Madagaskar, riik, mis on kuulus oma leemurite, massiivsete baobabi puude, linnuvaatluse ja džungli poolest, pakub külastajatele avastamiseks rikkalikku mänguväljakut.
Seal on laiaulatuslikud kanjonid ja kurud, suured kosed ja mitmekesine maastik, mis hõlmab kogu saart. Ühel päeval olete troopilises džunglis, teisel kuival tasandikul ja mõni tund hiljem puutumatul rannal. Siinne maastik ei sarnane ühegi teise sihtkohaga. Lisaks on armsaid leemureid näiliselt lõputult palju!
Aafrika idarannikust 400 kilomeetri kaugusel asuv Madagaskar on peaaegu Prantsusmaa suurune ja suuruselt neljas maailmas. Seal elab üle 20 miljoni elaniku, kuid seal käib aastas vaid 300 000 turisti.
Kuigi Madagaskaril reisimine on keeruline, on see ka uskumatult rahuldust pakkuv. Siinne reisirada pole hästi kulunud, mis tähendab, et külastajad saavad palju karmima ja ainulaadsema kogemuse.
See Madagaskari reisijuht aitab teil planeerida eluaegset reisi, säästa raha ja tagada, et kasutate oma aega selles eksitavas sihtkohas maksimaalselt ära.
Vaadake Baobabi avenüüd
Baobabi puud on massiivsed puud, mis võivad kasvada 30 meetri kõrguseks, 11 meetrit laiuseks, elada kuni 1000 aastat ja on täiesti ainulaadsed Madagaskaril. Kuigi puid võib leida kogu riigis, on see nendega ääristatud tee üks Madagaskari ikoonilisemaid pilte.
Külastage Tsingy't
See lääneranniku lähedal asuv park koosneb tegelikult kahest pargist: Great Tsingy ja Little Tsingy. Seda kohta pole lihtne külastada (väga ebatasasel maastikul kulub 4WD-ga terve päev), kuid vaated on seda väärt. Siinsed kivimoodustised on hämmastavad ja võõrad. Sissepääs on 55 000 MGA.
Avastage Isalo rahvusparki
See Westworldi laadne park, kus on mitu karmi matkarada, kaljusid, kuristikke, kurusid, kanjoneid ja rohket loomastikku. Enne uurimist peate siiski palkama giidi (need leiate sissepääsu juurest). Sissepääs on 65 000 MGA ja juhendid maksavad 80 000–100 000 MGA.
Lõõgastuge Nosy Bee's
Nosy Bee on koht, kuhu minna Madagaskari kaubamärkide randadesse. See väike saar asub rannikust 8 kilomeetri kaugusel ja on koduks valge liivaga randadele, kallitele restoranidele ja luksuslikele kuurortidele. Igal pühapäeval puhkevad rannapeod ning seal on hämmastavaid snorgeldamist, sukeldumist, kalapüüki ja vaalavaatlusi.
Avastage Lemuri saart
Lemuri saar on metsloomade varjupaik, kus on neli liiki leemureid, kes on lemmikloomade eest päästetud. Samuti lastakse nad oma loomulikku elupaika tagasi, kui nad on valmis. Kui nad mingil põhjusel üksi looduses hakkama ei saa, jäävad nad parki. Sissepääs on 12 000 MGA.
Mida teha Madagaskaril
- Nautige Mantadia rahvusparki: Mantadia rahvuspark asub pealinnast 160 kilomeetrit idas ja on kaitseala, mille pindala on 155 ruutkilomeetrit. See on koduks 14 leemuriliigile ning enam kui 115 linnuliigile ja 84 liiki kahepaiksetele – paljud neist on ohustatud. Maastik on vapustav segu vanadest metsadest ja vihmametsadest ning leemureid näete peaaegu kõikjal, kuhu lähete! Sissepääs on 45 000 MGA ja vajalik kohalik giid on 60 000-80 000 MGA. Pargis on ka öömajad, kus saab ööbida 57 000 MGA eest öö kohta.
- Külastage Lokobe rahvusparki: Nosy Be kagutipus asuv Lokobe rahvuspark on üks Sambirano piirkonna ainsaid allesjäänud metsi. Siin on koduks mustad leemurid, panterkameeleonid ja mitmed endeemsed linnuliigid. Lokobe rahvusparki jõudmiseks peate Nosy Be’st võtma ühe pargi piroogi (sõudepaat), mis võtab umbes 20-40 minutit. Sissepääs on 55 000 MGA. Lokobe on üks väheseid rahvusparke Madagaskaril, kus kohalikku giidi pole vaja.
- Lõõgastuge Nosy Mangabe’il: see väike saar asub sügaval Helodrano Antongila lahe rannikuäärsete küngaste vahel Madagaskari kirde servas sisemaale. See väike saar on kuulus oma õitseva putuka silmsete aye-aye leemurite populatsiooni poolest. Palmisalude ümber kaklevad hiiglaslikud viigipuud, metsaaluses kohtuvad kortsulised leemurid Mantella konnadega ja rohelised künkad kukuvad alla erekollase liiva eraldatud lahtedesse. See on pehmelt öeldes vapustav maastik. Paadid saarele ja kõik vajalikud load on saadaval Maroantsetras. Sissepääs on 45 000 MGA.
- Külastage Ambohimangat: Ambohimanga püha kuninglik mägi, mis asub pealinnast 24 kilomeetri kaugusel, oli riigi kuningate kunagine kodu ja kaasaegse riigi esimene pealinn. 1700. aastate jooksul laiendatud müüriga ümbritsetud kompleks sisaldab paleede ja matmispaikade küngast, lagunevaid kindlustusi ja kuninglikke hauakambreid. Pärast enam kui seitse aastakümmet kestnud kodusõda 18. sajandil alustas kuningas Andrianampoinimerina siit oma kuulsad kampaaniad riigi taasühendamiseks. Sissepääs on 10 000 MGA ja saate ka tasuta giidi, mis teile ringi näitaks (andke neile kindlasti jootraha).
- Lõõgastuge Île Sainte Marie’s: Kuigi kõik lähevad Nosy Be’sse uhkemate kuurortide pärast, kui soovite midagi veidi kohalikumat, odavamat ja lõdvestunud, vaadake Île Sainte Marie’t. See idaranniku lähedal asuv endine piraadi pealinn (läheduses uppus 17. sajandi piraadikapten Kiddi laev) on lõbus ja rahulik saar, mis on täis väikseid lahesoppe, piraadi kalmistu ja maitsvaid mereande. Rannad ei ole nii head kui Nosy Be, kuid saare lõunaosas on ilus valge liivarand, mida külastavad vähesed inimesed. See on ka riigi parim osa vaalade vaatlemiseks. Edasi-tagasi lennud maksavad umbes 810 000 MGA. (Ära võta paati, see on aeglane ja kohutavalt ebamugav).
- Vaadake Ranomafana rahvusparki: see on üks parimaid kohti riigis, kus leemureid näha, kuna see on koduks kaheteistkümnele erinevale nende liigile. Lisaks leemuritele on näha kuulsaid kaelkirjaku mardikaid, palju linde, kameeleone, üle 130 konnaliigi ja muid metsloomi. Mitmetest saadaolevatest radadest teeksin hommikuse matka, seejärel pärastlõunased ja öised matkad teisese sissepääsu juures (nende jaoks on vajalik giid). Enamik ekskursioone jätavad viimased matkad vahele, nii et kui teete need, saate pargist rohkem osa endale. Pargi populaarsuse tõttu on külastajate arv päevas piiratud, seega on parem minna madalhooajal. Sissepääs on 22 000 MGA päevas ja juhendid maksavad 80 000–120 000 MGA.
- Minge vaalavaatlusse: juunist novembrini rändab Antarktikast Madagaskarile paljunema üle 7000 küürvaala, mis tähendab, et siin vaalavaatlus on üks maailma parimatest. Kui me paadiga Île Sainte Marie poole sõitsime, nägime, kuidas paar vett murdis ja seda oli täiesti vapustav näha. Lisaks, kuna siin on nii vähe turiste, ei jää te foto pärast võistlevasse paatide hordisse kinni. Täiskasvanud küürvaalad kasvavad kuni 16 meetri kõrguseks ja kaaluvad üle 30 tonni. Madagaskari ümbruses näete ka vähem levinud Omura vaala (kääbusvaala). Ekskursioonid maksavad 135 000 MGA.
- Minge Antsirabesse: Kesk-mägismaal kõrgel asuv Antsirabe on Madagaskari suuruselt kolmas linn ja peamine sihtkoht prantslastele, kes tulid siia kolonialismi kõrgajal. Nad ehitasid elegantseid Pariisi stiilis häärbereid, püstitasid gooti katedraale ja rajasid laiu puiesteid, mille varju heitsid plataanid. Tolmune linn säilitab osa sellest võlust ja on üks esteetiliselt meeldivamaid linnu riigis. Antsirabe, nimi, mis tähendab Madagaskari keeles “rohke soolasisaldusega koht”, on koduks mitmele looduslikule termilisele allikale, mistõttu on see populaarne ravikoht. See on ka üks parimaid toidukohti riigis.
- Külastage Toliarat: see väike lääneranniku linn on kuulus oma väljarändajate, pitsa (riigis tõsiselt populaarne roog) poolest ja selle poolest, et see on stardiplatvorm sukeldumisretkedele Great Reefi avamerel. Pole palju muud teha, kui rannas istuda ja lõõgastuda. N7-l (ainus põhja-lõuna suunaline kiirtee) sõitmine on samuti üsna hämmastav, kuna saate nautida Ranomafana rahvusparki, Isalo rahvusparki ja muid vapustavaid vaateid. Üks sukeldumine maksab 180 000 MGA.
- Avastage Antananarivot: Madagaskari pealinn, mida lühidalt tuntakse Tana nime all, on kohutava liiklusega linn, kuid siin on palju ajalugu ja kultuuri, mis muudavad lühikese külastuse väärt. Vaadake leemurite parki ja Rovat (vana palee), saage aimu linnas toimuvast rahvusvahelisest vaatenurgast ja kasutage seda stardi platvormina kaugemates peatustes.
- Proovige sebut: Zebu on teatud tüüpi lehm, kelle seljal on suur küür. See on rohkem tööloom, nagu härg, ja näete neid kogu riigis (neid kasutatakse isegi pulmades kaasavarana). See on siin ainus veiseliha ja see on alati menüüs (koos tervislike riisi osadega). Liha on tõesti sitke (tänu kogu tööle, mida loomad põllul teevad) ja seetõttu sobib see hautis kõige paremini. Proovige seda kindlasti, kui olete siin!
- Sõitke N5’l: piki idarannikut Toamasinast Maroantsetra poole suundudes on see tee – ja ma kasutan sõna „tee” lõdvalt – on aukudega täidetud ekspeditsioon läbi mõnede Madagaskari kõige tooremate ja puutumatumate piirkondade. See on ka teie parim võimalus näha kuulsat aye-aye leemurit (mis näeb välja nagu possum). Tee põeb läbi tiheda džungli, jõgede ja pisikeste linnade ühes riigi kõige arenenumates osades. 400 kilomeetri pikkune Route Nationale 5 (N5) on vaieldamatult riigi halvim tee (seisundi poolest). Paljud lõigud on sageli läbimatud, nii et kulutage sellega sõitmiseks palju aega (nad ütlevad, et kogu “tee” läbimiseks kulub üle 24 tunni).
Madagaskari hinnad
Majutus – kogu riigis on vaid mõned hostelid ja voodikoht ühiselamus maksab umbes 35 000 MGA, kuigi mõnikord võite leida voodikohti isegi 20 000 MGA eest. Privaatse toa eest peate maksma vähemalt 50 000 MGA. Tasuta WiFi-ühendus ja toiduvalmistamise võimalus on standardvarustuses, kuid tasuta hommikusöök mitte.
Mõne rahvuspargi ümbruses on võimalik telkida. Metsik telkimine pole soovitatav.
Soodsad hotellid algavad 60 000 MGA-st öö kohta kahe või kahe üheinimesevoodiga ja ühise vannitoaga. Privaatse vannitoaga toa puhul hotellis, kus on rohkem mugavusi (nt bassein), eeldage, et kulutate öö kohta vähemalt 75 000 MGA. Tasuta WiFi on levinud, kuid mitte kõikjal. Mõned hotellid pakuvad ka tasuta hommikusööki.
Airbnb on saadaval üle riigi suuremates linnades. Leiate privaatseid tube hinnaga 48 000 MGA öö kohta ja terveid kodusid/kortereid umbes 100 000 MGA eest öö kohta.
Madagaskari toit – Madagaskari köök peegeldab saare kauplemis- ja koloniaalajalugu, kusjuures Prantsuse, Kagu-Aasia, Aafrika ja Lähis-Ida maitsed jõuavad riigi roogadesse. Tomat, ingver, kurkum, küüslauk ja sibul on Madagaskari köögis sagedamini kasutatavad vürtsid.
Toit Madagaskaril põhineb riigi peamisel põhitoidul: riisil, millele on tavaliselt lisatud mereande või sebu. Riis on siin toidus nii kesksel kohal, et Madagaskari termin “sööma” tähendab sõna-sõnalt “sööma riisi”. Kõiki riisiga kaasasolevaid külgi nimetatakse laokaks. Mõned külgmiste näidete hulka kuuluvad tomatisalsa, hautatud lehtköögiviljad või oad.
Kuna sebu on üsna sitke, hautatakse seda sageli (minu arvates on see parim viis), näiteks romazavas, mis sisaldab hautatud liha, tomatit, küüslauku, ingverit ja anamalao lilli ning mida peetakse sageli rahvustoiduks. .
Veel üks levinud pakkumine on veiseliha või krevetivardad. Kui soovite liikvel olles süüa, proovige kindlasti nem (kevadrullid) ja mofo (fritters). Need on odavad (tavaliselt umbes 50-200 MGA) ja maitsvad!
Väljas söömine on siin väga odav. Traditsioonilise köögi eine eest tavalises istumisrestoranis maksate umbes 7700 MGA.
Kõige kallimad on toidud turiste teenindavates restoranides, kus pakutakse joogi kõrvale 25 000-28 000 MGA eest Itaalia toitu või kreppe. Pitsa (mida leiad peaaegu kõikjalt) hinnad algavad 10 000-15 000 MGA-st. Kiirtoidu kombineeritud eine maksab 20 000 MGA.
Õlu maksab 3000 MGA, latte või cappuccino aga 4500 MGA. Pudelivesi on 1500 MGA.
Ise toidu valmistamine ei säästa tegelikult raha, kuna siinsed restoranid on nii odavad. Kui aga soovite ise toitu osta, siis oodake umbes 77 000 nädalase toidukaupade eest, sealhulgas põhitoiduainete, nagu riis, pasta, hooajatooted ja liha, eest.
Tegevused – rahvuspargid maksavad tavaliselt 25 000–65 000 MGA, giidid aga umbes 80 000 MGA. Lemuri saarel on 12 000 MGA, vaalavaatlus on umbes 130 000 MGA ja sukeldumine on umbes 180 000 MGA ühe paagiga sukeldumisel.
Madagaskari soovituslikud eelarved
Seljakoti eelarvega 110 000 MGA päevas saate ööbida hostelites, korraldada ühiseid või isejuhitud ekskursioone, sõita sihtkohtade vahel bussidega, nautida paari õlut, süüa kõigi söögikordade ajal tänavatoitu ja tegeleda peamiselt tasuta tegevustega, nagu matkamine. ja rannas nautimas.
Keskmise eelarvega 240 000 MGA päevas saate ööbida privaatses hosteli toas või Airbnb-s, teha giidiga ekskursioone, külastada mõnda saart ja rahvusparki (koos nõutavate giididega), süüa traditsioonilistes Madagaskari restoranides. süüa, juua rohkem ja sõita väikebussidega linnade vahel.
“Luksusliku” eelarvega 575 000 MGA päevas saate ööbida hotellis, süüa igas restoranis, palgata erajuhte, teha nii palju ekskursioone kui soovite ja sõita kõikjal taksoga. See on aga luksuse jaoks vaid esimene korrus. Taevas on limiidiks!
Madagaskari reisijuht: raha säästmise näpunäited
Kas soovite Madagaskaril reisides raha säästa? Siin on mõned parimad viisid, kuidas reisi ajal raha säästa:
Hankige kohalik SIM-kaart – kohalikud SIM-kaardid maksavad 4000 MGA ja umbes 30 000 MGA andmemahu kohta. Kohalik SIM-kaart on palju odavam kui koduse andmesidepakett.
Reisimine väljaspool hooaega – lennud Madagaskarile on odavaimad madalhooajal (oktoober-aprill). Kuigi see pole külastamiseks kõige ideaalsem aeg, on teie lend teie suurim kulu (eeldusel, et te ei broneeri mitmepäevast ekskursiooni). Õlahooajal külastamine võib teie raha säästa palju.
Vältige hotellirestorane – hotellide toit on odav, kuid tavaliselt on see topelt kõrgem kui mujal linnas.
Võtke kaasa korduvkasutatav veepudel – Madagaskari kraanivesi ei ole joomiseks ohutu. Vältige ühekordselt kasutatavat plastikut, võttes kaasa pudel ja filter.
Kasutage kohalikke väikebusse – linnade vahel reisides kasutage avalikke väikebusse. Piletihinnad on 20 000–50 000 MGA. Varuge kannatlikkust, sest jõuate harva õigel ajal sihtkohta, kuid juhi palkamisel säästate raha ja need on paremad kui tavalised bussid.
Jätke autorent vahele – auto rentimine maksab sama palju kui auto ja juhi rentimine. Jätke üksi sõitmine vahele ja palkage juht – nad pole mitte ainult sõidutingimustega paremini kursis, vaid ka enamik juhte teab palju ka riigist ja maastikust.
Madagaskari transpordivahendid
Ekskursioonid – mitme päevased ekskursioonid on kõige levinum viis Madagaskaril ringi liikumiseks. Sihtkohta on raske iseseisvalt navigeerida, eriti kui te ei soovi palgata juhti ega räägi palju prantsuse keelt. Ekskursioonid on kõige populaarsem valik kõigile, kes soovivad seda riiki kogeda. Kohtusin Intrepid Traveliga oma ringreisil igas vanuses reisijatega.
Reisid on tavaliselt 11-24 päeva. 14-päevane ringreis on umbes 9 000 000–17 000 000 MGA.
Buss – siinsed bussid on aeglased, rahvarohked ja ebausaldusväärsed. Nad ei lahku kindla ajakava järgi ja lähevad sageli kohutavate teeolude tõttu katki. Siiski on need liikumiseks kõige soodsamad ja parimad võimalused.
350-kilomeetrine teekond Antananarivost Toamasinasse kestab umbes 7 tundi ja maksab 30 000, samas kui 570-kilomeetrine reis Antananarivost Mahajangasse võtab aega 12 tundi ja maksab 40 000 MGA.
Lühemate vahemaade jaoks maksab enamik väikebusse 10 000-20 000 MGA.
Lennud – siin on ainult üks kodumaine lennufirma (Air Madagascar ja selle tütarettevõte Tsaradia) ning ühe suuna piletid maksavad vähemalt 350 000 MGA. Kui teil on eelarve, pole lendamine teostatav.
Lisaks toimuvad lennud piiratud graafikutega ja lennud tühistatakse sageli ette teatamata, seega veenduge, et teie plaanid oleksid lendamise ajal paindlikud.
Rong – rong on saadaval ainult Fianarantsoa ja Manakara vahel. See on 300-kilomeetrine reis ja see võtab tavaliselt umbes 10 tundi (sageli palju kauem lagunenud raudteeliinide ja rongide tõttu). Piletid on 70 000 MGA.
Autorent – Auto rentimise eest on võimalik leida umbes 280 000 MGA päevas. Siiski on ebatavaline, et rendibürood rendivad autosid ilma juhita. Soovitatav on autojuhi kaasamine, kuna siinsed teed on üsna keerulised ja vajate kohalikku abi, kui midagi peaks valesti minema. Ma väldiksin siin sõitmist, kuna teed on kirglikud ja halvas seisukorras.
Hääletamine – Hääletamine ei ole Madagaskaril hea mõte, sest sõidud on haruldased ja sõidutingimused ohtlikud.
Millal minna Madagaskarile
Aprill-detsember on parim aeg Madagaskari külastamiseks. Väldite nii vihmaperioodi kui ka sageli esinevaid tsükloneid. See on kõige populaarsem aeg külastamiseks, kuid Madagaskar ei näe tohutut turistide sissevoolu, nii et see ei ole siin tõesti rahvarohke.
Juuli-september on parim aeg rändavate küürvaalade nägemiseks, oktoober ja november aga leemuripoegade nägemiseks. Kui soovite “rahvahulkadest” üle saada, külastage aprillis, vihmaperioodi lõpus. See ei ole nii kuum, kuid džunglid on lopsakad ja rannad vaiksed.
Juuni-augusti tippkuudel on oodata 21–24 °C temperatuuri.
Turvalisus Madagaskaril
Madagaskar on suhteliselt turvaline riik, kuid siinse äärmise vaesuse tõttu võib juhtuda vargusi. Ärge välgatage raha ega väärisesemeid ning hoidke oma asjadel silm peal, kui sõidate bussiga või kui rahvast on palju. Hoidke oma rahakott ja telefon alati turvaliselt kaitstud.
Kuigi enamik linnu ja asulaid on turvalised, vältige Antananarivos öösel ringi kõndimist.
Üksinda reisivad naissoost reisijad peaksid end siin üldiselt turvaliselt tundma, kuigi kehtivad mõned ettevaatusabinõud (vältige öösel üksi ringi kõndimist, ärge kunagi võtke vastu jooke võõrastelt, riietuge sobivalt, et sulanduksite jne).
Teed on siin kohutavad ja õnnetused on tavalised. Kasutage alati turvavööd (kui teil see on).
Kui linna või maapiirkonda uurides kohtate metsikuid koeri, käituge ettevaatlikult ja ärge provotseerige neid.
Siin on palju kerjuseid, eriti lapsi, ja sa pead lihtsalt ei ütlema ja minema. Ole viisakas, kuid kindel.
Nagu alati, hoidke oma mõistust öösel, eriti pealinnas. Kui vajate, paluge oma hotellil teile takso kutsuda (leppige hinnas alati läbi enne autosse istumist). Teie hotelli/hostelli töötajad saavad üles kirjutada juhised ja aidata teil piletihinna arvutamisel, et teid ei petaks.
Kui teil tekib hädaolukord, helistage abi saamiseks numbril 117.
Usaldage alati oma sisetunnet. Vältige öösiti eraldatud alasid ja olge kogu aeg ümbritsevast teadlik. Enne reisile minekut tehke koopiad oma isiklikest dokumentidest, sealhulgas passist ja isikutunnistusest. Edastage oma marsruut lähedastele, et nad teaksid, kus te olete.
Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.