Laos Reis

Laos on merepiirita riik, mis on läbi imbunud loodusest, toidust, ajaloost ja budismist.

Laos on mähitud mägisesse maastikku, mistõttu on see Kagu-Aasia üks ilusamaid riike, isegi kui sellel puuduvad teiste riikide rannad. Seiklusreisid on siin suured. Saate ühe päevaga sõita lukuga voodriga, süstaga sõita, matkata ja koobastorudega sõita.

Varem oli see populaarne pidutsemise sihtkoht, kuid kuna metsikuid tuubipäevi on lühendatud, on see muutunud pinge vabamaks ja õuele orienteeritud riigiks.

Laosesse matkamine on midagi, mida peate tegema, eriti kui avastate Kagu-Aasiat.

Alates elavatest ööturgudest ja Luang Prabangi vapustavatest koskedest kuni Vang Viengi eepiliste mägede päikese loojanguteni olen alati üllatunud, et sellesse kaunisse riiki ei suundu rohkem inimesi.

See Laose reisijuht annab teile parimad külastuskohad, räägib teile, kuidas säästa raha, kuidas ringi liikuda, annab teile kulusid ja aitab teil planeerida parimat reisi!

Laose vaatamisväärsused

Külastage Vang Viengi

Seljakotirändurid “avastasid” selle väikese linna 1990ndate lõpus. Hulluks hedonistlikuks linnaks arenemine ei võtnud kaua aega. Tänapäeval on asjad (palju) rahunenud ja Vang Viengist on saanud väliseikluste, džungli matkade ja laiskade päevade keskus. Endiselt on peod, kuid nüüd on see keskendunud mõnele baarile.

Külastage 4000 saart

Lõuna-Laoses asuvad 4000 saart on väikeste asustatud saarte ala Mekongi jões Kambodža piiri lähedal. Need on populaarsed seljakotireisijate seas ning õhkkond on rahulik ja jahe. Majutus on odav ja peale jões puhkamise ja öise lõõgastumise pole siin tegelikult palju muud teha. Saartele jõudmiseks peate sõitma paadiga Paksest.

Lõõgastuge Luang Prabangis

Luang Prabang on aeglase tempoga linn. Siin pole muud teha, kui nautida eepilisi päikeseloojanguid Mekongi jõe kohal, veeta aega uskumatute Kuang Si jugade juures ja osta ööturul. Igal hommikul päikesetõusu ajal kõnnivad mungad mööda peatänavaid, saades kohalikelt elanikelt almust.

Matkake Kuang Si joa juurde

See Luang Prabangi lähedal asuv tohutu juga on hingemattev. Türkiissinine vesi voolab üle kaljuribade dramaatilistele basseinidele, mis sobivad ideaalselt ujumiseks. Sissepääs maksab 20 000 LAK-i (2,50 USD) ja tuk-tuk Luang Prabangist maksab 30 000–40 000 LAK-i (3,50–4,60 USD).

Vaadake Purkide tasandikku

Plain of Jars’il on tuhandeid kivipurke, mis on hajutatud kolmes erinevas kohas. Arvatakse, et see on osa rauaajast pärit matmistavadest, see on üks Kagu-Aasia parimaid eelajaloolisi paiku. Legend räägib, et purgid valmistas hiiglaste rass alkoholi hoidmiseks. Sissepääs saidile 1 (koos kõige paremini säilinud purkidega) on 15 000 LAK (175 USD), samas kui sissepääs saidile 2 ja 3 on 10 000 LAK (1,15 USD).

Mida teha Laoses

 • Aeglane paat Mekongil: triivige mööda Mekongi jõge alla pika kitsa paadiga, kus on mugavad istmed, kodused toidud ja ainulaadne vaade maastikule. Tavaliselt leiate Huay-Xai piirilt sõidu, mis viib teid Luang Prabangi. Aeglased paadid võtavad kaks kuni kolm päeva. Hinnad varieeruvad sõltuvalt teie reisifirma kvaliteedist, kuid keskmine ekskursioon maksab teile umbes 1 000 000 LAK-i (115 USD).
 • Phou Hin Pouni kaitseala: Laose kaitstud Phou Hin Pouni piirkonnas ootavad teid mäed, lubjakivi mets, kärestikku täis jõed ja koopad. Kogu piirkond on täis ainulaadseid taime- ja loomaliike, sealhulgas makaagid, tiigrid ja gibonid. (Jah, tiigrid.) Kahepäevane giidiga matk maksab umbes 1 000 000 LAK-i (115 USD) koos kõigega.
 • Minge Nong Kiewis (Muang Ngoi) õue: Elu selles omapärases Nam Ou jõe ääres asuvas külas on aeglane ja rahulik, kuid Nong Kiew on populaarne õue sõprade meelispaik. Kõrged lubjakivikaljud sobivad ideaalselt kogenud mägironijatele ning seal on palju matkaradu, mis viivad lähedalasuvate jugade ja koobasteni. Sinna jõudmiseks võite sõita bussiga Luang Prabangist Pak Mongi ja seejärel tuk-tukiga ülejäänud tee.
 • Tutvuge Vieng Xai koobaslinnaga: Sam Nua lähedal (Vietnami piiri lähedal) asuv Vieng Xai koobas linn oli 1960. aastatel Laose sõdurite eluruumidena. Näete eluruume sellisena, nagu nad olid – Kaysone Phomvihane koopas on isegi töötav õhuringluspump. Giidiga ekskursioone leiab Vieng Xai koobaste külastuskeskusest. Sissepääs on 60 000 LAK-i (6,90 USD). Sealne buss maksab 20 000 LAK-i (0,25 USD), tuk-tuk (ükskõik kui palju inimesi) aga 150 000 LAK-i (0,75 USD).
 • Vaadake Bolaven Plateau koskesid: Lõuna-Laoses Pakse linna lähedal asuv Bolaven Plateau on osa iidsest vulkaanist moodustatud kraatrist. Matkake ümbruskonnas ringi ja avastage mitut juga. Bolaven Loop lõikab läbi kogu kraatri ja viib teid kõikidele jugadele lähedale. Igal kosel on oma sissepääsutasu (tavaliselt vahemikus 5000–10 000 LAK/0,60–1,15 USD) ning ratta parkimistasu (3000–5000 LAK/0,35–0,60 USD).
 • Külastage elevantide kaitsekeskust: Sainyabulis asuva ECC käivitas 2011. aastal elevantide spetsialistide meeskond, kes töötab Laose elevantide populatsiooni kaitsmise nimel. See on parim viis näha elevante vastutustundlikul viisil, mis ei kahjusta neid. Kahepäevase külastuse hinnad algavad 1 822 680 LAK-ist (210 USD), samas kui seitsmepäevane vabatahtlik seanss maksab umbes 3 905 740 LAK-i (450 USD).
 • Vestlus mungaga: iga kuu esimesel pühapäeval kogunevad mungad Vientianes asuvasse Sangha kolledžisse, et turistidega vestelda. Saate neilt küsida nende praktika ja igapäevaelu kohta ning vastutasuks harjutavad nad oma inglise keelt.
 • Proovige Gibboni kogemust: see on üks parimaid tegevusi Laoses. See on rida tõmblukuid, mis ühendavad maailma kõrgeimaid puumaju, kus saate peatuda kuni kolm ööd. Olete täiesti võrgust väljas, ümbritsetud gibonitest ja lähete intensiivsetele loodusmatkadele. Hinnad on erinevad, kuid kolmepäevane kahe öö pakett maksab umbes 2 680 830 LAK-i (310 USD) inimese kohta.
 • Vaadake Suurt stuupat (Pha That Luang): Vientianes asuv suur stuupa on 45,1104 meetri kõrgune kullaga kaetud stuupa (kuplikujuline budistlik pühamu) ja seda peetakse riigi suurimaks monumendiks. Selle välisilme näeb välja nagu kõrgete müüridega kindlus, kuid sees on palju budistlikke, lillede ja loomade kujutisi. Väljast saab stuupat imetleda tasuta (mida enamik inimesi teeb). Kui soovite siseneda, on sissepääs 10 000 LAK-i (1,15 USD).
 • Suunduge Vientiane’i: Laose pealinn ja suurim linn on täis olulisi riiklikke monumente ja templeid, nagu Suur stuupa ja Sisaketi tempel. Seal olles vaadake kindlasti Buddha parki, skulptuuri aeda, mis on täis hiiglaslikke Buddha kujusid. See on riigi kõige kosmopoliitsem linn ja siit leiate üha kasvavaid toiduseeni.

Laose hinnad

Majutus – Laoses on majutus odav. Ühistubade hind on umbes 45 000–80 000 LAK (5–9 USD) öö kohta, kuigi Vientiane’i hostelid algavad veidi kõrgemate hindadega, umbes 52 075 LAK (6 USD) öö kohta. Privaatne tuba konditsioneeriga hostelis maksab 115 000–175 000 LAK (13–20 USD).

Peaaegu iga hostel pakub tasuta WiFi-ühendust ja enamik sisaldab ka tasuta hommikusööki. See on väga haruldane, et hostelis on köök, nii et ärge lootke oma toidu valmistamisele.

Soodsad hotellid ja külalistemajad on laialdaselt saadaval, tavaliselt alates umbes 110 000 LAK-ist (13 USD) kahe üheinimese voodi või kaheinimese toa eest. Kui soovite uhkeldada basseiniga neljatärnihotelliga, maksate öö kohta vähemalt 400 000 LAK-i (46 USD).

Saadaval on ka Airbnb, kus jagatud ruumid algavad 80 000 LAK-st (9 USD). Privaatne tuba algab umbes 130 190 LAK-ist (15 USD). Terve kodu või korter maksab kõigest 350 000 LAK-i (40 USD), kuigi hinnad on üldiselt lähemal 781 150 LAK-ile (50 USD).

Laose toit – kuna riik on merepiirita, on toit kallim kui Tais, kuid Laoses on siiski lihtne odavalt süüa. Tänavatoit maksab tavaliselt umbes 15 000–20 000 LAK-i (1,75–2,30 USD) toidukorra kohta, näiteks grillitud liha, värsked puuviljad ja kausid nuudlisupiga. Traditsiooniline toit Lao restoranides, nagu laap (hakklihasalat) ja kleepuv riis, peaks maksma vahemikus 25 963–43 272 LAK (3–5 USD).

Lääne toit maksab kiirtoidu (nt pitsa või burgerid) puhul tavaliselt ligikaudu 30 000 LAK-i (3,45 USD). Kui otsite restoranis einet, maksate toidu ja jookide eest ligikaudu 100 000 LAK-i (11 USD). Isegi kui lääne toidud ja kohalikud toidud on tasakaalus, on teil raske kulutada rohkem kui 120 000 LAK-i (14 USD) päevas.

Kui teil on juurdepääs kööki, ostke endale toidukaubad. Toidukaupade nädal peaks maksma 216 362–250 000 LAKi (25–30 USD).

Laose soovituslikud eelarved

Laose seljakotireisijate eelarvega kulutate umbes 303 780 LAK-i (35 USD) päevas. See eelarve katab hosteli ühiselamu, kus süüakse peamiselt tänavatoitu, juuakse paar jooki öö kohta, kasutatakse ühistransporti ja tehakse umbes üks tasuline tegevus (või paar odavat templit) päevas.

Keskmise eelarvega umbes 564 162 LAK (65 USD) päevas saate privaatse kahe tärni hotellitoa või privaatse hosteli ühiselamu, taksod, uhkemad restoranid ja lääne toidu ning rohkem tegevusi päevas. Selle eelarvega saate mõistlikkuse piires teha kõike, mida soovite. Kui olete eelarve reisija, ei taha te midagi.

Luksus eelarve alates 1 657 770 LAK (191 USD) päevas annab teile kõike, mida soovite. Neljatärnihotellid basseinide, uhke toidu, kokteilide, ekskursioonidega – kui kulutate päevas nii palju raha, on taevas piir!

Laose reisijuht: raha säästmise näpunäited

Laos on väga odav, seega on teil raske raha säästa, kui reisite juba väikese eelarvega, sööte kohalikku kööki, ei joo tonni ja ööbite hostelites. Sellegipoolest on siin mõned viisid, kuidas Laoses raha säästa:

Vältige lääne toitu – lääne toit on alati kallim kui kohalik köök. Kuigi hinnad ei ole nii kõrged, lisanduvad need aeglaselt kogu reisi jooksul. Ja ikkagi tulite Laosesse kohutavat burgerit jooma? Ei. Sööge kohalikku toitu!

Ostelge kohalikelt turgudelt – oma toidu ostmine on lõpmatult odavam kui restoranides käimine (mitte, et need isegi nii kallid oleksid). Kui teil on siiski eelarve, pidage kinni kohalikest turgudest. Värske toit on seal kõige odavam.

Pakkige veepudel – puhastiga veepudel on eriti kasulik Kagu-Aasias, kuna te ei saa kraanivett juua. Säästke raha ja tuhandeid plastpudeleid ning hankige pudel, mis suudab teie eest kraanivett puhastada.

Pidage kinni kohalikust transpordist – taksod ja tuk-tukid võivad olla mugavad, kuid rikuvad aeglaselt teie eelarve. Kui teil on vaja ringi liikuda, kasutage ühistransporti. Kui teil on vaja võtta tuk-tuk või takso, küsige oma hotelli/hostelli töötajatelt, mida peaksite maksma. See tagab, et teid ei rebita!

Laose transpordivahendid

Laoses ringi liikumine võib olla väljakutse. Teed on viletsad ja kuhugi jõudmiseks peate tõenäoliselt läbima mitu mäekuru. Miski pole kunagi õigel ajal ja isegi lühikesed reisid võivad muutuda lõpututeks reisideks.

Linnatransport – kohalik ühistransport algab umbes 2000 LAK-iga (0,25 USD) ja tõuseb sealt vahemaa järgi. Taksod ja tuk-tukid (väikesed jagatud taksod, millel pole arvestit) nõuavad natuke hangelda ja maksavad rohkem kui kohalik transport. Kui teil on sihtkoht meeles, küsige oma hosteli töötajatelt, kui palju peaksite maksma.

Lendamine – ma ei soovita lennata, välja arvatud juhul, kui teil on väga palju aega. Riigisisesed lennud on kulukad ja neid tühistatakse sageli. Isegi kui broneerite palju ette, maksab lend Vientianest Luang Prabangi teile 50-minutilise lennu eest 867 940 LAK ($ 100+ USD). Kuid kui peate, on need Laose lennufirmad:

 • Laos Airlines
 • Lao Skyway

Buss – bussid on kõige levinum viis linnade vahel liikumiseks. Piletihinnad varieeruvad vahemikus 80 000–130 000 LAK (9–15 USD) viie kuni kuuetunnise sõidu eest. Kohalikud bussid on üsna ebamugavad ja paljudel pole konditsioneeri, kuid nad viivad teid punktist A punkti B üle kogu riigi. Kiiremates linnades saate pileti osta peaaegu igalt reisikorraldajalt. See hõlmab transiiti teie hotellist/hostellist jaama. Vastasel juhul võite ilmuda linna bussijaama. Reis Vientianest Luang Prabangi või Paksesse ei tohiks maksta rohkem kui 100 000 LAK-i (11,50 USD).

Samuti on palju konditsioneeriga VIP-busse. Näiteks reis Vientianest Luang Prabangi on vaid 130 190 LAK (15 USD). Ööbussid maksavad olenevalt vahemaast 150 000-200 000 LAK-i (17-23 USD). Tavaliselt saate nendele bussidele pileteid osta oma hostelist/hotellist. Hindade võrdlemiseks saate kasutada saiti 12go.asia.

Kui soovite suunduda naaberriiki, maksab buss Vientianest Hanoisse umbes 330 000 LAK-i (38 USD). Luang Prabangi ja Chiang Mai vahel on ka otsene marsruut alates 415 416 LAK-ist (48 USD), kuid pidage meeles, et sõit on vähemalt 20 tundi. Buss Vientianest Bangkokki võtab aega umbes 15 tundi ja maksab umbes 389 452 LAK-i (45 USD).

Paat – üks populaarsemaid viise Laose nägemiseks on aeglane paat Huay Xai ja Luang Prabangi vahel Mekongi jõel. Reis kestab kaks päeva ja reis maksab umbes 250 000 LAK-i (30 USD) inimese kohta. Kõrgema taseme juhendamisega kogemuse eest maksate rohkem kui 1 000 000 LAK (115 USD).

Lühikeste reiside jaoks (nagu Luang Prabang Pak Ou koobastesse) saate rentida jõetakso alates umbes 86 795 LAK-ist (10 USD) tunnis.

Millal Laosesse minna

Oktoober-aprill on parim aeg Laose külastamiseks. See on siis, kui riigi ilm on püsivalt soe ja kuiv. (Pidage meeles, et mägipiirkondades on aastaringselt palju jahedamad temperatuurid võrreldes teiste Laose osadega.) Samuti on kõrghooaeg, nii et võite oodata suuremat rahvahulka ja kõrgeid hindu.

Mujal on aprill ja mai kõige kuumemad kuud, mille temperatuur on kuni 40 °C. Ka sel ajal võib niiskus olla äärmiselt ebamugav.

Vihmahooaeg on mai lõpust oktoobrini. See on endiselt meeldiv aeg külastada. Igapäevane vihmasadu ei kesta kunagi kaua, kosed voolavad tugevamalt ja elusloodus muutub aktiivsemaks. Rääkimata sellest, et turiste on ümberringi vähem.

Turvalisus Laoses

Laos on seljakotiga reisimiseks ja reisimiseks väga turvaline riik. Reisijate vastu suunatud vägivaldsed kuriteod on väga harvad. Teie suurimaks mureks on teie taskusse panek ja seda juhtub sageli hõivatud turu piirkondades (eriti Vang Viengis). Hoidke oma rahakott lähedal ja jätke oma väärisesemed seifi.

Kui matkate või vaatamisväärsustega tutvute, püsige alati tähistatud rajal. Mõned kohad on lõhkemata maamiinide tõttu rangelt keelatud. See kehtib eriti Purkide tasandiku ümbruses. On ebatõenäoline, et teil on põhjust ohtlikku piirkonda eksida, kuid pöörake tähelepanu siltidele ja markeritele.

Usaldage alati oma sisetunnet. Tehke koopiad oma isiklikest dokumentidest, sealhulgas passist ja isikutunnistusest.

Enamik inimesi, kes satuvad Laoses hätta, teevad seda seetõttu, et nad on uimastite või seksitööstusega sassis. Laos on nende süütegude suhtes range karistuse suhtes, nii et ärge olge nagu teised reisijad ega austage kohalikke seadusi ja tavasid.

Kui te seda kodus ei tee, ärge tehke seda Laoses. Järgige seda reeglit ja kõik läheb hästi.

Kõige olulisem ohutusnõuanne, mida pakkuda saab, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.