistada. Seal on gaasimaskid, riided ja ajalehed sellest ajast. See on kena hetktõmmis minevikust. Ekskursioonid kestavad kaks tundi ja maksavad 700 CZK.
- Parvetama: Prahast vaid 20 minuti kaugusel on parvetamisrada, mida reklaamitakse kui ülimat pohmelli puhastajat. Veetke päev vees lainetega võideldes, millele järgneb grill lõuna ja kümblustünnis. Seal on 2. ja 3. astme kärestikud, mille navigeerimiseks kulub umbes kaks tundi. Hinnad varieeruvad, kuid eeldatavasti maksate umbes 1600 CZK inimese kohta.
- Külastage Terezini koonduslaagrit: Terezinit kasutati Teise maailmasõja ajal juutide geto ja koonduslaagrina. Kuigi see oli “ainult” töölaager ja paljud holokausti ohvrid transporditi seejärel hävitamise laagritesse, nagu Auschwitz, suri getos selle jäledate elutingimuste tõttu 33 000 inimest. Ärge unustage külastada holokausti ohvritele pühendatud monumenti. Nii geto piirkonnas kui ka laagri kindluses on muuseum. Enese juhiga külastused on lubatud ja piletid algavad 180 CZK-st. Kõige nägemiseks kulub 4–6 tundi.
- Ekskursioon Karlsteini lossis: See loss on Prahast vaid kiire rongisõidu kaugusel. See gooti loss, mille asutas 1348. aastal Püha Rooma impeeriumi kuuluv Karl IV, kaitses Böömimaa kroonijuveele ja püha säilmeid. 15. sajandi sõjategevuse ja 17. sajandi tulekahjude tõttu tehti lossis mitmeid ümberehitusi. Viimane ümberehitus toimus aastatel 1887-1899, taastades lossi gooti iseloomuliku ilme. Lossi vaatamisväärsuste hulka kuuluvad originaalne 14. sajandi seinakaunistus ja Böömimaa kuningliku krooni koopia. Sissepääs koos ekskursiooniga on 220 CZK.
- Seiklus Krkonošes: see kaunis mäeahelik, mida nimetatakse hiiglaslikeks mägedeks, kulgeb mööda Tšehhi-Poola piiri. Siin asub riigi kõrgeim tipp (Sněžka tipp, 1600 m). Suvel on nii ühe- kui mitmepäevased matkarajad ning jalgrattatee. Talv pakub suusatamist kõigest 550 CZK eest liftipassi eest.
- Suunduge Telci: Telc oma käänuliste munakivitänavatega on üks täiuslikumaid renessansiaegse linna näiteid Euroopas. Pärast 1530. aasta tulekahju ehitati linn uuesti üles. Maalilist linnaväljakut ümbritsevad keskaegsed mängusaalid oma viilhoonetega ja Prahast on autoga vaid kaks tundi lõuna pool. Ajaloolised renessanss- ja barokk majad on kantud UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Ärge jätke tähelepanuta St. Jamesi kiriku värvilisi vitraaže ega ka ajaloolisi maa-aluseid tunneleid, mida saate 30 CZK eest tuuritada.
- Külastage Olomouci: Olomouc on väike ülikoolilinn, mis on tuntud oma parkide, kirikute, skulptuuride ja purskkaevude poolest. Brnost põhja pool asub ka Püha Kolmainsuse sammas, barokk stiilis monument, mis ehitati aastatel 1716–1754, ja suur astronoomiline kell – mõlemad kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimistusse. Väljaspool Olomouci kunstimuuseumi vaadake, kas saate luurata 2017. aastal hoone räästas rippuva mehe skulptuuri “The Thief”. Metallist ja klaaskiust valmistatud skulptuur liigub iga tunni tagant ja karjub äärest rippudes tänaval möödujatele!
Tšehhi hinnad
Majutus – Hosteli ühiselamud riigis hinnaga 200 CZK öö kohta 8–10 voodikohaga ühiselamus (kuigi 250–300 CZK on tavalisem). Oodake, et maksate 4–6-kohalises ühiselamus kahekordse voodi eest. Tasuta WiFi on standardvarustuses ja enamikus hostelites on köök. On haruldane, et hostelid sisaldavad maal hommikusööki. Privaatse toa eest peate maksma vähemalt 1000 CZK öö kohta.
Soodsad hotellid algavad 900 CZK-st öö kohta tavaliste mugavustega (televiisor, kliimaseade, kohvi-/teekeetja) kaheinimesetoas.
Airbnb on eelarvesõbralik valik, mis on kõikjal riigis laialdaselt saadaval privaatsete tubadega alates 300 CZK öö kohta. Kogu kodu või korteri eest peate maksma vähemalt 700 CZK öö kohta.
Telkida on võimalik kõikjal Tšehhi Vabariigis. Metsik telkimine on keelatud. Laagriplatsil asuva elektriga telgiplatsi eest peate maksma vähemalt 200 CZK öö kohta.
Tšehhi toit – Tšehhi köök on väga südamlik, tugevalt mõjutatud naabritest Poolast ja Saksamaalt. Kohalikku restorani minnes oodake palju suppe/hautisi, hapukapsast, kartulit, paneeritud liha ja pelmeene. Üks tuntumaid roogasid on guljašš, paprikaga maitsestatud seapraad, mida serveeritakse knedlikyga (leivapelmeenid).
Traditsioonilise Tšehhi köögi odava eine eest peate maksma vähemalt 200 CZK. Kiirtoit (mõtle McDonald’sile) maksab kombineeritud söögi eest umbes 150 CZK. Aasia toitu, nagu Tai ja India, võib leida paarist riigi suuremast linnast ja see maksab umbes 230 CZK pearoa eest.
Kolmekäiguline traditsioonilise köögi eine koos joogiga maksab umbes 800 CZK. Eeldatavasti maksate õlle eest umbes 50 CZK ja latte/cappuccino eest 60 CZK.
Kui plaanite ise süüa valmistada, maksab nädala toidukaupade eest umbes 1100 CZK põhitarvete, nagu pasta, riis, hooajatooted ja liha, eest.
Tegevused – Prahas saate tutvuda tasuta ajalooliste jalutuskäikudega (see on suurepärane võimalus kaasreisijatega kohtumiseks) või rentida Vltava jõel sõudepaat (tunniks paadilaenutus, 350 CZK, maksimaalselt nelja inimesega ühe kohta). paat). Samuti on üle riigi uurimiseks kunstimuuseume ja losse, millest enamik maksab 200–350 CZK inimese kohta.
Kui soovite suunduda õue, vaadake Böömi Šveitsi põhjaosas asuvat hingematvat rahvusparki, kus on Euroopa suurim liivakivi võlv ja mis ei jää alla mägede ja metsade vapustavatele vaadetele. Sissepääs kõikidesse rahvusparkidesse on tasuta, kuid auto parkimise ja ööbimise eest võib lisanduda tasu.
Tšehhi soovituslikud eelarved
Seljakotireisijate eelarvega kulutate päevas vähemalt 710 CZK. Selle eelarvega ööbite hosteli ühiselamus, sõidate ühistranspordiga, peate piirama joomist, tegema tasuta matku, tegema tasuta jalgsimatku ja valmistama enamiku oma toidust ise. Kui plaanite välja minna ja rohkem juua, kulutage päevas ligikaudu 1000 CZK.
Keskmise eelarve puhul kulutate päevas vähemalt 1800–2100 CZK. Selle eelarvega saate ööbida Airbnb-s või hosteli privaatses toas, sõita aeg-ajalt takso või Uberiga ringiliikumiseks, teha suuremaid tegevusi (nt veinireis või rafting), süüa enamiku einete ja restoranide ajal väljas ning nautida mõnda joogid.
Luksusliku eelarvega, mis on umbes 4600 CZK päevas, saate ööbida neljatärnihotellis, teha mis tahes tegevusi, süüa kõikjal, kus soovite, minna väljas jooke võtma ja rentida autot või sõita ringi liikumiseks lendudega. See on aga vaid luksuse alumine korrus – piiriks on taevas!
Tšehhi reisijuht: näpunäiteid raha säästmiseks
Tšehhi Vabariigi hind on viimastel aastatel tõusnud, kuid see on endiselt taskukohane sihtkoht reisijatele, eriti kui jõuate väljaspool Prahat, mis on riigi kõige kallim osa. Siin on mõned viisid, kuidas Tšehhi Vabariiki külastades raha säästa:
Võtke kaasa korduvkasutatav veepudel – kraanivesi on siin joomiseks ohutu, seega võtke kaasa korduvkasutatav veepudel, et säästa raha ja vähendada sõltuvust ühekordselt kasutatavast plastist.
Ööbige kohaliku juures – kui plaanite ette, võite tavaliselt leida tõeliselt toredaid Couchsurfingu võõrustajaid kogu riigis. Nii pole teil mitte ainult ööbimiskoht, vaid ka kohalik võõrustaja, kes ütleb teile parimad kohad, kuhu minna, ja mida näha.
Ostke ette – kui reisite läbi riigi või kontinendi rongi või bussiga, kontrollige seda veebis või minge eelnevalt rongijaama, et saada kasu õpilas- või soodushindadest.
Hankige City Pass – Praha City Pass pakub tasuta sissepääsu enam kui 15 linna peamise vaatamisväärsuse juurde, sealhulgas Praha lossi ja palee juurde. See maksab 1390 CZK inimese kohta, kuid säästate raha, kui plaanite palju näha. Brnol on ka pass, mida tasub samuti hankida.
Tehke tasuta jalutuskäike – riigis on palju tasuta jalutuskäike. Need pakuvad suurepärast tutvustust riigi ja selle ajalooga, nii et nautige lugusid ja andke giidile lõpus näpunäide! Tasuta Walking Tour Prahas on parimad ekskursioonid pealinnas.
Avastage õues – kõikjal riigis on palju tasuta matkaradu kõigile, kes soovivad õue minna. Tšehhi turistide klubi, matka organisatsioon, toodab kaarte kõigi riigi suuremate marsruutide jaoks.
Sööge kohalikku – sööge kohalikus baaris taldrik guljašši ja pint ning nautige suurepärast einet alla 250 CZK eest, mis on üsna odav!
Tooge oma õpilastunnistus – paljud Tšehhi linnad, eriti Praha, on üliõpilaslinnad. Seetõttu leiate ülikoolis õppijatele palju pakkumisi. Raha säästmiseks näidake muuseumides ja kauplustes oma õpilase ID-d.
Tšehhi transpordivahendid
Ühistransport – Prahas põhinevad piletihinnad ajal ja piletid ulatuvad 30 minutist (24 CZK), 90 minutist (32 CZK), 1 päevapiletist (110 CZK) või 3-päevasest piletist (130 CZK). Seal on 4 liini, mis töötavad kella 4.45-st kuni veidi pärast südaööd.
Hinnad on võrreldavad ka teistes linnades üle kogu riigi, tavaliselt maksavad need umbes 30 CZK. Brnos sõidavad bussid ööpäevaringselt.
Lennureisid – siselennud on saadaval, kuid need on rongi ja bussiga võrreldes tavaliselt kallid – ja mitte palju kiiremad. Edasi-tagasi lend Prahast Brnosse kestab umbes 1 tund ja maksab üle 3300 CZK. Kuid selleks ajaks, kui võtate arvesse lennujaama/lennujaama jõudmist, on buss või rong tõenäoliselt sama kiire.
Buss – bussiga reisimine on soodsaim viis riigis ringi liikumiseks. Sõit Prahast Brnosse on 2,5-tunnise reisi eest vaid 180 CZK. Prahast Karlovy Varysse kestab sõit 3 tundi ja maksab 280 CZK. Prahast Saksamaale Berliini 4,5-tunnise bussisõidu hind on 270 CZK. Piletid müüakse kiiresti läbi (eriti suvel), seega broneerige võimalusel varakult.
Rong – Rongid on kallimad kui bussid ja ei jõua riigis nii paljudesse sihtkohtadesse. Siiski on nad palju kiiremad. Prahast Pilsenisse kulub umbes 1 tund ja 25 minutit ning maksab kõigest 120 CZK. 3,5-tunnine sõit Ostravasse maksab 230 CZK. 6,5-tunnine reis Prahast Budapesti Ungarisse on palju kallim, piletid algavad 1400 CZK-st, samas kui 6-tunnine sõit Saksamaale Nürnbergi maksab umbes 745 CZK.
Autorent – auto rentimise hind on kuni 450 CZK päevas. Auto rentimiseks peate olema vähemalt 21-aastane ja alla 25-aastastele autojuhtidele võidakse lisanduda lisatasu.
Hääletamine – Tšehhi Vabariigis on hääletamisega sõitmine turvaline ja tavaliselt saab sõidu kiiresti kätte. Pange tähele, et autostopiga sõitmine on suurematel maanteedel ja kiirteedel keelatud. Samuti pidage meeles, et kuigi paljud nooremad tšehhid räägivad inglise keelt, räägivad vanemad inimesed üldiselt ainult tšehhi. HitchWiki on parim veebisait autostoppide kohta lisateabe saamiseks.
Millal Tšehhisse minna
Tšehhi Vabariigis on neli erinevat aastaaega. Suved on soojad ja kuivad, samas kui talved külmad, lumised ja ka päris tuulised. Keskmine temperatuur 0°C.
Kui te ei plaani suusatada, on kõige populaarsem aeg Tšehhit külastada maist septembrini, kuid see on ka turismi kõrghooaeg, nii et kõik on hõivatud (eriti Prahas) ja hinnad on kõrgemad. Kui külastate suvel, oodake maksimaalselt 25 °C.
Õlahooajal väldite nii kuumust kui ka rahvast. Märts-mai ja september-oktoober sobivad suurepäraselt matkamiseks ja avastamiseks, kuna teil on külmem temperatuur ja näete lehtede muutumist. Sooja on oodata 14°C ümber.
Turvalisus Tšehhis
Tšehhi Vabariik on külastamiseks väga turvaline riik, mis kuulub maailma 25 kõige turvalisema riigi hulka. Turistide vastu suunatud vägivaldne kuritegevus on praktiliselt olematu.
Pisi kuriteod, nagu vargused ja taskuvargused, võivad siiski ette tulla, eriti tiheda liiklusega piirkondades, nagu Praha kesklinnas. Ohutuse huvides hoidke oma väärisesemed avalikus kohas turvaliselt eemal. See on teie suurim probleem, nii et olge ettevaatlik.
Kui keegi alustab teiega vestlust, üritades midagi müüa või kui teile lähenevad väikesed lapsed, olge valvsad – nende sõber võib sirutada teie rahakoti järele, kui teie tähelepanu on häiritud. Kui teile läheneb võõras inimene ja pakub teie raha Tšehhi valuuta vastu vahetamist, keelduge sellest ja jätkake kõndimist, on tema eesmärk teile võltsitud valuutat anda.
Olge alati teadlik oma ümbrusest ja hoidke valvsalt, kui olete suures rahvamassis, ja teil läheb kõik hästi.
Kui teil tekib hädaolukord, helistage 150 tuletõrje, 155 kiirabi ja 158 politsei jaoks.
Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.