Kaootiline. Värviline. Silmi avav. Maroko külastamine on intensiivne kogemus. Aeg seal on väljakutseid pakkuv, kuid see tuletab ka meelde, et reisi parim osa on ebamugavuse omaksvõtmine.
Kunagi Kartaago impeeriumi osana tekkis esimene iseseisev Maroko riik umbes 225. aastal e.m.a Mauretaania berberi kuningriigina. Sellest kuningriigist sai lõpuks Rooma provints, kuigi 7. sajandil m.a.j. oli moslemite Põhja-Aafrika vallutamine täies hoos. Prantsuse protektoraat aastatel 1912–1956, Maroko iseseisvus 1956. aastal ja on sellest ajast peale olnud iseseisev riik.
Kõrgetest Atlase mägedest kõrbe ja rannikuni – Maroko on imeline riik, mis võlub. Tõsi, laialivalguvad ja korratud medinad võivad teie kannatlikkuse proovile panna, kuid premeerivad teie meeli iga külastusega.
Kasutage seda Maroko reisijuhti, et planeerida oma reisi, näha riigi parimat, säästa raha ja vältida tavalisi lõkse, mis pahaaimamatuid reisijaid ette valmistavad!
Avastage Marrakech'i
Veetke aega Djemaa el-Fnas, kust leiate eksootilisi tänavaesinejaid, tätoveerijaid, muusikuid ja kokkasid. Pärast seda tiir ümber medina, uurige turgusid, sööge turul, vaadake vanalinna ja nautige Maroko kõige rahvusvahelisemat linna. Marrakeshis on kõik olemas.
Avastage Chefchaouen'i siniseid tänavaid
Chefchaouen on väike linn, mis asub Rifi mägede keskel. See on väga pingevaba, pakub mõistlikke majutusvõimalusi ja on visuaalselt vapustav, kuna kõik tänavad ja hooned on värvitud elavaks taeva siniseks (olete seda ilmselt Instagramis näinud). See on suurepärane koht rännakuks, ostlemiseks ja piparmünditeed rüübamiseks.
Magage Sahara kõrbes
Sahara on suur, tühi ja tähelepanuväärne. Ööbimine lihtsas telgis luidetel oli minu lemmiktegevus maal ja soovitan seda ka teil proovida. Tähed kestavad igavesti ja valgusreostus ei blokeeri neid. (Jätke kaamelisõit siiski vahele!)
Külastage Fezi
See vana ja võimas linn on üks parimaid kohti riigis. Selle kitsad tänavad on täis imelisi aroome, mošeesid, käsitööpoode ja rahvahulka. Kuigi Fez võib olla pisut ülekaalukas, on linnatempoga harjudes see lihtsalt maagiline.
Lõõgastuge Türgi aurusaunas
Hammam on Põhja-Aafrikas populaarne aurusaun. Neid leidub tavaliselt mošeede või tualetitarvete kaupluste läheduses ning need võivad olla kõrgetasemelised või avalikud (traditsioonilised). Külastage lihtsat traditsioonilist vanni, et saada autentne ja valgustav kogemus. Avalikud Türgi aurusaunad maksavad umbes 10 MAD, samas kui hotellide aurusaunad maksavad 300-500 MAD.
Mida teha Marokos
- Külastage Tangerit: see Põhja-Maroko suur linn asub Põhja-Aafrika rannikul Gibraltari väina läänepoolsel sissepääsul. Linna asukoht tähendab, et paljud tsivilisatsioonid ja kultuurid on Tangerisse oma jälje jätnud alates vähemalt 10. sajandist eKr. Aastatel 1924–1956 oli Tanger Marokost eraldiseisev rahvusvaheline tsoon ning sai selle aja jooksul paljude Euroopa ja Ameerika diplomaatide, ärimeeste, kirjanike ja spioonide sihtkohaks. Ärge jätke tähelepanuta Suurt mošeed, Kasbah’d ja rannapromenaadil jalutamist.
- Vaadake Atlas Studios: Ouarzazate linnas asuv Atlas Film Studios on oma nime saanud Atlase mägede läheduse tõttu maailma suurim filmistuudio, mis hõlmab enam kui 29914.8 ruutmeetrit kõrbe. Siin on filmitud palju suuri filme, sealhulgas: Araabia Lawrence (1962), Kristuse viimane kiusatus (1988), Muumia (1999), Gladiaator (2000), Taevariik (2005), Hanna (2011) ja osa telesarjast “Troonide mäng”. Külastage kindlasti ka lähedal asuvat Aït Benhaddou kasbahi Ksar’i! See mängib välja, milline peaks inimeste arvates ksar (kindlusküla) välja nägema.
- Vaadake Volubilisi iidset linna: Rooma ajal oli suur kaubanduskeskus ja lõunapoolseim asula. Volubilis on üks paremini säilinud (ja kõige vähem külastatud) varemeid maailmas. Algselt pärineb see 3. sajandist e.m.a ja sellest sai iidse Mauretaania kuningriigi pealinn, mis Rooma võimu ajal kasvas veelgi. Suurem osa linnast on endiselt välja kaevamata, nii et saidil on väga “Indiana Jonesi” tunne. Sissepääs on 70 MAD.
- Nautige Meknesi Medinat: jalutage Meknesi Medinas mõnusalt, ilma et teid häiritaks. Kesk-Marokos asuv autentne turg müüb Meknesis valmistatud käsitööd, nagu tikandid ja Meknese “Damascene” rauatööd. Kui Fezi ja Marrakechi medinad teid üle ujutavad, on see koht, kuhu minna.
- Ekselge medinas: Medinad on iga Maroko linna ajalooline süda, osa elamurajoonist, osa kaubanduskeskusest, osa toiduturg. Poed, restoranid, turud ja kodud ääristavad käänulisi tänavaid hoonetes, mis näivad liiga lähestikku ja liiga vanad, et kauem üleval püsida. Hoiatus: Fez Medina on pisut ebaturvaline, nii et ärge minge läbimõeldud rajast liiga kaugele. Püsige tänavatel, kus on palju inimesi, või palgake giid, kes teile ümbrust tutvustab.
- Õppige valmistama traditsioonilist Maroko toitu: traditsiooniline Maroko toit on segu berberi, araabia, türgi, Lähis-Ida ja prantsuse köögist. Paljud hotellid ja külalistemajad pakuvad kokanduskursusi suurlinnades, nagu Marrakesh ja Fez. Saate osta kohalikult turult värskeid tooteid ja seejärel valmistada traditsioonilist rooga. Café Clock pakub mõnda parimat klassi. See läänest mõjutatud kohvik, mis asub Marrakechis, Chefchaouenis ja Fezis, on kuulus oma hiiglasliku ja maitsva kaameli burgeri poolest (mis maitseb palju nagu vürtsikas shawarma).
- Rännake läbi Kasbah les Oudaias: see 12. sajandist pärit Kasbah asub Rabatis linna vanimas osas. Tsitadell oma kitsaste valgete majade tänavatega ja suurepärane koht, kus ringi jalutada ja pilte teha. Selle kõrguselt avaneb kaunis vaade jõele ja ookeanile.
- Minge surfama: Maroko on surfajate seas ülipopulaarne. Parim aeg minna on talvekuudel, mil lained on suuremad ja ühtlasemad ning õhu- ja veetemperatuur on mahe. Suunduge Taghazouti, populaarseimasse surfi linnakusse, et püüda riigi parimaid surfamisi. Nädala pikkune surfilaagris viibimine koos õppetundide, varustuse, majutuse ja lennujaama transpordiga maksab umbes 5000 MAD.
- Avastage Essaouira: Essaouira asub mõne tunni kaugusel Marrakeshist Atlandi ookeani rannikul ja on turistide, eriti brittide jaoks populaarne ranna sihtkoht. Külastage kindlasti linna imelist kalaturgu, kus kõik väikekalurid müüvad oma päeva saaki. Seejärel vaadake peaväljakul lähedal asuvaid väikeseid kalalette, kus saate soodsalt värskeid grillitud mereande nautida.
- Trek the High Atlas: Karmid ja kaunid Atlase mäed ulatuvad üle 2400 kilomeetri Maroko läänerannikust kuni Tuneesiani välja. See mäeahelik on koduks Jebel Toubkalile, Põhja-Aafrika kõrgeimale tipule, mille kõrgus on 4166,9208 meetrit. Matkata saab aastaringselt, kuid parim aeg on aprillist maini. Toubkali ringrada (7 päeva) ja M’Goun Traverse (3 päeva) on ühed populaarsemad matkad.
- Trek läbi Todra kuru: Kõrg-Atlase mägedes Tinerhiri lähedal asuv kuru on üks tunnustatumaid maailmas ja on muutunud väga populaarseks reisijate seas, kes soovivad kanjonit matkata. See on keeruline matk ja võtab aega umbes 4 tundi, kuid kui otsite Marokost midagi tõeliselt teistsugust ja õues, ärge jätke seda ilma. Veelgi ainulaadsema kogemuse saamiseks jätke päevareis vahele ja ööbige lähedalasuvas Ait Baha külas.
- Külastage Hassan II mošeed: Casablancas asuv Hassan II mošee on tohutu minaretiga mošee, mis on 60-korruseline. See on suuruselt teine mošee Aafrikas ja suuruselt seitsmes maailmas. Seinad on marmorist ja katus on sissetõmmatav (minaretil on ka laser, mis näitab öösel Mekasse). Selle üksikasjaliku arhitektuurilise meistriteose ehitamiseks kulus tuhandetel Maroko kunstnikel kokku viis aastat. Selle mosaiigid, kips liistud, marmorist ja kivist sambad ja põrandad ning puitlaed on täiesti muljetavaldavad. See on piisavalt suur 105 000 kummardajale! Mošee ja muuseumi sissepääs on 140 MAD.
Maroko hinnad
Majutus – 6-8 voodikohaga ühistoad maksavad suurtes linnades nagu Marrakesh ja Fez 80-110 MAD öö kohta ning väiksemates kohtades umbes 50-60 MAD. Privaatsed toad hostelites maksavad umbes 260-380 MAD. Tasuta WiFi-ühendus on standardvarustuses ja paljud hostelid sisaldavad ka tasuta hommikusööki.
Soodsad hotellid Marrakeshis ja Fezis maksavad kahekohalise toa eest umbes 270–410 MAD öö kohta. Oodake põhilisi mugavusi, nagu tasuta WiFi, televiisor, tasuta hommikusöök ja mõnikord isegi välibassein.
Avalik telkimine on Marokos seaduslik telgiga reisijatele. Kohalikele inimestele tavaliselt ei meeldi, kui inimesed nende kinnistul või selle läheduses telkivad, nii et kasutage seda ainult siis, kui te ei kavatse kedagi häirida. Ärge üllatuge, kui nomaadid või politsei teid kontrollima tulevad.
Toit – Maroko köök on värvikas ja maitsekas segu berberi, Andaluusia ja Vahemere traditsioonidest ning näpuotsaga Prantsuse ja Sahara-taguse piirkonna kööki. See on vürtside maa, seega oodake igal sammul maitsvaid eineid (traditsiooniline ras el hanout vürtsisegu koosneb 27 erinevast vürtsist). Veise-, kitse- ja lambaliha on ühed levinumad lihad, mida süüakse tavaliselt kuskussiga. Kalad, nagu makrell ja anšoovis, on samuti üsna levinud, kuna riik asub rannikul. Proovige kindlasti pastillat, liha või mereandidega täidetud saia.
Marokos söömine võib olla äärmiselt odav, eriti kui sööte paljudel turgudel. Kann piparmünditeed maksab 8-10 MAD. Nautige kohalikku toitu, sealhulgas populaarset tagine’i, liha- ja köögiviljarooga, mille hind on umbes 35–55 MAD. Võileivad, pitsad ja enamik teisi roogasid jäävad vahemikku 30–50 MAD.
Kalaroog sellistes rannikulinnades nagu Essaouira maksab umbes 100–150 MAD, homaar aga umbes 350–400 MAD. Mereandide õhtusöök sisaldab jooke, salatit ja leiba.
Turistide või lääne restoranide puhul kulutage pearoa kohta vähemalt 150 MAD või rohkem.
Õlu ja vein maksavad joogi eest umbes 70 MAD (samas pole Marokos nii palju joomise võimalusi, nii et ma ei võtaks seda teie eelarvesse palju arvesse).
Siit pole vaja toiduaineid osta, sest toit on odav ja palju lihtsam väljas süüa! Kui aga seda teete, maksate 200 MAD nädalas toidukaupade eest, mis sisaldavad pastat, köögivilju, kana ja muid põhi toiduaineid.
Tegevused – populaarsetes turismi sihtkohtades, nagu Marrakesh, maksavad giidiga grupireisid vaatamisväärsustesse, kauplustesse ja medina ümbrusesse umbes 900–1050 MAD, samas kui poole päevane ekskursioon on umbes 500–720 MAD. Kohaliku Türgi aurusauna (vanni) külastus leotamiseks ja spaa hoolduseks võib maksta kõigest 10 MAD ja võib ulatuda 500 MAD-ni. Sahara reiside hinnad varieeruvad tohutult, kuid eeldatakse, et maksate vähemalt 500 MAD.
Maroko soovituslikud eelarved
Seljakotireisija eelarve puhul kulutab umbes 285 MAD päevas. See eeldab, et ööbite hostelis, sööte turul kioskites ja valmistate süüa, piirate joomist (mida siin on väga lihtne teha), kasutate liikumiseks kohalikku transporti ning järgite tasuta ja odavaid tegevusi, nagu tasuta jalutus reisid. ja avalikud Türgi aurusauna külastused.
Keskmise eelarvega 525 MAD päevas saate peatuda privaatses Airbnb-s, süüa kõik oma eined väljas, sõita linnade vahel rongiga ning teha rohkem tasulisi ekskursioone ja tegevusi, nagu muuseumikülastused ja telkimine Saharas.
Luksusliku eelarvega, mis on 1120 MAD või rohkem päevas, saate ööbida hotellis, süüa kõikjal, kus soovite, nautida jooke, lennata linnade vahel või palgata autojuhi ning teha mis tahes ringreise ja tegevusi, mida soovite. See on aga luksuse jaoks vaid esimene korrus. Taevas on limiidiks!
Maroko reisijuht: raha säästmise näpunäited
Marokosse reisimine ei maksa palju raha – kuigi soovi korral on siin ka lihtne sulistada. Siin on näpunäited Marokos raha säästmiseks:
Olge varaste suhtes ettevaatlik – pisivargused, mis hõlmavad enamasti rahakotte, kellasid ja kaameraid, on levinud rahvarohketes medinas üle kogu riigi. Olge valvel ja hoidke oma väärisesemed silmist eemal.
Vältige joomist – kuigi riigis on joomine taunitud, leiate siiski palju kohti, kus saate juua. Need on ülehinnatud (kuna alkohol pole siin tavaline) ja joogid pole nii head. Vältige joomist külastuse ajal, säästke raha ja joonduge kohalikele normidele lähemale.
Sööge tänava putkadest – Marokos on väga lihtne odavalt süüa. Kui restoranitoit maksab tavaliselt vaid 30 MAD, siis tänavatoit on veelgi odavam. Vaid mõne dollari eest saate nautida maitsvaid kebabisid, vorste, grillitud maisitõlvikut, röstitud kana, tohutuid võileibu ja palju muud. Sööge Medina kohalikel turgudel, et kulutada toidule väga vähe raha.
Ööbige kohaliku juures – kui soovite raha säästa ja linnast kohaliku ülevaate saada, kasutage Couchsurfingut. Kohaliku juures viibimine on parim viis riigi tunnetamiseks ja selle käigus siseringi näpunäidete saamiseks.
Kaasa võtta veepudel – Kraanivesi on siin üldiselt joomiseks ohutu, kuid igaks juhuks tuleks kaasa võtta korduvkasutatav filtriga veepudel.
Leppige läbi taksopileti hind – pidage kindlasti hinnas läbirääkimisi enne taksosse istumist. Hindu pole määratud ja peate kõvasti kaubelda. Küsige oma hotelli/hostelli töötajatelt hinnaprognoose, et teid ei petaks.
Vältige võltsgiide – võltsjuhendid (või valejuhid) viibivad medinas ja pakuvad teile reisiteenuseid. Olge eemale minnes jõuline ei ütlemisel. Nad on püsivad, kuid lõpuks loobuvad, kui jätkate kõndimist.
Maroko Transpordivahendid
Ühistransport – Marokos võib ühistransporti tabada või ilma jääda. Suuremates linnades, nagu Marrakesh ja Casablanca, on avalikud bussiliinid, kuid bussid on vanad ja ülerahvastatud ning marsruute on raske välja mõelda.
Selle asemel kasutab enamik inimesi linnas liikumiseks väike taksot. Need on väikesed sõidukid, mis mahutavad kuni kolm inimest ja on levinud üle kogu riigi. Need on väga odavad, kuigi pärast kella 20.00 võib lisanduda lisatasu. Õiglase hinna saamise tagamiseks arutlege oma hind eelnevalt läbi.
Arvestitega taksod on saadaval ka suuremates linnades nagu Marrakesh. Piletihinnad algavad umbes 7 MAD-st ja seejärel 4 MAD kilomeetri kohta.
Grand Taxi – Grand taksod on ühistaksod, mis võivad vedada kuni kuus reisijat ja mida kasutatakse pikemate vahemaade läbimiseks naaberlinnade vahel. Nad ei lahku enne, kui takso on täis, kuid üldiselt pole ooteaeg nii halb. Saate selle leida peaaegu iga taksopeatuse või bussi-/rongijaama lähedal. Kui teil on palju pagasit, peate võib-olla maksma lisatasu. Peaksite oma piletihinna enne tähtaega kokku leppima.
Buss – linnadevahelised bussid on odav ja tõhus viis Marokos ringi liikumiseks, eriti võrreldes teiste transpordi viisidega. Neli kõige populaarsemat operaatorit on:
- Supratours
- CTM
- SATAS (Piirkondlik)
- Ghazala (Piirkondlik)
CTM ja Supratours on kõige töökindlamad ning neil on mugavad konditsioneeriga bussid. Saate oma piletid broneerida veebis või lihtsalt ilmuda bussijaama. Veebisaidid ei ole väga usaldusväärsed ega tõhusad. 4-tunnine bussisõit Marrakeshist Casablancasse on umbes 75-110 MAD, samas kui 6,5-tunnine sõit Marrakechist Tangerisse on 260-275 MAD. Casablancast Fezisse on 95–120 MAD.
Rong – Maroko riiklikku raudteevõrku haldab ONCF ja see teenindab mõnda riigi suuremat linna nagu Marrakesh, Casablanca, Rabat, Meknes ja Fez. Rongid on mugavad ja tavaliselt õigel ajal, kuid aeg-ajalt tuleb ette häireid. Nüüd on ka Casablanca ja Fezi vahel kiirraudtee. Saate vaadata ajakavasid ja hindu ONCF-ist.
2,5-tunnine rongi reis Marrakeshist Casablancasse maksab umbes 50 MAD, samas kui 4,5-tunnine reis Marrakeshist Rabati algab umbes 150-180 MAD. Reis Casablancast Fezi kestab 4 tundi ja maksab 50-120 MAD. Reis Fezist Marrakechi kestab 6,5 tundi ja maksab 195 MAD.
Lendamine – Royal Air Maroc on peamine kodumaine lennufirma ja neil on mõnikord hea müük. Tunnine lend Marrakeshist Casablancasse algab umbes 870 MAD-st, samas kui ühetunnine lend Marrakechist Fezi algab 520 MAD-st.
Autorent – Marokos ei soovitata tavaliselt autot rentida. Autojuhid on agressiivsed ja õnnetusjuhtumite arv on kõrge! Kui aga tahad väljapeetud rajalt kõrvale kalduda, on see hea viis. Leiad üürihinnad alates 200 MAD päevas (mõnikord odavam).
Millal Marokosse minna
Parim aeg Maroko külastamiseks on riigi õlahooajal, mis kestab aprillist maini ja septembrist novembrini. Temperatuurid on sel ajal mõnusad ja soojad ning turistiliiklust on vähem. (See aga muutub, kui kavatsete veeta suurema osa ajast rannikul surfates või Atlase mägedes matkates.)
Suvi kestab juunist augustini ja sel ajal võib kogu riigis olla naeruväärselt kuum – eriti lõuna pool (sealhulgas Marrakechis ja Fezis). Paljud inimesed lähevad rannikule, et nautida selliseid kohti nagu Tanger, Rabat ja Essaouira. Oodata on maksimum temperatuuri üle 35°C.
Talved (detsember-veebruar) on pehmed, kuid õhtuti võib päris jahedaks minna. Temperatuur langeb Marrakechis kuni -3 °C ja Atlase mägedes sajab tugevat lund. Talved põhjas ja rannikul on väga niisked. Üldiselt pole see suurepärane aeg seal olla.
Parim aeg Atlase mägedes matkamiseks on aprillist maini (kevad) ja septembrist oktoobrini (sügisel). Nendel kuudel on pehme ja raske ilma oht on väike. Suvi on parim aeg ranniku nautimiseks, kus temperatuur ulatub 27 °C-ni, kuid ookeani tuul pakub palju leevendust.
Turvalisus Marokos
Üldiselt on Maroko turvaline sihtkoht, kuid siia reisimine nõuab valvsust. Tõenäoliselt ei satu teid Marokos kunagi reaalsesse füüsilist ohtu, kuid väikesed kuriteod ja ahistamine nõuavad, et peaksite valvel olema – rohkem kui teistes riikides.
Üksinda reisivad naised tõmbavad siin palju tähelepanu ning tõenäosus, et neid jälgitakse ja võib-olla käperdatakse, on suur. See on eriline probleem rahvarohketes medinas. Olge alati valvas ja usaldage oma sisetunnet. Ärge võtke kaasa väärisesemeid ja hoidke oma asjad tihedalt keha külge kinni. Riietu konservatiivselt ja väldi rohkete ehete kandmist.
Öösel üksi kõndimine ei ole linnades üldiselt hea mõte. Kui te pole mõne piirkonna osas kindel, küsige hotelli töötajatelt, millised alad on ohutud.
Kui vajate taksot, leppige hind alati eelnevalt kokku, et mitte ära rebida.
Väljas olles võivad kohalikud kutsuda teid oma poodidesse või juhendada teid. Alati viisakalt, kuid kindlalt keelduge, vastasel juhul võite end ära petta.
Hädaolukorras helistage abi saamiseks numbril 19 (mobiiltelefonide puhul 112).
Usaldage alati oma sisetunnet. Kui taksojuht tundub kahtlane, peatage takso ja väljuge. Kui teie hotell on viletsam, kui arvasite, minge sealt minema. Tehke koopiad oma isiklikest dokumentidest, sealhulgas passist ja isikutunnistusest. Edastage oma marsruut lähedastele, et nad teaksid, kus te olete.
Kui te seda kodus ei tee, ärge tehke seda Marokos!
Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.