Maailmas on vähe riike, mille kultuur on nii erinev kui Hiina. Kontrastide riik Hiina pakub õitsvaid metropole nagu Peking, Shanghai ja Hongkong, aga ka kauneid mägesid, orge, jõgesid ja tasandikke riigi lääne- ja lõunaosas.
Hiina on riik, mis on täis mikrokultuure, keeli, kööke ja rahvusi.
Kiired muutused on meelitanud uudishimulikke inimesi üle kogu maailma ja kõigile, kes soovivad välismaal õpetada, on edukas väljarändajate stseen.
Kuigi paljude suurlinnade saastatus ei meeldi enamusele, jätavad maakohad, toit, inimesed ja ajalugu, mida siin avastate, teid aukartust tundma ja igaveseks muutunud. See on kihtidega riik, kus kõik on täidetud tähenduse ja ajalooga.
See Hiina reisijuht aitab teil planeerida oma külastust sellesse hiiglaslikku riiki (siin on üle miljardi inimese, mis katab 9,5 miljonit ruut kilomeetrit), andes nõuandeid tegevuste, liikumise, turvalisuse, raha säästmise ja palju-palju muud!
Külastage Hongkongi
Hongkong on elav metropol, mis ühendab kõrghooneid traditsiooniliste tänavaturgude ja templitega. Teil on suur välis elanikkond, head sisseostud, fantastiline ööelu ja maitsev toit. See on üks mu lemmiklinnu maailmas ja ma ei väsi külastamisest kunagi!
Tutvuge Shanghaiga
Üks Hiina suurimaid, elavamaid ja külastatavamaid linnu Shanghai on nagu tulevikku külastamine – kiired rongid, tuled kõikjal, tõhus korraldus ja kosmopoliitne õhkkond. Ajaloolise Hiina aimu saamiseks minge vanalinna ja vaadake YuYuani aedu. Hiina parimate ostude jaoks minge Nanjing Roadile.
Rännake Pekingis
Külastage Tian’anmeni väljakut, Keelatud linna, lugematuid kaubanduskeskusi, Taevatemplit, Suvepaleed ja loomulikult Suurt müüri. Maailmas pole midagi Pekingi sarnast ja kuigi see on kohutavalt saastunud ja kohutava õhukvaliteediga, on see linn, mida peate külastama, et mõista kaasaegset Hiinat ja selle dünaamikat.
Suur Hiina Müür
Üle 21 000 kilomeetri ulatuv Suur müür pakub nii elavaid turistide sektsioone kui ka eraldatud varemeid (mõnes piirkonnas saate selle kõrval isegi telkida). Kui teil on vähe eelarvet, võite bussiga Pekingi lähedal müürile sõita. Buss maksab 12 CNY ja sissepääs seinale on 40 CNY (suvel 45 CNY).
Vaadake Xi'An
Xi’an on üks Hiina iidsetest pealinnadest ja koduks kuulsale terrakotaarmeele (mis on üle 2000 aasta vana), linnamüürile ja moslemite kvartalite arhitektuurile. Need kolm asja on suures osas põhjus, miks kõik siia tulevad, kuid kui otsite seiklusi, toimub ka uskumatu matk Hua mäel.
Mida teha Hiinas
- Tehke tasuta jalutuskäik: kõik riigi suuremad linnad pakuvad erinevat tüüpi jalutuskäike, millest paljud on tasuta ja kestavad paar tundi. Kui soovite õppida tundma Hiina suuremate linnade ajalugu, on see suurepärane viis alustamiseks! Iga kord, kui ma uude linna maandun, alustan ma oma reisi just nii, kuna see aitab mul maad saada. Tasuta jalgsimatkad on saadaval Pekingis, Shanghais, Hongkongis, Xi’anis ja paljudes teistes linnades üle kogu riigi. Lihtsalt Google’is “tasuta jalgsimatk linnas X”, et leida ettevõtteid, mis teie külastuse ajal saadaval on. Kindlasti andke oma giidile lõpus jootraha (nii nad saavad palka!).
- Laske Macaus vabaks: Aomenit peetakse Aasia Las Vegaseks ja see on lõbus sihtkoht kõigile, kes soovivad sulistada. Macau sai alguse Portugali kolooniana ja püsis seal üle 300 aasta, nii et linnas on huvitav segu Hiina ja Portugali kultuuridest. Nagu Hongkong, on Macau “erihalduspiirkond”, mis tähendab, et tal on mandri valitsusest palju autonoomiat. See on ka koduks maailma kõrgeimale benji-hüppele, mille hüppeline hüpe on 233 meetrit! Siit leiate palju head toitu ja arhitektuuri. Kui te pole siin hasartmänge mängimas, vajate siin ainult ühte ööd!
- Külastage Chengdus asuvaid pandasid: pandad on ohustatud liik ja neid võib looduses harva näha. Kui soovite Hiinas viibides end parandada, minge Chengdus asuvasse Panda uurimis baasi. Kui jõuate varakult kohale, võite rahvahulka ületada ja vaadata, kuidas pandad lõõgastuvad, söövad ja magavad (see on kõik, mida nad tegelikult teevad – aga see on ikka vaatamist väärt!). Sissepääs on 55 CNY inimese kohta.
- Tian’anmeni väljak: olete seda kahtlemata näinud filmides ja teles, kuid selle väljaku suurusest on raske aimu saada enne, kui seisate väljakul selle keskel. Siin on palju näha, sealhulgas Tiananmeni torn, rahva suur saal, rahvakangelaste monument, rahvusmuuseum ja Mao Zedongi mausoleum. Kuigi väljakul endal on lubatud pildistada, ei saa mausoleumis kaamerat kasutada.
- Reisige (osa sellest) Siiditeel: see mitteametlik marsruut, mis pärineb enam kui 2000 aasta tagusest ajast, on kohustuslik nägemine külastajatele, kes soovivad peamiselt turismirajal maha saada. Mingit “ametlikku” teed ei saa järgida, kuid saate jälgida oma teed mööda traditsioonilist marsruuti nii kaugele kui soovite (Siiditee ulatus algselt Chang’anist Itaaliasse Romendisse). Selle kogupikkus oli üle 3800 kilomeetri, millest pool asus Hiina territooriumil. Vaadake kindlasti Mogao koopaid Dunhuangis, iidset Turpani linna ja Vikerkaare mägesid Zhangye lähedal.
- Avastage Tiibetit: tuntud ka kui “maailma katus”, see piirkond sobib suurepäraselt seiklus himulistele reisijatele, kes otsivad ainulaadset vaatamisväärsust. Avastage lumised mäed, eksootilisi kombeid ja budismi. Tiibetil on olnud segane minevik, nii et teie külastuse ajal on mõistlik dali-laama mitte tõstatada. Piirkonna annekteeris Hiina 1950. aastatel, sundides dalai-laama ja tema valitsuse eksiili. Okupatsiooni tõttu hukkus otseselt või kaudselt umbes 400 000 tiibetlast, teiste hinnangute kohaselt on see arv üle 1 miljoni. Vältige piirkonna ajaloost ja poliitikast rääkimist, sest see on arusaadavalt mõlema poole jaoks väga tundlik teema. Piirkonna külastamiseks on teil vaja ka eriluba.
- Potala palee: see Tiibeti palee oli koduks dalai-laamadele kuni 1959. aastani, mil ta oli sunnitud põgenema või tapeti. 7. sajandil püha paigana asutatud paljud saalid, templid ja sisehoovid on ehitatud puidust ja kivist. Praegune hoone, mis on praegu UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud, pärineb 17. sajandist ja selle maavärinate vastu stabiliseerimiseks on selle vundamenti valatud vaske.
- Vaadake Karsti mägesid: 20 jüaani pangatähe tagaküljel illustreeritud mäed on vapustav vaatepilt, mida isiklikult näha. Nad on tohutud! Võite võtta ette laevareisi mööda Li jõge ja nautida hingematvaid vaateid mägedele. Samuti saate rentida jalgratta, et uurida vaiksemaid tagateid ja nautida maalilist maastikku. Hinnad algavad umbes 20 CNY poole päeva eest. Guilin on selle jaoks suurepärane koht hüppamiseks.
- Dunhuangi Mogao koopad: Tuntud ka kui Tuhande Buddha koopad, on need koduks maailma suurimale, kõige paremini säilinud ja rikkalikumale budistlikule kunstile – esimene koobas raiuti siia aastal 366 pKr. Siin on peaaegu 500 individuaalset templit ja see on üks Siiditee peamisi peatusi, kui jälgite Marco Polo jälgi.
- Võtke kursus: kalligraafia tunnid, kokandustunnid, teetseremooniad – kõigist Hiina suurematest linnadest leiate igasuguseid hämmastavaid, kultuuriliselt rikastavaid tunde ja tunde. Mõni kestab tund, mõni kestab mitu päeva, kuid olenemata sellest, millest olete huvitatud, võite leida kursuse, mis õpetab teile midagi uut! Kalligraafia tunni eest maksate 300–900 CNY, samas kui kokanduskursused algavad umbes 300 CNY inimese kohta. Kõige rohkem valikuid leiate Pekingist, Shanghaist ja Hongkongist. Viator.com on suurepärane ressurss lähedal asuvate klasside leidmiseks. Samuti saate kokanduskursuste ja hindade leidmiseks kogu riigis kasutada saidi cookly.me.
- Ahmige toitu: Hiina on toidusõbra paradiis. Siin söömine paneb kindlasti teie koju kaasa võtmise perspektiivi. Sellises tohutus riigis pole üllatav, et erinevates piirkondades on erinevad kulinaarsed naudingud. Reisi ajal on täiesti võimalik nautida nelja Hiina köögi stiili (Kantoni, Pekingi, Shanghai ja Sichuani). Vürtsika toidu jaoks minge Kesk-Hiinas asuvasse Sichuani või Hunnani (proovige kindlasti kuuma potti, kui olete seal). Põhjast (kus värskeid tooteid on vähem levinud) leiate rohkem soolaseid esemeid, nagu kuivatatud liha ja marineeritud köögiviljad, samas kui sellistes linnades nagu Peking, Hongkong ja Shanghai leiate peaaegu kõike! Ka Hiinas on taimetoitlastele palju võimalusi ja isegi veganid saavad ilma liigsete raskusteta hakkama.
- Kruiis Li jõel: tõelise loomuliku ilu tunnetamiseks sõitke mööda Li jõge alla. Jõe pikkus on 437 742 kilomeetrit ja sellel on kümneid kohti, mida mööda teed uurida. Mõned parimad pildistamiskohad asuvad Xiaolongis, Laozhai mäes ja Guilini lähedal asuvates karstimägedes. Ekskursioonide hinnad algavad 500 CNY-st inimese kohta, olenevalt sellest, kui pikka (või luksuslikku) kruiisi soovite.
- Külastage keelatud linna: see kuulus Pekingi vaatamisväärsus oli keiserlik palee Mingi dünastia ajast kuni Qingi dünastiani (1420-1912 CE). “Linn” hõlmab üle 0,7082 ruut kilomeetri ja on UNESCO maailmapärandi nimistusse, kus külastab igal aastal üle 16 miljoni külastaja. Tänapäeval on paleemuuseumis mõlema dünastia esemeid ja see on suurepärane koht Hiina ajalooga tutvumiseks. Hooneid, mis hõlmavad üle 0,728434 ruut kilomeetri, on aastate jooksul põhjalikult renoveeritud, kuid see on endiselt eepiline kompleks, mida tasub külastada.
Hiina hinnad
Majutus – 8-10 voodi kohalise ühiselamu hinnad algavad paljudes väiksemates linnades umbes 30 CNY-st. Maksate Hongkongis ja Pekingis umbes 85 CNY. Privaatse toa hinnad algavad umbes 110 CNY-st, kuigi eeldatakse, et maksate suuremates linnades peaaegu kaks korda. Siinsed hostelid on üldiselt hästi varustatud ja neis on tasuta WiFi, joogivesi, kapid ja isegi talvel soojad tekid! Linnade hostelites on lääne stiilis tualetid, kuigi riigi kaugemates osades võib kükitav tualettruum olla tavalisem.
Soodsad hotellid algavad tavaliste majutuskohtade puhul umbes 75 CNY öö kohta, Hongkongis on kõrgemad hinnad. Soodsad hotellid sisaldavad tavaliselt kütet või vahelduvvoolu, oma vannituba, veekeetjat ja televiisorit (kuigi saate ainult Hiina jaamad). Pidage meeles, et kõik hotellid, mis pakuvad tasuta hommikusööki, pakuvad tõenäoliselt Hiina hommikusööki (pelmeenid, riisikoor, köögiviljad jne).
Airbnb on Hiinas rikkalik ja seda võib leida kõigist suurematest linnadest, kuigi maapiirkondades on see palju vähem levinud. Hinnad jäävad vahemikku 175-750 CNY olenevalt linnast ja korteri tüübist.
Kogu riigis on palju laagriplatse. Eeldatavasti maksate põhikrundi eest umbes 20 CNY öö kohta. Metsik telkimine on hall ala; see on ühtaegu nii seaduslik kui ka ebaseaduslik lubada lõplik sõna kohalikel võimudel. Ma väldiksin metsikut telkimist ja jääksin probleemide vältimiseks ametlikele laagriplatsidele.
Hiina toit – Hiinas on toit odav. Ma mõtlen, tõesti odav. Tänavamüüja söök maksab tavaliselt umbes 7–14 CNY. Selle jaoks võite saada nuudleid, riisi, sealiha kukleid või suppi. Täisväärtuslik eine istumise restoranis maksab 15–54 CNY, millele lisandub tasu kausi riisi ja puhaste kausside eest (jah, need maksavad lisatasu!), mis on sageli umbes 4 CNY. Kui jääte kohaliku toidu juurde, on teil raske pankrotti minna. Terve päeva toidule võite kulutada vähem kui 70 CNY.
Lääne-Hiinas, Edela-Hiinas ja sisemaal on toit palju odavam kui suurlinnades ja saate süüa alla 35 CNY eest päevas – umbes pool suurte linnade kuludest, kui jääte kinni tänavatoidu/kohalike restoranide juurde. .
Lääne toidu puhul võite eeldada, et maksate toidu eest palju kõrgemat hinda, mis on koduga võrreldes pettumus – eriti kui asute väljaspool läänelikumaid linnu, nagu Hongkong. Lääne stiilis võileib või kiirtoidu eine võib maksta umbes 40 CNY ja tass kohvi võib olla sama hinnaga kui kodus – mõnikord rohkem!
Taimetoitlased ja isegi veganid saavad vähese planeerimisega linnades suhteliselt kergesti läbi, kuna Hiina ajalugu koos budismiga on muutnud riigi üsna köögivilja sõbralikuks.
Kuna toit on nii odav, pole vaja ise süüa teha ega ise süüa valmistada. Parem on süüa tänavatoitu ja restoranides. Pealegi pole paljudel hostelitel kööki, mida saaksite kasutada isegi siis, kui käiksite poes. Seetõttu ei soovita ma ise toiduvalmistamist. Toit on odav ja rikkalik, nii et naudi seda! Kui ostate ise toidukaupu, kulutate sõltuvalt dieedist 250–400 CNY.
Tegevused – Üldiselt on vaatamisväärsused Hiinas taskukohased – isegi sellised populaarsed vaatamisväärsused nagu Suur müür või Keelatud linn on alla 68 CNY. Kui Suur müür ei hoidnud kunagi sissetungijaid eemale, on see ilus ja maksab vaid 45 CNY, siis Keelatud linn on 60 CNY (40 CNY, kui külastate novembrist märtsini). Väiksemad templid, tegevused ja vaatamisväärsused on palju mõistlikuma hinnaga ja maksavad alla 20 CNY.
Kuigi vaatamisväärsused ja templid on alla 70 CNY, on matkade ja välitegevuste hinnad tavaliselt kallimad, maksavad sageli umbes 200 CNY. Näiteks reis Jade Dragon Snow Mountaini juurde maksab umbes 200 CNY, Jiuzhai oru külastus on samuti 200 CNY (kuni 2000 CNY, kui soovite minna ekskursiooni raames) ja kolmepäevane pääse Wuyi mäed Fujiani provintsis on 140 CNY, samas kui sissepääs Kollastele mägedele Anhui provintsis on 190 CNY. Peate siiski maksma ka transpordi eest nendesse kohtadesse.
Hiina soovituslikud eelarved
Kui palju Hiina külastamine maksab? Siin on mõned soovituslikud eelarved, mida saate oma individuaalse reisimis stiili põhjal planeerimiseks kasutada. Pidage meeles, et kui viibite sellistes linnades nagu Hongkong, Peking või Shanghai, peaksite kulutama vähemalt 20% rohkem.
Seljakotireisijate eelarvega peaksite plaanima kulutada 215–285 (30–50 USD) päevas. See on soovituslik eelarve, eeldades, et viibite hosteli ühiselamus, sööte aeg-ajalt kiirtoitu, kuid valmistate põhiliselt ise süüa, kasutate ühistransporti ja osalete põhi tegevustes, nagu muuseumide külastamine.
Keskmise eelarvega 645–1000 CNY (90–140 USD) päevas saate ööbida soodsates hotellides, sõita sihtkohtade vahel bussidega, süüa kiirtoitu ja teha rohkem ekskursioone.
Luksusliku eelarvega 1500 CNY ($ 210 USD) päevas saate endale lubada ööbida ilusates hotellides, sõita kiirrongiga, teha giidiga ekskursioone ja süüa iga söögikorra ajal väljas.
Hiina reisijuht: raha säästmise näpunäited
Arvestades Hiina suurust ja selle üldist taskukohasust tänu odavale toidule ja majutusele, on siin külastades palju võimalusi raha säästmiseks. Siin on mõned parimad viisid, kuidas järgmisel reisil raha säästa.
Vältige kuldset nädalat – Kuldne nädal on aasta kõige aktiivsem puhkus ja aeg, mil kogu riik on välja lülitatud. Oktoobri alguses hinnad tõusevad, transport broneeritakse nädalaid ette ja suured linnad on sisuliselt ummikus. Vältige selle aja külastamist. (Või vähemalt vältige suuri linnu!)
Kasutage ühistransporti – bussi või metrooga pääsete peaaegu kõikjale kõigis suuremates linnades – ja see on ülimalt soodne. Kui soovite raha säästa, tehke nii nagu kohalikud.
Kasutage magamisronge – ööbimiseks kasutage magamisronge (uksteta kupeed naridega), kuna linnadevahelised vahemaad võivad olla üsna suured. Kui veedate öö rongis, säästate täiendava öö eest. Alumised narid on odavamad, seega ostke paar päeva ette, et säästu ära kasutada. Mõnes jaamas on välismaalaste jaoks piletikassad, kui vajate valikutes navigeerimisel abi.
Jalutuskäik – enamikus Hiina linnades on saadaval tasuta jalutus reisid. Need kestavad tavaliselt paar tundi ja on suurepärane viis maapinnaga tutvumiseks ja kohaliku ajaloo õppimiseks.
Ostke taaskasutatav veepudel – selle asemel, et osta iga päev pudelivett (kuna kraanivesi ei ole joogikõlbulik), võtke kaasa korduvkasutatav veepudel ja ostke suurimad võimalikud kannud. Need on ainult umbes 15 CNY ja kestavad nädalaid. Kui te nii kauaks ei jää, paluge oma kaasreisijatel kaasa rääkida. Säästate raha ja väldite ühekordselt kasutatava plasti sattumist prügimäele.
Küsige Xiao panni – kui sööd üksi, küsi “xiao panni”. Need on väikesed portsjonid ja moodustavad 70% tavalise roa suurusest ja hinnast.
Kõvad istmed – reisige rongide või busside “kõvatel istmetel”. Need on kõige odavamad ja lihtsaimad istmed, kuid need pole “kõvad”, nagu nimi paneks uskuma (need on lihtsalt tavalised istmed).
Hiina transpordivahendid
Ühistransport – bussid on kõige populaarsem viis reisimiseks ja maksavad linnas tavaliselt 1–3 CNY. Suuremates linnades on ka ulatuslikud maa-alused süsteemid, mille hind on alla 6 CNY sõidu kohta. Airport Expressi liin Pekingis maksab 25 CNY.
Kuigi enamik Hiina linnu on jalgsi avastamiseks suurepärane, võib saaste kehale pikema aja jooksul üsna kõvasti mõjuda. Kontrollige igal hommikul enne välja minekut õhukvaliteeti.
Buss – bussid on linnadevahelisel reisil üldiselt odavamad kui rongid, nii et need on teie parim valik lühikeste vahemaade jaoks (vähem kui 8–10 tundi). Näiteks 9-tunnine sõit Pekingist Anshani on umbes 220 CNY, samas kui rong maksab vähemalt 350 CNY (ja rong säästab ainult 90 minutit). Kahetunnine bussisõit Pekingist Tianjini on umbes 80 CNY, samas kui reis Shanghaist Hangzhousse on 3 tundi ja maksab umbes 120 CY.
Rong – pikamaa reisideks mööda riiki on rongid taskukohane ja sageli ainulaadne valik. Kiirrongi pilet Pekingist Shanghaisse on 2. klassi jaoks umbes 555 CNY, 1. klassi jaoks umbes 935 CNY ja VIP-koha jaoks umbes 1800 CNY. Reis kestab umbes 4,5 tundi.
Terve päeva 14–22 tundi kestva rongi puhul on pehme magamiskoha pilet 525 CNY, samas kui hea magamiskoha pilet on 880 CNY. Võite saada ka tavalise kõva magamiskoha vaid 180 CNY eest, kuid 22 tundi istmel on palju küsitav!
5–6 pikkune sõit Pekingist Xi’ani maksab teise klassi istekoha eest 515 CNY, esimese klassi istekoha eest 825 CNY ja VIP pileti eest 1630 CNY.
Öö rongide puhul pidage meeles, et alumine nari on tavaliselt odavam, kuna see on mürale lähemal. Ülemised narid on kallimad, kuigi neil on aeg-ajalt väga vähe ruumi pakkuda (kuigi maksate rohkem); ei ole harvad juhud, kui ei saa istuda lõpuni. Kuid saate rohkem privaatsust, mis on minu arvates seda väärt!
Lendamine – Hiinas on lendude osas palju piirkondlikke lennuettevõtjaid. Tegelikult on riigis üle 30 kodumaise lennufirma! Mõned suuremad on Air China, China Eastern, China Southern ja Southwest Airlines. Pidage meeles, et paljud lennud väljuvad harva õigel ajal, seega olge broneerimisel ettevaatlik oma ümberistumiste suhtes!
Edasi-tagasi lennud Pekingist Shanghaisse võivad kahetunnise reisi eest maksta vaid 1150 CNY.
Pekingist Hongkongi maksab vähemalt 900 CNY ja kulub veidi alla nelja tunni. Xi’anist Shanghaisse maksab vähemalt 950 CNY ja kulub veidi üle kahe tunni. Pekingist Taipeisse maksab umbes 1600 CNY ja kulub veidi üle kolme tunni.
Autorent – Hiina ei tunnusta rahvusvahelist juhiluba, mistõttu on siin auto rentimine praktiliselt võimatu, kui te ei taotle Hiina litsentsi. Ma ei soovita siin autot rentida.
Hitchhiking – Hiinas ei ole autodele hääletamine väga levinud, nii et peate enne väljasõitu pisut ettevalmistusi tegema. Pöidla kasutamine ei tööta, kuna see ei ole Hiinas autostopimise jaoks laialt mõistetav žest. Kui teil on silt (kirjutatud mandariini keeles), millel on kirjas “autostop”, on teie parim valik sõidu kindlustamiseks, sest kui seisate tee ääres, proovib teid palju taksosid peale võtta.
Millal Hiinasse minna
Kuna Hiina on nii suur riik, muutuvad kliima ja temperatuur piirkonniti drastiliselt. Subtroopilises Hongkongis valitseb palju teistsugune ilm kui Sise-Mongoolia steppides või Tiibeti ja Lääne-Hiina mäeahelikes.
Hiina suved (juuni-august) on külastamise tippaeg, kuigi see on ka kuumim aeg. Temperatuur tõuseb 30 kraadini ja võib muutuda üsna niiskeks. Reostus ja õhukvaliteet võivad sel ajal samuti pidevalt muret tekitada. Nendel kuudel on oodata pumbatud hindu ja suuremat rahvahulka.
Septembris-oktoobris on suurepärane aeg Hiina külastamiseks, kui suudate oktoobri alguses kulgevast kuldse nädala puhkusest kõrvale hiilida. Ilm jaheneb veidi alla 20C, mis on palju mõnusam matkamiseks ja uudistamiseks.
Talvel Hiinasse reisimine on haruldane, välja arvatud juhul, kui suundute Hongkongi, kus ilm on endiselt meeldiv 20 kraadi juures. Sellised kohad nagu Suur müür on aeg-ajalt ilmastikuolude tõttu suletud ja piirkondades nagu Tiibet võib öö jooksul langeda -13 kraadini. Nagu öeldud, on Hiinas lõbus talvefestival, mida nimetatakse Harbini jää- ja lume festivaliks, kust leiate tohutuid rekordilisi jääskulptuure.
Turvalisus Hiinas
Hiina on reisijate jaoks üsna turvaline tänu oma tugevale kuritegevuse mahasurumisele ja asjaolule, et see riik on täielikult jälgitav. Siiski on mõned asjad, mida peaksite külastuse ajal turvalisuse tagamiseks meeles pidama.
Alustuseks jälgige, mida sööte. Sanitaar standardid ei ole siin just kõige rangemad, seega kasutage enne söömist alati kätepuhastusvahendit ja veenduge, et lähete ainult sellistesse restoranidesse, mis näivad puhtad. Tänavatoit – kuigi maitsev – võib põhjustada ka ärritust, nii et ole valmis. Saabumisel võib teil kuluda veidi aega, et kohaliku köögiga kohaneda.
Väikesed vargused on haruldased, kuigi peaksite siiski võtma ettevaatusabinõusid. Ärge pange oma väärisesemeid välguma ega jätke neid turvamata taskutesse. Enamik pisivargusi juhtub siis, kui reisijad ei pööra oma asjadele tähelepanu. Ära ole üks neist reisijatest!
Turistina jääte tõenäoliselt ka siin-seal maha. Oodake, et näete sageli kõrgendatud hindu, seega küsige kindlasti oma hosteli/hotelli töötajatelt eelnevalt hinna prognoosi, kui teil on vaja turule minna. Kuigi kaubanduslikud supermarketid ja poed pole probleemiks, võivad kohalikud turud ja väikesed poed proovida teid fliisitada. Olge kindel ja tehke vahetuskaupa, kui vaja.
Mis puudutab pettusi, siis need on siin kahjuks tavalised. Kõige tavalisem on see, kui keegi läheneb teile ja palub teiega inglise keelt harjutada (tavaliselt on nad “tudengid”. Lähete kohvikusse, joote teed ja süüa ning siis jääb arve jänni). Üldreeglina, kui inimesed paluvad teil nendega inglise keelt harjutada, keelduge sellest viisakalt.
Liiklus Hiinas võib samuti olla väike väljakutse. Jalakäijatel ei ole eesõigust, seega vaadake enne ületamist alati mõlemale poole. Kahtluse korral jääge kohalike elanike juurde ja järgige nende eeskuju. Nad teavad, mida teha!
Hiina võtab uimastite tarbimise vastu väga karmilt maha, määrates kõigile, kes on tabatud suures koguses narkootikumidega, raske töö ja surmanuhtlused. Politsei võib teid altkäemaksu saamiseks välja pressida ka siis, kui olete narkootikumidega vahele jäänud, seega on üldiselt hea mõte siin viibimise ajal kõiki uimasteid vältida.
Kui olete siin, soovite vältida ka poliitikast rääkimist – eriti kui tegemist on piirkondadega nagu Tiibet ja Hongkong. Teave nende piirkondade kohta on tugevalt tsenseeritud ja poliitilisi arutelusid jälgitakse võrgus. Mängige julgelt ja vältige poliitikast rääkimist.
Lõpuks proovige vältida ebaseaduslike taksode kasutamist. Märgistatud taksod kasutavad arvestit ja neil on kehtestatud hinnad, seega pidage neist kinni (või kasutage sõidujagamise rakendust DiDi). Kabiini otsides satuvad tõenäoliselt teie poole ebaseaduslikud taksod. Vältige neid võimaluse korral, välja arvatud juhul, kui olete piletihinna üle läbirääkimistel ja ebaseaduslikult sõitmas (mida ma ei soovita).
Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.