Slovakkia Reis

Slovakkia on Kesk-Euroopa riik, mis on tuntud oma dramaatiliste mägiste maastike, keskaegse ajaloo ja vapustava arhitektuuri poolest. Maismaaga riigina on see oma ajaloo jooksul olnud osa paljudest impeeriumitest ja valitsustest, mis kõik on jätnud piirkonnale oma ainulaadse mõju.

Inimesed on alati üllatunud, kui palju on nii väikesesse riiki pakitud (nagu ka see, kui vähe inimesi pealinnast kaugemale jõuab). Kuigi Bratislava saab palju tähelepanu, näeb riik tervikuna oma naabritega võrreldes murdosa rahvahulgast.

Kuid nende kaotus on teie kasu!

Slovakkia on täis ilusaid jõgesid, järvi, rahvusparke, pisikesi linnu ja lossivaremeid. Ja võrreldes naabritega on see ka üsna taskukohane. See on ideaalne koht matkamiseks, maantee reisideks ja Euroopa suvise rahvahulga eest põgenemiseks – seda kõike soodsalt!

See Slovakkia reisijuht aitab teil säästa raha, planeerida oma külastust ja kasutada oma reisi selle alahinnatud pärli juurde maksimaalselt ära!

Slovakkia vaatamisväärsused

Avastage Bratislava't

Bratislava on Slovakkia pealinn ja suurim linn. Austria ja Ungariga piirneva asukoha tõttu Doonau kaldal on see enamiku reisijate jaoks ilmselge sisenemispunkt. Ärge jätke tähelepanuta linna vanalinna ja Bratislava lossi. Siin on ka eklektiline muusika.

Külastage Košitce't

Košice on Slovakkia suuruselt teine linn, mis pärineb 13. sajandist. Kesklinn hõlmab linna ajaloolist osa ja seal on riigi suurim arv ajaloomälestisi. Külastage kindlasti 13. sajandist pärit Püha Elisabeti katedraali.

Vaadake Banská Štiavnica’t

See hästi säilinud UNESCO keskaegne linn asub orus, mis tekkis pärast iidse vulkaani kokkuvarisemist. Kindlasti külastage vabaõhu kaevandusmuuseumi, kus saab kõndida üle kilomeetri maa all (10 EUR, lisaks 15 EUR inglise keelse ekskursiooni eest).

Matk Slovakkia Paradiisi rahvusparki

Slovakkia Paradiisi rahvuspargis on üle 100 kilomeetri matkaradasid, mis läbivad kanjoneid, heinamaid ja rohkem jugasid, kui suudate lugeda. Matkamine pole keeruline, kuid tuleb liikuda kitsastel käikudel, ronida mööda järske redeleid ja kasutada kuristike kohal kette.

Võtke ette veinituur

Bratislava’st mitte kaugel asub Modra, kus saab teha veinireise ja degusteerida. Pöörake tähelepanu iga-aastasele Modra veinikeldrite päevale, mil paljud piirkonna veinikeldrid korraldavad külastajatele päeva pikkuse degusteerimise. Ekskursiooni eest tasub maksta vähemalt 40 EUR.

Mida teha Slovakkias

  • Tutvuge jääkoopaga: üks populaarsemaid koopaid riigis on Dobšinská, Kesk-Slovakkias Dobšiná lähedal asuv jääkoobas. 1870. aastal avastatud koopad on UNESCO maailmapärandi nimistus ja esimesed koopad Euroopas, mis on elektriga valgustatud. Koobas laiub üle 607.0285 hektari ja on täis igasuguseid vapustavaid looduslikke jää moodustisi. Sissepääs on 9 EUR 30-minutilise külastuse eest.
  • Külastage vana turuhalli (Stará tržnica): igal laupäeval kell 9.00–15.00 toimub Bratislavas vana turuhoone iganädalane turg, kus saate osta piirkondlike talupidajate ja tootjate toitu ja kaupu. Igal laupäeval toimub ka lasteteatri etendus ja raamatulaat. Praegune hoone pärineb aastast 1910, kuid siin olid keskaegsed kindlustused, mis pärinevad 16. sajandist. Lisaks toitudele ja toodetele toimuvad turul ka kultuuriüritused, muusikaetendused, kaks kohvikut, õlletehas ja kokakool. Vana turuhoone korraldab ka iga-aastast õllefestivali (nimega Salón Piva), kus saate proovida kohapeal toodetud õlut.
  • Minge matkama: Slovakkia on üks parimaid riike Euroopas matkamiseks. Seal on sadu radu, sealhulgas kümneid pikamaa marsruute, aga ka lihtsaid, mõõdukaid ja väljakutseid pakkuvaid matku. Mõned matkad on Poola piiri lähedal asuv Rysy mägi (20 km, 10 tundi); Kriván, mida peetakse Slovakkia kauneimaks mäeks (6 km, 4 tundi); ja Popradske Pleso, maaliline alpimatk (4 km, 2 tundi). Kui lähete mägedesse matkama, kontrollige kindlasti ilmateadet eelnevalt, kuna tingimused võivad kiiresti muutuda. Veenduge alati, et teil oleks õige varustus ja palju vett.
  • Külastage Slovakkia karstikoopaid: Slovakkias on peaaegu 2500 koobast ja ainult 400 neist on uuritud. Lõuna-Slovakkia karstipiirkonnas on palju valikuvõimalusi, kuid kui soovite tõeliselt ainulaadset kogemust, külastage Domica koopa osa, kus saate Styxi jõel maa-aluse paadisõiduga sõita (reis Hadesesse ei kuulu komplekti). Sissepääs koos paadisõiduga on 9 EUR. Teised koopad, mida tasub vaadata, on Dobšinská jää koobas, Harmanecka ja Gombasecka.
  • Tutvuge Nedbalka galeriiga: Bratislavas asuval Nedbalka galeriil on suurepärane auhinnatud disain, mis sarnaneb New Yorgi Guggenheimi muuseumiga ja on terav kontrast traditsioonilisematele keskaegsetele hoonetele, mis moodustavad linna vanalinna. 2012. aastal põhjalikult ümbe rehitatud galerii läbib viis korrust ja on koduks üle 1000 Slovakkia kultuuri kujutavale teosele. Sissepääs on 5 EUR ja sisaldab kohvi või teed galerii kohvikus.
  • Matkake Euroopa väikseimal Alpi mäeahelikul: Slovakkia kuulsaim rahvuspark Kõrg-Tatrad asub riigi põhjaosas Poola piiri ääres. See on 53 kilomeetri pikkune Euroopa väikseim mägipiirkond. Kui soovite jõuda Kõrg-Tatrate tippu, Gerlachovsky Stit’i, peate palkama mägijuhi, kuna tõus on äärmiselt keeruline ja seda ei tohi proovida üksi. Kui te ei soovi matkata (või soovite lihtsamat võimalust), on Lomnicky Stit veidi madalam ja palju paremini ligipääsetav tänu tippu kulgevale köisraudteele. Talvel on siin mitu suusa keskust. Edasi-tagasi köisraudtee piletid on kallid 59 eurot, kuid võite matkata poole tee pealt ja seejärel sõita köisraudteega poole hinnaga.
  • Nautige nõlvadel: Tatra mäeahelik konkureerib ilu osas Alpidega. Kui aga rääkida suusatamisest, siis Slovakkias on vähem suusatajaid ja soodsamad hinnad (tõstuki piletid on 75% odavamad kui naaberriigis Austrias). Mõned suusakuurordid, mida külastada, on Jasná Nízke Tatry (Liptovský Mikuláš), Relax Center Plejsy (Krompachy), Tale (Bystra) ja Malinô Brdo (Ružomberok). Lifti pääsme eest maksate umbes 49 eurot, kuid sellistes kohtades nagu Moštenica, Zliechov ja Skorušina leiate pileteid hinnaga 8-16 eurot.
  • Minge kalju ronimisse: suunduge maailmatasemel kaljuronimiseks põhjaosas Terchová või idas Slovenský Raj ümbruses asuvatesse mägedesse. Leiad kauneid kurusid, kuhu saad tasuta ronida tänu juba paigaldatud köitele ja redelitele. Kui olete kaljuronimise alal uustulnuk ja eelistate giidiga reisi, maksate umbes 80 eurot inimese kohta.
  • Jookseke Euroopa vanimal maratonil: Košice rahumaraton on vanim maraton Euroopas (ja vanuselt teine maraton maailmas). Alates 1924. aastast Košices igal aastal toimunud sündmus on linn täielikult haaratud, sest tuhanded tulevad osalema, vaatama ja tähistama. Maraton toimub oktoobri esimesel pühapäeval. Kui soovid ise jooksu joosta, siis registreerimine on 37 EUR. Broneerige oma majutus kindlasti palju varem, kuna kogu linn saab täis.
  • Lõõgastuge termilises koobasvannis: ainulaadse Slovakkia kogemuse saamiseks külastage Sklené Teplice spaa Parenica koobas vanni. Kesk-Slovakkias asuvad looduslikud kuumaveeallikad on olnud kasutusel sajandeid. Vesi on püsivalt 42 °C ja sobib suurepäraselt lõõgastumiseks (eriti kui külastate talvel). Vanni külastused kestavad 20 minutit ja on teie spaas viibimise hinna sees, mis maksab umbes 70 eurot öö kohta.

Slovakkia hinnad

Majutus – Hosteli ühiselamud on Slovakkia odavaim variant. Voodikoht 6-8-kohalises ühiselamus maksab 13-17 eurot öö, 10-15-kohalises ühistoas aga 9-11 eurot. Tasuta WiFi-ühendus on standardvarustuses ja enamikus on köök. Privaatse toa eest maksate umbes 33-38 eurot öö kohta.

Väljaspool Bratislavat algavad soodsate hotellitubade hind umbes 25-40 EUR öö kohta. Bratislavas maksate rohkem kui kaks korda rohkem.

Airbnb on eelarvesõbralik valik, mis on saadaval kogu riigis privaatsete tubadega alates 25 eurost öö kohta. Kogu kodu või korteri eest tuleb maksta vähemalt 50 eurot öö kohta.

Kõigile, kes reisivad telgiga, on telkimine saadaval kogu riigis. Metsik telkimine on seaduslik, kuid kontrollige kindlasti üle, kuna see on teatud kaitsealadel ebaseaduslik (näiteks Kõrg-Tatrates või rahvusparkides telkimine on keelatud). Samuti ei tohi te metsaaladel telkida ja peaksite olema lõkke süütamisel ettevaatlik, kuna see on üldiselt keelatud. Ametlikud laagriplatsid on üle riigi laiali, põhikrundid kahele ilma elektrita maksavad 14-16 eurot öö.

Slovakkia toit – Slovakkia köök põhineb kolmel põhitoidul: sealihal, kapsal ja kartulil (nagu paljudel naabritel). Poola ja Ungari mõjud on külluses, nii et oodake palju suppe, hapukapsast, paneeritud liha ja pelmeene. Lõunasöök on päeva põhitoidukord, kusjuures supp on kõige tavalisem pearoog. Populaarne kohalik delikatess on seaverest ja tatrast valmistatud verivorst jaternica. Kartulipelmeenid ja šnitsel on veel kaks populaarset traditsioonilist valikut.

Odava traditsioonilise köögi söögi eest maksate umbes 7-11 eurot. Kiirtoit (mõelge McDonald’sile) maksab kombineeritud söögi eest 5-7 eurot. Tai ja India toitu leiab riigi paarist suuremast linnast, mille pearoog maksab 8-13 EUR.

Kui soovite sulistada, maksab traditsioonilise köögi kolmekäiguline eine koos joogiga umbes 20 eurot.

Õlle eest maksate 1,50-2,50 eurot ja latte või cappuccino eest umbes sama palju. Klaas veini maksab üldiselt umbes 2,50-4 EUR.

Kui plaanite ise süüa teha, maksab nädala toidukaup põhitoiduks, nagu pasta, riis, hooajatooted ja liha, umbes 27–36 eurot.

Tegevused – Slovakkia on merepiirita riik, mis on täis välitegevusi. Seal on palju tasuta matkaradu, samuti palju võimalusi koopatamiseks, raputamiseks, kaljuronimiseks ja jalgrattasõiduks. Enamik koopa külastusi maksab alla 10 euro, kaljuronimise ekskursioonid maksavad umbes 80 eurot ja rattarent umbes 20 eurot päevas. Kuigi mõned muuseumid ja kunstigaleriid ei võta sissepääsutasu (nagu Slovakkia rahvusgalerii), on enamik neist 5-10 eurot.

Slovakkia soovituslikud eelarved

Kui reisite Slovakkiasse, on pakutud eelarve 45 eurot päevas. See eeldab, et viibite hosteli ühiselamus, valmistate kõik toidud, teete tasuta tegevusi, nagu jalgsimatkad ja matkad, piirate joomist, külastate mõnda odavat vaatamisväärsust (nt muuseume või galeriisid) ja kasutate liikumiseks ühistransporti.

Keskmise eelarvega 105 eurot päevas saate peatuda privaatses Airbnb-korteris, süüa enamiku oma einetest väljas soodsates traditsioonilist kööki pakkuvates restoranides, minna välja jooke jooma, giidiga ekskursioone või külastada rohkem tasulised vaatamisväärsused, nagu koopad, ja sõitke aeg-ajalt taksoga.

200-eurose “luksusliku” eelarvega saate ööbida hotellis, süüa igas restoranis, mida soovite, rentida auto, juua nii palju kui soovite ning näha nii palju losse ja muuseume, kui jaksate! See on aga luksuse jaoks vaid esimene korrus. Taevas on limiidiks!

Slovakkia reisijuht: näpunäiteid raha säästmiseks

Slovakkia on üks odavamaid Kesk-Euroopa riike ja siin on lihtne eelarvega reisida. Sellegipoolest, kui otsite võimalusi oma kulude kärpimiseks, on siin lemmikviisid riigis raha säästmiseks:

Võtke ette tasuta jalutuskäik – Bratislava pakub käputäis tasuta jalutuskäike, mis on suurepärane viis linna ja selle kultuuriga tutvumiseks väikese eelarvega. Be Free Tours on kõige populaarsem reisifirma. Lihtsalt andke lõpus oma juhendile jootraha!

Sõitke Flixbusiga – Flixbus on eelarvesõbralik viis riigis (ja ka piirkonnas) ringi liikumiseks. Neil on WiFi, pistikupesad ja piisavalt korralikud istmed ööbimiseks ja pikamaa bussidega sõitmiseks.

Valmistage ise süüa – broneerige majutus koos köögiga, et saaksite ise süüa valmistada. Enda toidukaupade ostmine ei pruugi olla nii glamuurne kui väljas söömas käimine, kuid see säästab raha.

Minge õue – Lihtsaim viis end aktiivsena hoida ja raha säästa on minna õue ja tutvuda Slovakkia rahvusparkidega. Enamik ei võta osavõtutasu. Loodus täidab su päevad ja väldib rahakoti salenemist!

Metsik laager – kui soovite tõesti Slovakkias raha säästa, võtke telk kaasa, kuna metsik telkimine on seaduslik. Telgi saate püstitada peaaegu kõigil avalikul maa-alal kogu Slovakkias. Lihtsalt väldi rahvusparke ja metsi.

Ööbige kohaliku juures – Couchsurfingu kaudu kohaliku juures peatumine on suurepärane viis mitte ainult raha säästmiseks, vaid saate ka suhelda teadliku kohalikuga, kes aitab teil riiki ja selle inimesi paremini mõista.

Võtke kaasa korduvkasutatav veepudel – Slovakkia kraanivesi on ohutu, seega võtke kaasa korduvkasutatav veepudel, et vältida ühekordselt kasutatavat plastikut.

Slovakkia transpordivahendid

Ühistransport – linnade ühistranspordi puhul on piletihind üldiselt proportsionaalne reisi kestusega. Näiteks Bratislavas maksab 30-minutiline sõit 0,90 eurot ja 60-minutiline sõit 1,20 eurot. Päeva piletid on saadaval enamikus linnades hinnaga umbes 4,50 eurot.

Buss – Flixbus on riigi avastamiseks kõige soodsam variant. Buss Bratislavast Košicesse maksab 22 EUR 6,5-tunnise reisi eest. Bratislava ja Ungari Budapesti vahel on 2,5-tunnine bussisõit 12-26 eurot, samas kui ühetunnise reisi Bratislavast Viini Austriasse saab teha 9 euro eest.

Rongid – Rongid on kallimad kui bussid ja ei jõua riigis nii paljudesse sihtkohtadesse. Siiski on nad palju kiiremad. Bratislavast Popradini kulub umbes 4 tundi ja maksab 15 eurot. 5,5-tunnine sõit Košicesse maksab 18 EUR. 2,5-tunnine reis Ungarisse Budapesti maksab 10 eurot ja 90-minutiline sõit Austriasse Viini maksab 5 eurot.

Odavlennufirmad – Slovakkias ei toimu siselende.

Autorent – ​​mitmepäevase rendi puhul võib auto rentida kuni 25 eurot päevas. Sõiduki rentimiseks vajate rahvusvahelist juhiluba (IDP).

Hääletamine – Slovakkias on hääletamisega sõitmine üsna turvaline ja tavaliselt saate sõidu kiiresti kätte. Paljud nooremad slovakid räägivad inglise keelt.

Millal minna Slovakkiasse

Slovakkias on neli erinevat aastaaega. Suved on päikeselised ja kuumad ning külastajate sissevool on suurim. Juuli-august on külastamiseks kõige populaarsem aeg, päevane maksimum on 27°C.

Õlahooajal väldid nii kuumust kui ka rahvast. Parimad kuud külastamiseks on mai-juuni või september-oktoober, eriti kui matkate. Seal on jahedamad temperatuurid ja sügisel näete lehtede muutumist. Sooja on oodata 20°C ümber.

Talv on külm ja lumerohke ning temperatuurid langevad alla nulli, nii et külastage ainult siis, kui plaanite tegeleda mõne talispordiga, näiteks suusatamisega.

Turvalisus Slovakkias

Slovakkia on külastamiseks väga turvaline riik; see on turvalisuselt 19. riik maailmas. Turistide vastu suunatud vägivaldne kuritegevus on praktiliselt olematu. Taskuvargusi võib siiski ette tulla, eriti tiheda liiklusega kohtades, nagu Bratislava vanalinn. Ohutuse huvides hoidke oma väärisesemed avalikus kohas turvaliselt eemal.

Üksinda reisivad naissoost reisijad peaksid end siin turvaliselt tundma, kuigi kehtivad tavapärased ettevaatusabinõud (ärge kunagi jätke jooki baaris järelevalveta, ärge kunagi kõndige joobes üksi koju jne).

Kui keegi alustab teiega vestlust, üritades midagi müüa või kui teile lähenevad väikesed lapsed, olge valvsad – nende sõber võib sirutada teie rahakoti järele, kui teie tähelepanu on häiritud.

Kui rendite auto, siis ärge jätke sinna matkamise või ööbimise ajaks väärisesemeid. Sissemurdmised on haruldased, kuid parem karta kui kahetseda.

Kui matkate siin (eriti mägedes mägedes), andke sellest igaks juhuks oma hosteli/hotelli personalile teada. Võtke alati kaasa esmaabikomplekt ja põhivarustus, nagu taskulamp, vihmamantel ja igaks juhuks lisatoit.

Hädaolukorras helistage abi saamiseks numbril 158.

Usaldage alati oma sisetunnet. Tehke koopiad oma isiklikest dokumentidest, sealhulgas passist ja isikutunnistusest. Edastage oma marsruut lähedastele, et nad teaksid, kus te olete.

Kui te seda kodus ei tee, ärge tehke seda Slovakkias!

Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.