Läti Reisijuht

Läänemere ääres Leedu ja Eesti vahel asuv Läti Vabariik on riik, mis Euroopasse reisijatel sageli tähelepanuta jääb.

Kuid see hindamatu riik on taskukohane, turvaline ja pakub laiade randade, iidsete losside ja tihedate laialivalguvate metsadega ääristatud maastikku.

Läti pealinn Riia on koduks tohutule keskturule, juugendarhitektuurile ja võluvale keskaegsele vanalinnale. Riigil on palju võimalusi väljas seiklusteks, 500 km pikkusel rannajoonel on palju randu ja see on koduks Euroopa kõige laiemale jugale.

Seetõttu pole üllatav, et kõik, kes seda külastavad, peavad Lätit alahinnatud sihtkohaks.

See Läti reisijuht aitab teil oma reisi planeerida, raha säästa ja selles Balti pärlis veedetud ajast maksimaalselt ära kasutada!

Läti vaatamisväärsused

Tutvuge Riiaga

Riia on Läti pealinn. Sellel on romantiline, gooti ja barokkstiilis arhitektuur, mis pärineb ajast, mil linn oli võimsa keskaegse sadamaga, ning linnas on ka üle 800 juugendstiilis hoone, vabaõhumuuseum ja tohutu keskturg. See on elav ja lõbus pealinn!

Lõõgastuge traditsioonilises saunas

Nagu suures osas Põhja-Euroopas, on ka Lätis saunad kultuuri oluline osa. Siin keerlete nii saunakuumuse ja külma basseini vahel kui ka kadaka- või kasepuust vihad (surnud naharakkude eemaldamiseks). Hinnad jäävad vahemikku 15-35 EUR.

Minge Gauja rahvuspargis matkama

Kirdeosas asuv ja ligi 1000 ruutkilomeetri suurune Gauja rahvuspark on üks ürgsemaid Läti looduse näiteid. Tulge siia matkama, rattaga sõitma ja nautima vaateid Gauja jõele. Siit võib leida ka 10 000-aastase Gutmani koopa. Sissepääs on tasuta.

Vaadake Siguldas asuvaid losse

Seda piirkonda peetakse “Läti Šveitsiks”. Lisaks vapustavale maastikule on siin avastamiseks mitmeid ajaloolisi hooneid, sealhulgas 19. sajandist pärit Krimulda mõis, Sigulda loss ja 14. sajandist pärit Krimulda lossi varemed.

Külastage Rundale lossi

Kahel perioodil (1736-1740 ja 1764-1768) ehitatud see on nagu Läti Versailles ja seda kasutati nende ekstravagantsete seltskonna ürituste jaoks. Barokk- ja rokokoo stiilis hoone on uhke ja kaunistatud massiivsete aedade ja uhkete tubadega. Sissepääs interjööri ja aedade eest on 13 EUR.

Mida teha Lätis

 • Tutvuge Ventspilsiga: See Läänemere rannikul asuv linn on tohutu sadam ja oluline kaubandussõlm. Kui teile ei meeldi laevade tulemine ja minemine, minge linna randadesse, kus saate ujuda ja päevitada. Surfamiseks (ja lohesurfiks) on eraldi sektsioon ja isegi nudistidele! Kui reisite lastega, on linnas ka veepark.
 • Külastage Latgalet: Latgale piirkond asub riigi idaosas ja on tänu paljudele maalilistele järvedele tuntud kui Siniste järvede maa. Piirkonnal on oma dialekt ja see sobib suurepäraselt telkimiseks, matkamiseks ja vee nautimiseks. Piirkond on tuntud ka oma maitsvate juustude poolest, kuna siin on palju väikeseid talusid. Võite asuda Daugavpilsi, piirkonna suurimasse linna, või ööbida mõnes paljudes hubastes suvilates või B&B-des, mis asuvad maal. Märkus. Seda piirkonda on kõige parem avastada autoga, kuna ühistransport on piiratud.
 • Uudistage Nurgamaja: Nurgamaja on Läti KGB (salapolitsei) endine peakorter. Asub Riia kesklinnas juugendstiilis hoones, meenutab see tänapäeval tumedat jõhkrat taktikat, mida nad kasutasid Vene okupatsiooni ajal. See on koht, kus poliitvange tuuakse piinamiseks ja ülekuulamiseks. Sissepääs on annetusega ja giidiga ekskursioonid on saadaval hinnaga 10 EUR. See on informatiivne.
 • Külastage Jurmalat: Riiast vaid lühikese 20-minutilise autosõidu kaugusel asuv mereäärne linn Jurmala pakub rahulikke randu ja elavat ööelu. Külastage kindlasti Dzintari metsaparki (kus kasvavad 200-aastased puud ja kus on mitu jalutusrada) ja hr Morbergi maja, 19. sajandi neogooti stiilis puitmaja, mis näeb välja ja tundub nagu muinasjutuline palee (sisemus on nii ehitud kui ka ülivärviline).
 • Minge suusatama: Murdmaasuusatamine on üks populaarsemaid talviseid ajaviiteid riigis. Mäesuusatamiseks on nõlvad üle kogu riigi. Mõned soovitatud kuurordid ja nõlvad, mida kontrollida, on Ozolkalns (Cesis), Võidupark (Riia), Vanagkalns (Cesis) ja Milzkalns (Tukum). Kahetunnise murdmaasuusa rentimise eest maksate 10 eurot ja liftipileti eest 15 eurot (see on üks odavamaid suusakohti Euroopas).
 • Külastage mereäärset vabaõhumuuseumi: Ventspilsis asuv Mereäärne vabaõhumuuseum on pühendatud Läti ajaloole, keskendudes eelkõige kalapüügile ja paadisõidule. Seal on terve osa, mis on pühendatud piirkonnas 18. sajandist praktiseeritud traditsiooniliste läti kalapüügitehnikate õpetamisele, koos kalurimajade, talumajade, suitsuahjude ja kohalike käsitööliste koopiatega, mis pakuvad külastajatele oma traditsioonilisi käsitööoskusi. Sissepääs on 2 EUR.
 • Külastage 1920. aastate Lätit: 2004. aastal ajaloolise draama “Riia kaitsjad” filmimiseks ehitatud kompleks on 1920. aastate Läti täielik koopia (filmis on kujutatud Lätit 1919. aastal iseseisvussõja ajal). See asub 370 aakri suurusel maal ja sisaldab väikelinna, Riia stiilis linna ja traditsioonilist Läti põllumaad. Kui seda filmi komplektina ei kasutata, on võimalik võtteplatsiga tutvuda. Riiast üks tund autosõidu kaugusel lääne pool asuvad ekskursioonid maksavad umbes 5 eurot.
 • Jalutage mööda Suure Kemeri raba laudteed: Kemeri rahvuspargis, otse Jurmalast väljas asuv Suure Kemeri raba laudtee võimaldab tutvuda rabapargi ligipääsmatu maastikuga. 1997. aastal asutatud pargis on 3,7 km pikkune ring, mis kestab umbes 90 minutit. Maastikul on kõikvõimalikud rabad, sood ja järved, aga ka haned ja kured. Sissepääs parki on tasuta.
 • Külastage Mustpeade Maja: See 14. sajandist pärit hoone, mis on nüüd muuseum, ehitati Riia vanalinna Mustpeade vennaskonna jaoks. Vennaskond oli vallaliste kaupmeeste, laevaomanike ja välismaalaste gild Riias. Hoones tehti suuremaid töid 17. sajandi alguses ning pärast pommitamist ja hävitamist 1941. aastal on hoonet põhjalikult uuendatud. Siin on kõik võimalikke esemeid (keraamika, maalid, lauahõbe jne) ning ruumi kasutatakse sageli kontsertide korraldamiseks. ja sündmused. Sissepääs on 8 või 9 eurot ja sisaldab vastavalt tassi kohvi või klaasi vahuveini.
 • Avastage Cesise(Võnnu) lossi: Cesise lossi vundament pandi 800 aastat tagasi ja sellest ajast on lossil olnud vägivaldne ajalugu, sealhulgas 1577. aastal Ivan Julma armee piiramine. Loss jäi kasutusest pärast Põhjasõda (1700-1721) kuid on endiselt üks ikoonilisemaid ja paremini säilinud keskaegseid losse Lätis. Sissepääs erineb hooajati, nii et vaadake üksikasju veebisaidilt. Ingliskeelsed ekskursioonid maksavad 35 EUR. Cesis asub Riiast vaid 90 km kirdes.
 • Magage vanglas: Liepaja läänerannikul asuv Karosta vangla ei ole enam kasutusel (see suleti 1997. aastal), kuid on taas turistidele avatud. See on ainus turistidele avatud sõjaväevangla Euroopas. Võite võtta ette päevase ringreisi või broneerida kogu ööelamuse. Ghost Hunters International nimetas Karosta vanglat kunagi maailma kõige kummitavamaks kohaks, nii et olge valmis õudseks viibimiseks. Ekskursioonid on 5 EUR ja ööbimised alates 24 EUR (hommikusöök 5 EUR).
 • Vaadake balletti või ooperit: Läti Rahvusooper on koduks nii Läti Rahvusooperile kui ka Läti Rahvusballeti trupile. Siin peetakse erinevaid etendusi, sealhulgas klassikalist ja kaasaegset tantsu, ooperit, traditsioonilisi läti rahvajutte ja lastelavastusi. Igal hooajal on üle 200 etenduse, mille vahel on palju valida. Piletid etendustele algavad kõigest 7 eurost.
 • Tähistage jaanipäeva: Lätis on tähtsaim püha jaanipäev (suvine pööripäev). Läti traditsiooni kohaselt ollakse terve öö ärkvel, et tõusvat päikest tervitada. Üle riigi toimuvad avalikud üritused, kus süüdatakse lõkked, süüakse, juuakse ja tantsitakse terve öö. Lätis jaanipäeva aga tegelikult pööripäeva päeval ei tähistata – seda tähistatakse alati igal aastal samal päeval (23. juunil).
 • Ekselge Euroopa suurimal turul: Riia keskturg on UNESCO kultuuripärandi nimistus ja Euroopa suurim turg. Avatud 1930. aastal, külastab iga päev 80 000–100 000 inimest. Lisaks tavapärastele värsketele toodetele, kalale ja lihale on seal toidukioskid, suveniiri putkad, baarid ja kõik muu. Tulge siia isuga ja veetke mõnda aega kioskites ringi liikudes ja kõiki pakkumisi proovides.

Läti hinnad

Majutus – Hosteli ühiselamud algavad 5 eurost öö kohta, kus on 8 või enam voodikohta. Väiksema 4-6 voodikohaga ühiselamu eest maksate umbes 15 eurot. Tasuta WiFi-ühendus on standardvarustuses, nagu ka toiduvalmistamise võimalus. Hostelites on privaatsed toad vähem levinud ja maksavad 30-50 eurot. Hinnad on kõrg- ja madalhooaja vahel üsna stabiilsed.

Kõigile, kes reisivad telgiga, on telkimine saadaval kogu riigis. Pealegi on metsik telkimine seaduslik seni, kuni viibite valitsuse maal. Kui soovid ööbida kämpingus, siis põhikrundid ilma elektrita 7.50 EUR.

Soodsate hotellide ja külalistemajade hind algab 30 eurost öö kohta. Tasuta WiFi-ühendus, kohvi-/teekeetja, televiisor, konditsioneer ja toiduvalmistamise võimalus on kõik tavalised.

Airbnb on saadaval kogu riigis privaatsete tubadega alates 13 eurost öö kohta, kuid keskmiselt umbes 20-30 eurot. Terve kodu või korteri eest tasuda 40-50 EUR (suvel võivad hinnad olla isegi kõrgemad).

Läti toit – Sarnaselt nende Baltikumi ja Skandinaavia naabritega on ka Läti köögis rõhk lihal, kartulil ja mereandidel. Sellised toidud nagu kapsasupp, purustatud herned ja sealiha ning pelmeenid (Vene ravioolid) on enamikus restoranides levinud lemmikud.

Odav tänavatoit (nagu hot dogid ja vorstid) maksab umbes 3-5 eurot, odavas restoranis eine aga 7 eurot.

Paljud restoranid pakuvad “ärilõunat”, fikseeritud hinnaga menüüd, mis koosneb eelroast, pearoast ja joogist. Kohalikult tuntud ka kui “komplekslõunad”, nende einete hinnad varieeruvad vahemikus 5-8 eurot.

Kolmekäiguline eine keskklassi restoranis maksab 20 eurot, samas kui Hiina, India või Tai (mida leidub vaid suuremates linnades) pearoog on tavaliselt alla 10 euro.

Kiirtoit (mõelge McDonald’sile) maksab kombineeritud söögi eest 5 eurot. Õlu või latte maksab 2-3 EUR. Pudelivesi on umbes 1 EUR.

Kui plaanite ise süüa teha, maksab nädala toidukaupade eest 30-40 eurot põhitarvete nagu köögiviljad, pasta, riis ja liha või mereannid.

Tegevused – Lätis on palju rohelist ala, nii et seal on palju võimalusi väljas tegevusteks, nagu matkamine ja jalgrattasõit. Seal on palju metsloomi täis parke ja metsi, mida saate tasuta uurida. Linnades on ka palju huvitavaid muuseume, mille hind on üldiselt 1-4 EUR. Rattaretke või süsta rentimise eest tuleb maksta vähemalt 20 eurot ja terve päeva giidiga matkamise eest 40 eurot.

Läti soovituslikud eelarved

Seljakotireisijate eelarvega 40 eurot päevas saate ööbida hosteli ühiselamus, valmistada kõik söögid, piirata joomist, kasutada liikumiseks ühistransporti ja tegeleda peamiselt tasuta tegevustega, nagu matkamine ja randades nautimine. Kui plaanid juua, lisa oma päevaeelarvesse 5-10 EUR. Kui lähete laagrisse, saate tõenäoliselt oma päevaeelarvest 10 eurot või rohkemgi alla võtta.

Keskmise eelarvega 90 eurot päevas saate ööbida Airbnb-s, süüa enamiku oma einetest väljas, nautida jooke, sõita aeg-ajalt taksoga ja tegeleda tasulisemate tegevustega, nagu muuseumide ja losside külastamine. või süstaga sõitmas.

Luksusliku eelarvega, mis on 190 eurot või rohkem päevas, saate ööbida hotellis, süüa kõikjal, kus soovite, juua rohkem, rentida ringi liikumiseks auto ja teha mis tahes ekskursioone ja tegevusi, mida soovite. See on aga luksuslik alumine korrus. Taevas on limiidiks!

Läti reisijuht: näpunäiteid raha säästmiseks

Läti on üsna soodne, kuid isegi rohkem raha säästa ei tee kunagi paha! Siin on mõned parimad viisid, kuidas külastuse ajal raha säästa:

Jalutage kõikjal – kõik Läti suuremad linnad on üsna kõnditavad, seega jätke ühistransport vahele, kui soovite mõne lisaeuro säästa.

Nautige vabu kohti – üle riigi on palju tasuta parke ja palju tasuta matkaradu. Säästke oma eelarve ja nautige õues olemist!

Võtke ette tasuta jalutuskäik – Riia pakub käputäis tasuta jalutuskäike. Need on suurepärane viis linna ja kultuuriga tutvumiseks. Andke oma teejuhile kindlasti jootraha!

Metsik laager – Kui soovite tõesti raha säästa, võtke kaasa telk ja metsik laager. See on seaduslik, turvaline ja tasuta!

Ööbige kohaliku juures – Couchsurfingu kaudu kohaliku juures peatumine on suurepärane viis mitte ainult raha säästmiseks, vaid ka kohtuda teadliku kohalikuga, kes aitab teil linna ja selle inimesi paremini mõista.

Võtke kaasa veepudel – siinne kraanivesi on joomiseks ohutu, nii et raha säästmiseks ja plasti kasutamise vähendamiseks võtke kaasa korduvkasutatav veepudel.

Sõitke bussiga – FlixBus on eelarvesõbralik viis riigis ringi liikumiseks. Neil on WiFi, pistikupesad ja piisavalt korralikud istmed ööbimiseks ja pikamaa bussidega sõitmiseks.

Valmistage ise süüa – mõnedes siinsetes hostelites ei ole kööki, nii et kui soovite raha säästa, broneerige kindlasti majutus. Enda toidukaupade ostmine ei pruugi olla nii glamuurne kui väljas söömas käimine, kuid see säästab kindlasti teie raha!

Läti transpordivahendid

Ühistransport – üheski Läti linnas pole metrood ega kõrgendatud transpordiliine, mis tähendab, et ühistransport võib sageli olla aeglane. Tegelikult on ühistransport väljaspool Riiat piiratud.

Hinnad on linnati erinevad, kuid ettemakse korral maksate tavalise täiskasvanupileti eest umbes 1,15 eurot. Pileteid saab osta pardalt, kuid need maksavad rohkem (umbes 2 EUR).

Riias saab osta 24-tunni pileti hinnaga 5 EUR, 3-päevase pileti hinnaga 10,00 EUR või 5-päevase pileti hinnaga 15 EUR.

Taksod – Hinnad algavad umbes 2 eurost ja maksavad umbes 0,70 eurot iga 1 km kohta. Kui saate, jätke taksod vahele – need lisanduvad kiiresti!

Buss – kui reisite väljaspool Riia äärelinna raudteeliine, on bussiga sõitmine parim valik. Enamiku reiside eest maksate 10 eurot või vähem. Riiast Ventspilsi kulub näiteks 3 tundi ja maksab 7-9 EUR.

Kui sõidate edasi naaberriikidesse, on buss kõige levinum transpordiliik. Keskmiselt maksab buss Lätist Leetu umbes 14 EUR. Neli tundi sõit Riiast Eestisse maksab umbes sama palju.

Rongid – rongireisid on piiratud ja keskenduvad enamasti kohtadele, mida saate Riiast ühepäeva reisidena teha. Mõned populaarsemad kohad, kuhu Riiast rongiga sõita, on Jurmala, Gauja rahvuspark ja Daugavpils. Kaugemale pääseb paremini bussiga. Alla 20 euro eest saab peaaegu kõikjal riigis reisida.

Odavlennufirmad – Lätis (see on väike riik) riigis ei tegutse ühtegi odavlennufirmat, kuid Air Balticuga saate odavaid lende Riiga sisse ja välja.

Autorent – ​​ma ei soovitaks kogenematutel autojuhtidel Lätis sõita. See on teadaolevalt üks ohtlikumaid riike Euroopas, kuhu sisse sõita. Kui aga sõidate, vajate rahvusvahelist juhiluba (IDP). Mitmepäevase rendi puhul võib auto rentida kuni 25 eurot päevas.

Hääletamine – see on väga tavaline, et noored sõidavad suvel mööda riiki autoga. Talvel võivad teed olla ohtlikud, kuna ilm on ettearvamatu, mistõttu pole sel ajal soovitatav autostopiga sõita. Hitchwiki on parim veebisait täiendava autostoppide kohta.

Millal Lätti minna

Parim aeg Lätit külastada on aprillist septembrini. Juuli ja augusti suvekuud on kõige soojemad (ja moodustavad riigi kiire hooaja). Sooja on oodata 22°C ümber.

Sügisel elavneb rannajoon, märgalad ja metsad lindude rännet. Rahvuspargid on sel aastaajal muutuvate värvidega eriti kaunid ning matkamiseks on mõnus ja lahe.

Temperatuurid langevad talvel alla nulli, nii et kui te just talisporti tegema ei tule, jätaksin talvise Läti külastuse vahele.

Hoiatage, et olenemata sellest, mis aastaajal te külastate, on hoovihmad tavalised ja ettearvamatud. Veenduge, et teil oleks vihmamantel alati käepärast.

Turvalisus Lätis

Läti on reisimiseks turvaline riik. Nende kuritegevuse tase on madal ja isegi taskuvargused linnades pole nii levinud. Sellegipoolest on alati hea mõte hoida oma mõistust, hoida oma väärisesemeid turvaliselt ja vältida asjade, näiteks ehete, avalikku lehvitamist.

Üks oht, mida peate Lätis teadma, on maanteel reisimine. Läti on kurikuulus halva sõidu poolest – isegi tänava ületamine võib olla ohtlik. Auto rentimisel olge eriti ettevaatlik. Lisaks ärge jätke oma autosse ööseks ega matkama minnes väärisesemeid. Vargus on haruldane, kuid parem karta kui kahetseda!

Nagu igas sihtkohas, hoidke baaris viibides alati oma joogil silm peal. Samuti ärge kunagi kõndige üksi koju, kui olete joobes.

Usaldage alati oma sisetunnet.

Kui sa seda kodus ei tee, siis ära tee seda Lätis!

Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.