Albaania on üks Euroopa paremini hoitud saladusi. Kuigi selle populaarsus kasvab igal aastal, ignoreerivad turistid seda riiki suures osas, pidades seda endiselt postkommunistlikuks tagaalaks (nagu poleks maailm viimase 30 aasta jooksul muutunud).
Ometi on see puutumatu looduskaunis maa, mille rikkalik ajalugu ulatub tagasi iidsete illüürlaste ja kreeklasteni. Sellest on saanud seljakotirändurite kindel lemmik, kes otsib avastamiseks taskukohast ja kaugele ulatuvat sihtkohta.
See on riik, mis on täis head toitu ja vastutulelikke inimesi.
Matkajad ja loodusesõbrad saavad siin osa võtta kõigist matkadest, rannasõpradel on Albaania Riviera piki Joonia mere rannikut ning ajaloohuvilised saavad rännata rahvarohketes UNESCO paikades, nagu Butrint (iidne Rooma linn), Berat ja Gjirokastër.
Albaania on tõusuteel ja igal aastal külastab turiste rohkem.
See Albaania reisijuht aitab teil planeerida ideaalset reisi ilma eelarvet vähendamata.
Tutvuge Tiranaga
Albaania pealinn on kiiresti muutumas elavaks kosmopoliitseks linnaks. Rõõmustage kohvi paljudes espresso baarides, nautige selle õitsevat ööelu, sukelduge arenevasse digitaalsesse nomaadide stseeni ja nautige ajalugu Skanderbegi väljakul.
Külastage ajaloolist Berati linna
Berat on tuntud kui “tuhande akna linn” tänu oma ainulaadsetele valgete seintega Ottomani kodudele, mida iseloomustavad nende arvukad aknad. Need looklevad ümber mäe Kalaja, 14. sajandi lossi ja Bütsantsi Blachernae Püha Maarja kiriku juurde.
Sõitke mööda Llogara passi
Llogara kuru on käänuline tee, mis tõuseb üle tuhande meetri mägedesse ja on vaatega Joonia mere rannikule. See tee kulgeb Orikumist Dhërmisse ja tee ääres on palju maalilisi peatusi. See on riigi parim maaliline sõit.
Matk Valbonast Thethi
See matk, üks kuulsamaid päevamatkasid riigis, viib teid üle Neetud mägede. See osa on mõõdukalt keeruline ja võtab kokku umbes kaheksa tundi. Thethis on ka teisi matku.
Rännake Gjirokastëris ringi
Gjirokastër on kuulus oma kivitööde poolest. Rändage mööda munakivitänavaid, matkake ja avastage lossi, ujuge lähedalasuvates koskedes ja külastage piirkonna parimaid Osmanite ajastu arhitektuuri näiteid. See on üks parimaid kohti riigis.
Mida teha Albaanias
- Tehke veinireis: Albaanial on üks vanimaid veinivalmistamise traditsioone kogu Euroopas. Albaania vein kasutab uskumatult haruldasi viinamarju ja mõned traditsioonilised tavad pärinevad pronksiajast. Saate teha veinireise Berati, Lezhë ja Tiranast, kus saate proovida mõnda riigi parimat. Ühepäevase reisi eest on vaja maksta umbes 6500 LEK-i.
- Saage ehmatuse osaliseks Sazanis: Sazani kummitussaar on 30-minutilise paadisõidu kaugusel lõunapoolsest sadamalinnast Vlorëst. See toimis aastaid Nõukogude sõjaväebaasi ja keemiarelvade rajatisena, enne kui see maha jäeti. 2017. aastal avas valitsus selle turismiks, kuigi ametlikult jääb see sõjaväe baasiks. Selle tohutu tuumapunkrite ja tunnelite võrgustiku ruumid on endiselt varustatud voodite ja köögitarvetega ning läheduses asuvas orus võib endiselt leida mahajäetud gaasimaske. Ekskursioone ei toimu kogu aeg, seega peate küsima Vlorë turismiinfobüroost. Nad saavad teid ekskursioonile broneerida, kui nad toimuvad. Ühepäevase ekskursiooni eest saarele maksate umbes 2500 LEK-i.
- Külastage Durrësi arheoloogiamuuseumi: Albaania suurima arheoloogia muuseumina tasub seda vaadata, kui külastate Durrësi. Muuseum on jagatud kaheks osaks: kreeka ja rooma; Tähtsündmuste hulka kuuluvad väikesed mündid, skulptuurid, ookeani põhjast leitud amforad (suured anumad), hiiglaslikud hauakivid ja peened kuldehted. Ärge jätke seda kasutamata, kui olete ajaloohuviline! Sissepääs on 300 LEKi.
- Matk Osumi kanjon: see uhke jõekanjon Lõuna-Albaanias on ideaalne päevareis Beratist. See on üle kolme miljoni aasta vana, ulatub 40 kilomeetrit ja kõrgub 40 meetri kõrgusel jõest. Kõige populaarsem viis seda lähedalt näha on raftingureis. Ekskursioonid on saadaval veebruarist juunini ja algavad 7900 LEK-st inimese kohta, mis sisaldab transporti Berati linnast, lõunasööki ja 3,5–4 tundi vees viibimist.
- Lõõgastuge Albaania Rivieral: põlised rannad, türkiissinine vesi, odavad ja maitsvad mereannid – Albaania rannikul on kogu Horvaatia ilu ja imed ilma kõrgete hindade ja rahvahulgata. Dhërmi ja Ksamili peetakse riigi parimateks randadeks, kus on kilomeetrite pikkused valged liivarannad. Kui soovite elavamat ranna sihtkohta, minge Himarësse, kus rannal on kohvikute ja baaridega ääristatud promenaad. Kui soovite midagi tavapärasest kõrvale jätta, minge Gjipe randa. Elav ja arenenud rannalinna otsimiseks külastage Sarandët, mis on täis hotelle, restorane ja ööelu.
- Nautige vaadet Rozafa lossist: Albaania loodeosas Shkodëri lähedal asuvast 4. sajandist pärit Rozafa lossist avaneb panoraamvaade piirkonnale, sealhulgas Buna ja Drini jõele. Siinsed kindlustused pärinevad algselt 10. sajandist e.m.a, mil piirkonnas elasid illüürlased (praegune loss asendas need kindlustused). Legend räägib, et noor naine ohverdas oma elu, et lossimüürid pikaealisusega immutada. Siin pole palju vaadata, kuid varemed on muljetavaldavad ja see on hea koht päikeseloojangu vaatamiseks. Shkodëri ajaloomuuseum annab suurepärase ülevaate lossi minevikust, sealhulgas siin elanud keskaegsete perekondade taustast. Sissepääs on 150 LEKi.
- Vaadake Apollonia iidseid varemeid: Nagu Butrint, oli Apollonia üks iidse maailma tähtsamaid linnu. Kreeklased asutasid selle aastal 588 e.m.a ja see kasvas kiiresti tohutu orjakaubandusega linnriigiks (nagu Butrint). Roomlased võtsid võimu üle aastal 229 e.m.a, kui sellest sai olulise filosoofiakooliga kultuurikeskus. Isegi Julius Caesar saatis oma vennapoja (Octavius, kellest sai keiser Augustus) sinna õppima. Täna saate külastada varemeid (UNESCO kultuuripärandi nimistus), mille hulka kuuluvad teater ja halduskeskuse taastatud fassaad. Sissepääs on 300 LEKi.
- Külastage Shkodëri: Põhja suurima linnana (ja Rozafa lossi koduna) korraldatakse seal paljusid riigi suurimaid festivale, nagu karneval, järvepäev ja Shkodra džässifestival. Linna vanalinn on täis maalilisi, pastelsetes toonides maju ja hooneid. Tiranast Montenegrosse sõites tuleb palju inimesi läbi Shkodëri, kuid soovitatakse siin veeta päeva või paar.
- Kruiis Komani järvele: Enamik inimesi näeb järve Valbonëst Thethi matka osana, kuna Valbonësse jõudmiseks sõidate mööda järve. Kui te seda teha ei soovi, on järve ümber päeva reisid. Enne Shala jõe äärde minekut veedate paar tundi järvel, kus saate lõunat süüa, süsta rentida või “rannas” (kivine muldkeha) lõõgastuda. Shala mäevesi on üliselge ja puhas; see näeb välja peaaegu troopiline. Siinsed restoranid rendivad ka tube (või lasevad telkida tasuta), kui soovite ööbida.
- Minge matkama: Albaanias on palju uskumatult maalilisi matku. Kui veedate suurema osa ajast lõunas, saate valida rannikumatkad mööda Joonia merd, sealhulgas Çika mägi ja läbi Cerauni mägede. Marsruudid on erineva pikkusega ning raskuste ja matkateave pole hõlpsasti kättesaadav – suur osa neist matkadest on veel välja arendamata, seega palgake giid, kui soovite uurida. Välis-Albaanial on palju võimalusi, mis aitavad teil alustada.
- Külastage lehtede maja: Salajase jälgimise muuseum ehk lehtede maja on auhinnatud muuseum Tiranas, mis asub vanas Sigurimi hoones (Sigurimi oli salapolitsei). Hoonet kasutas algselt Gestapo Saksa okupatsiooni ajal, jätkates salapolitsei operatsioonide baasina kuni 1991. aastani. Näitused tõstavad esile elu Saksamaa ja tollase kommunistliku võimu all, heidavad valgust luuramise meetoditele. kohtu alla anda ja hukata režiimi vaenlasi. See on kainestav, kuid uskumatult läbinägelik. Sissepääs on 700 LEKi.
- Külastage riiklikku ajaloomuuseumi: Tirana riiklik ajaloomuuseum pakub vaadet riigi rikkalikule ajaloole ja on jagatud kaheksaks osaks: antiikaeg, keskaeg, renessanss, iseseisvus, ikonograafia, rahvusliku vabanemise antifašismi sõda, kommunistlik terror ja ema Teresa (kes sündis Albaanias). Ka Albaanias on välja kaevatud tähelepanuväärne Vana-Kreeka ja Rooma mosaiikide, sammaste ja kujude kogu. Kollektsioon on ulatuslik, nii et andke endale siin umbes kolm tundi. Sissepääs on 400 LEKi.
- Avastage Butrinti iidseid varemeid: lähedal asuva Korfule kreeklased asustasid Butrinti 6. sajandil e.m.a. Sellest sai kiiresti suur kaubanduslinn, mis oli endiselt jõukas isegi siis, kui roomlased aastal 167 e.m.a võimu üle võtsid. Tänapäeval saate linnast allesjäänud teeradadel seigelda, sealhulgas hästi säilinud kaarte ja sammaskäike. 2003. aastal omistati Butrint UNESCO maailmapärandi nimistusse. See on ideaalne päevareis Sarandëst. Võtke seal aeg maha ja veedke varemeid uurides umbes kolm tundi. Sissepääs on 1000 LEK ja 45-minutiline bussisõit maksab 100 LEKi.
- Imetlege Bunk’Arti kunsti: Bunk’Art 1 ja 2 on endised punkrid, mis on Tirana all muudetud muuseumideks ja galeriideks. 1970. aastatel Albaania eliidi jaoks ehitatud punkrite 100 tuba on nüüdseks muudetud muuseumiks ja kunstiruumiks. Tirana äärelinnas asuv Bunk’Art 1 keskendub Albaania kommunistlikule minevikule ja tavaliste inimeste elule kommunismi ajal. Bunk’Art 2, värskem lisand, asub otse Tiranas; see keskendub rohkem salapolitseile, mida režiim kasutas elanikkonna terroriseerimiseks ja korra säilitamiseks. Sissepääs on 500 LEK.
Albaania hinnad
Majutus – Albaanias kasvab hostelite stseen, nii et leiate oma reisidel palju võimalusi. Ühiselamutoad maksavad tavaliselt 1220–1340 LEKi öö kohta. Hosteli privaatse toa eest maksate öö kohta 2450–3050 LEK-i, kuigi mõnes Tiranas asuvas kenamates ja kallimates tubades võib see olla kuni 4876 LEKi. Enamik hosteleid pakub ka hommikusööki ja neis on köök. Päris väikelinnades võib teil vedada ja leida ühiselamuid kuni 975 LEKi eest, kuid see on üsna haruldane.
Soodsad hotellid võivad privaatse vannitoa ja kliimaseadmega kahe- või kaheinimesevoodi eest maksta lausa 3050 LEK-i öö kohta. Reaalsemalt öeldes maksate tõenäoliselt umbes 4875–6100 LEKi öö kohta. Enamik hotelle pakub ka üsna rikkalikku hommikusööki.
Airbnb on veel üks suurepärane eelarvevõimalus, kus privaatsed toad maksavad keskmiselt umbes 3600 LEKi öö kohta. Täis korteri või kodu eest maksate umbes 4900 LEKi.
Kõigile, kes reisivad telgiga, on telkimine saadaval üle kogu riigi ja metsik telkimine (st telkimine kõikjal avalikul maal) on täiesti seaduslik! Kui eelistate kämpingutesse jääda, jäävad hinnad tavaliselt alla 1200 leki öö eest kahele inimesele ja telgile ilma elektrita.
Albaania toit – nagu Vahemere naabrid, sõltub ka Albaania köök suuresti kalast, oliiviõlist ja kohalikest saadustest (eriti sibulast). Hommikusöögiks on tavaliselt leib, juust ja jogurt. Lõunasöök on päeva suurim söögikord. Traditsioonilisemad toidud on lihahautis, grillvorst, lihapirukad ja värsked salatid. Veiseliha, forell, kalamari ja meriahven on kõik populaarsed põhitoidud. Populaarne on ka guljašš, kuigi enamasti mägipiirkondades.
Toit on Albaanias väga odav. Traditsiooniline Albaania toit maksab 150–250 LEKi roa kohta. Istutavas restoranis söömise eest maksate eelroa, veini ja pearoa eest 500–700 LEKi. Tõeliselt kena restorani (või võib-olla kala või sushit serveeriva restorani) jaoks kulutate tõenäoliselt 1400–2000 LEKi. Kõige kallim söök, mida Albaanias süüa, on selles Tiranas asuvas tippklassi kalarestoranis – see maksab umbes 3500 LEK-i, mis on vaid 34 USD. See hõlmab kala, austreid ja veini!
Pitsa algab 550 lekist, samas kui mitte-Euroopa toidud, nagu India, Tai või Hiina, maksavad pearoa eest umbes 600–900 leki. Kiirtoit (mõelge McDonald’sile) maksab umbes 500 LEKi.
Õlle eest on oodata umbes 100 LEKi, veiniklaasi eest 150–250 LEKi, veepudeli eest 50 LEKi ja kohvi eest 140 LEKi.
Kui plaanite ise süüa teha, maksab nädala toidukaup umbes 3200 leki. Nii saate põhitoidud, nagu pasta, riis, köögiviljad ja liha.
Albaania soovituslikud eelarved
Kui reisite Albaaniasse, kulutate umbes 3350 LEK-i päevas. See eelarve katab hosteli ühiselamu, söögitegemise, joomise piiramise, ühistranspordi kasutamise ning tasuta ja odava tegevuse, nagu matkamine ja tasuta ekskursioonid. Kui plaanite palju juua (Sarandë ja Tirana on suured peokohad), lisage oma päevaeelarvesse veel 500–1000 LEKi.
Keskmise eelarvega, mis on umbes 9000 LEKi päevas, saate ööbida privaatsetes hosteli tubades või privaatsetes Airbnb-ides, süüa kogu oma söögikorra ajal väljas, vaadata kõiki soovitud saite, teha ühepäevaseid ringreise ja sõita taksoga, kus soovite. Selle eelarvega saate piirides kõike, mida soovite. Teid ei piirata, kuid te ei ela luksuslikku elu.
“Luksusliku” eelarvega, mis on umbes 14 800 LEK päevas, saate siin põhimõtteliselt teha kõike, mida soovite. Riik on üliodav ja kui kulutate nii palju raha päevas, on piiriks taevas!
Albaania reisijuht: raha säästmise näpunäited
Albaania on niigi odav riik. Teil on raske kulutada palju raha, isegi kui viibite privaatsetes tubades või hotellides. Siin peate tõesti raha kulutama. Kui soovite mõne LEK-i säästa, on siin mõned näpunäited:
Nautige õues olemist – kogu riigis on palju tasuta matkaradu ja vabaõhu tegevusi, mis võivad teie päevi täita.
Kasutage metsikut telkimist – kuna Albaanias on igal pool telkimine seaduslik, on telgiga või matkabussis reisimine ideaalne viis majutuse arvelt säästmiseks.
Tehke tasuta jalutuskäik – Tirana Free Tour pakub tasuta jalutuskäiku, mis on suurepärane viis linna ja selle paikadega tutvumiseks, ajaloo õppimiseks ja kohalikult giidilt kõigi oma küsimuste esitamiseks. Berati ja Shokdëri linnas on ka tasuta jalutusreisid.
Kõndige kõikjal – enamik Albaania linnu on kõnditavad, seega jätke raha säästmiseks vahele ühistransport ja taksod.
Võtke kaasa veepudel – siinne kraanivesi ei ole tavaliselt joomiseks ohutu, seega võtke raha säästmiseks ja plasti kasutamise vähendamiseks kaasa korduvkasutatav veepudel.
Valmistage ise süüa – paljudes siinsetes hostelites on köök, nii et kui soovite raha säästa, valmistage ise süüa! Toidukaubad on siin odavad ja läheduses on palju taluturge.
Ööbige kohaliku juures – Couchsurfingu kaudu kohaliku juures peatumine on suurepärane võimalus mitte ainult raha säästa, vaid ka kohtuda teadliku kohalikuga, kes aitab teil linna ja selle inimesi paremini mõista.
Albaania transpordivahendid
Ühistransport – enamikus linnades on peaaegu kõikjale juurdepääsetav jalgsi. Muidu sõitke bussiga. Piletihinnad on 30-40 LEKi sõidu kohta.
Lennujaamast Tiranasse jõudmiseks on odavaim viis lennujaama bussi kaudu. See kestab kella 6.00-18.00 ja viib teid Tirana rahvusmuuseumi lähedale. See maksab 300 LEKi (üks suund) ja kestab umbes 30 minutit. Teise võimalusena võite võtta takso 2500 leki eest.
Taksod – taksod on kõikides suuremates linnades hõlpsasti saadaval. Arvesti sisselülitamise eest tuleb maksta 250 LEKi pluss veel 250 LEK iga kilomeetri eest. Paljud taksod pakuvad teile lihtsalt hinda, mis on liiga kõrge. Veenduge, et nad paneksid mõõturi!
Rongid – Albaanial on väike raudteevõrk, kuid ma pole kunagi näinud ega kuulnud, et keegi oleks sellega sõitnud. Kohalikud, kellega ma rääkisin, ütlevad, et see on liiga ebausaldusväärne ja aeglane. Kasutage selle asemel bussivõrku, kuna sellel on palju suurem ulatus ning see on kiirem, odavam ja töökindlam.
Buss – bussid sõidavad kõikjal Albaanias ja on peamine transpordiliik. Nad järgivad lõdvalt ajakava. Suurematest linnadest ja alguspunktidest kipuvad nad lahkuma õigel ajal. Aga sihtkohta jõudmine? Ohutuse mõttes lisage tunni puhver. Teed on alati ummikud ja ei ole suurepärases korras, nii et õigel ajal saabumine on haruldane.
Bussid maksavad 300 kuni 1000 leki, olenevalt sellest, kui kaugele te lähete. Buss Sarandëst Tiranasse maksab umbes 1300 LEKi, Beratist Tiranasse aga umbes 400 LEKi ja kestab alla kolme tunni. Kahetunnine sõit Vlorëst Berati on umbes 400 LEKi.
Rahvusvaheliste bussireiside jaoks leiate bussid Sofiasse või sealt tagasi hinnaga 3000 LEK aeglase bussiga (12 tundi) või 7750 LEKi kiirbussiga (8,5 tundi). 3,5-tunnine bussireis Montenegrost maksab umbes 2000 LEKi.
Eelbroneerimine pole enamasti vajalik. Lihtsalt ilmuge bussijaama ja haarake pilet.
Autorent – autorent algab 2000 lekist päevas. Teed on halvas seisus, seega sõitke kindlasti ettevaatlikult. Siin vajavad autojuhid auto rentimiseks rahvusvahelist juhiluba (IDP).
Hääletamine – Albaanias on hääletamisega sõitmine üldiselt ohutu. See on väga levinud ja näete palju reisijaid seda tegemas. Siit on üsna lihtne sõite leida. HitchWiki on parim veebisait hääletamise kohta lisateabe saamiseks.
Millal Albaaniasse minna
Albaanias valitseb vahemereline kliima, mis tähendab ülikuuma suve (juuli-august), päevane keskmine temperatuur on üle 32°C, pehmed talved rannikul ja külmad talved mägedes (november-veebruar).
Parim aeg Albaaniat külastada on kevadel (mai-juuni) või sügisel (september-oktoober). Sel ajal on ilm pehme, päevane keskmine temperatuur on umbes 21 °C, mistõttu on see ideaalne matkamiseks ja muudeks välitegevusteks.
Muidugi, kui soovite nautida Albaania uskumatut rannajoont, on parim aeg tulla suvel. Albaania ei ole veel Euroopas suur turismimagnet, mistõttu on harvnähtus kohtades ja vaatamisväärsustes liiga palju rahavast näha ning hinnad ei tõuse kõrghooajal palju. Küll aga tuleb palav, nii et olge kuumaks ilmaks valmis!
Turvalisus Albaanias
Albaania on üldiselt külastamiseks väga turvaline riik, kuigi nagu igal pool, esineb ka pisikuritegevust. Ärge uhkeldage oma varaga ja veenduge, et teie väärisesemed oleksid rahvarohketes bussides kättesaamatus kohas. Kui lähete öösel välja, vältige joobes olles üksi koju kõndimist.
Kohalikud on oma riigi üle tõeliselt uhked ja Albaania kultuuril on pikad traditsioonid külalislahkus isegi oma vaenlastele. Nad ei kohtle külalisi halvasti, seega näete harva turistide vastu suunatud kuritegu. Lisaks on Albaania “öine” riik (st inimesed viibivad hilja väljas), seega on alati silmad ja kõrvad väljas, hoides potentsiaalseid kurjategijaid vaos.
Peamine oht Albaanias on hoolimatu sõit. Albaanias on liikluses hukkunute arv elaniku kohta kogu Euroopas kõrgeim, seega pöörake kindlasti eriti tähelepanelikult sõites või tiheda liiklusega teede läheduses kõndides.
Kosovo piiri lähedalt võib endiselt leida maamiine. Vältige seal tähistatud radadelt maha matkamist ning jälgige silte ja hoiatusi.
Usaldage alati oma sisetunnet. Kui te seda kodus ei tee, ärge tehke seda Albaanias!
Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. See kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja tühistamiste eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.