Horvaatia on üks populaarsemaid sihtkohti Euroopas. See on suurepärane koht vapustavate randade, karmide saarte, ajaloolise arhitektuuri ja kõigi purjetamise võimaluste jaoks.
Kuid vaatamata rahvahulgale on riik tohutult alahinnatud.
Riigi turismi fookuses on tavaliselt Hvar, Split, Dubrovnik, Istria või kuulsad Plitvice järved. Nii suurt osa ülejäänud riigist jäetakse suures osas tähelepanuta. Näha on vähe turiste Karlovacis, Rastokes või Slunjis. Ka Zagrebis ei olnud palju, hoolimata sellest, et see on pealinn. Slavoonia? Vaevalt hing läheb sinna.
Kui rannikult välja jõuate, on tunne, et riik on teie päralt. Horvaatia on riik, kus on üle tuhande saare, pikk rannajoon, mis on täis päikesest pleekinud keskaegseid linnu, kosmopoliitne pealinn, alahinnatud veinipiirkond ja piiramatu sisemaa maastik, mis näeb osa Dalmaatsia ranniku turistidest.
Kulutage plaanitust kauem ja peatuge, et maakoha maagiat tõeliselt näha.
See Horvaatia reisijuht annab teile näpunäiteid ja nippe, mida vajate, et saaksite seal ülimat seiklust planeerida.
Vaatamisväärsused Horvaatias
Külastage Dubrovnik’ut
Dubrovnik on vapustav linn, mis on tuntud oma ajaloolise vanalinna (mis oli Troonide mängu võttepaik) poolest. Tutvuge selle paekivist tänavatel, imetlege barokkhooneid ja nautige vaateid Aadria merele. Ärge jätke mööda ka St. Blaise’i kirikut ja Sponza paleed!
Vaadake Split’i
Splitis on mõned riigi parimad rannad. See on koduks ka Rooma keisri Diocletianuse 4. sajandist pärit paleele. Splitis on ka elav ööelu, mitmed läheduses olevad matkad, ajaloolised varemed, munakivitänavad ja uskumatud mereannid. See on uhkem (ja peole keskendunud) Dubrovnik.
Avastage Plitvice järvede rahvusparki
Zagrebi ja Dalmaatsia ranniku vahele jääv Plitvice järvede rahvuspark on UNESCO maailmapärandi nimistus. See koosneb 16 omavahel ühendatud järvest ja üle 90 kosest. See on ilus, kuid ülipopulaarne, nii et tulge varakult kohale. Sissepääs on olenevalt kuust 80-300 HRK (suvel hinnad tõusevad).
Külastage Rijeka’t
Rijekas asuvad keskaegne 13. sajandist pärinev Trsati loss ja keskaegne kaitsetorn City Tower. Läheduses on ka imeline sukeldumine, kus on palju veealuseid kaljusid, mida uurida. Ärge unustage lähedalasuvat ajaloolist Kastavi linna. See on müüriga ümbritsetud linn, mida ümbritsevad pargid.
Vaadake Lokrum’i
Lokrumi saar on Dubrovniku ranniku lähedal asuv looduskaitseala. See teeb kena päevareisi (te ei tohi siin ööbida). Siin pole autosid ja lisaks rannale on uudistamiseks endine benediktiini klooster. Parvlaevad maksavad 100 HRK ja sisaldavad sissepääsu saarele.
- Minge matkama: Alates rannikul jalutuskäikudest kuni mägironimiseni kuni sisemaa kanjonite, küngaste ja metsade matkamiseni on Horvaatial palju pakkuda. Kõige populaarsem rannikuäärne matkakoht on Mljeti rahvuspark Mljeti saarel. Sisemaal on populaarseim matkakoht Medvednica mägi Zagrebi lähedal või Risnjaki rahvuspargis. Muud kohad, mida tasub külastada, on Brijuni rahvuspark (mis on koduks 14 erinevale saarele), Krka rahvuspark (kus on kaunid kosed) ja Paklenica (millel on mõned karmid kanjoni rajad).
- Külastage Bisevo sinist koobast: Sinine koobas (või Blue Grotto) on looduslik merekoobas, kuhu pääseb ainult paadiga kitsa vahekäigu kaudu. Sees vesi peaaegu hõõgub ja sellel on helge teispoolsuse värv. Juurdepääs koopasse on piiratud ühe paadiga korraga. Koobas ise asub Baluni lahes Komiza idaküljel. Parim aeg külastamiseks on kella 11.00–12.00, kuna sel ajal on valgus kõige ilusam. Olge valmis, et maksate kogu päevase ringreisi eest umbes 750 HRK (ja valmistge rahvahulkadeks).
- Kuulake Mereorelit: Mereorel on peidetud trepiastmete alla, mis viivad Zadari mereäärses linnas vette. Orel koosneb 35 torust, mida mängivad tuul ja meri. Arhitekt Nikola Basicu disainitud muusika kõlab sarnaselt vaalade kutsumisega. Tulge siia päikeseloojangul, et nautida maalilisi vaateid ja kuulata kütkestavaid merehääli.
- Minge purjetama: Horvaatia on üks maailma parimaid purjetamise sihtkohti. Vaiksete tuulte, lühikeste vahemaade ning saarte ja ajalooliste paikadega täis rannajoonega on see tõesti suurepärane koht merel avastamiseks. Kõrghooajal tõusevad hinnad järsult, kuid kui õigel ajal oma külastuse ajastada ja külastada õlahooajal, võite leida häid pakkumisi. Kui te ei soovi ekskursiooniga liituda, võite tellida paadi. Tšarterreisid võivad aga kalliks minna, kuna 7-päevane reis algab 13 000–15 000 HRK-st. Kui teil on tuju pidutseda, korraldab Busabout hop-on-hop-off paadireise. 7- või 8-päevase reisi eest maksate 8700 HRK.
- Vaadake Zagreb’i: Zagreb’il on võluv vanalinn, mis meenutab selliseid linnu nagu Praha ja Budapest. Seal on palju rohelist ala, paar lähedal asuvat järve ja palju ajaloolist arhitektuuri. Külastage kindlasti massiivset neogooti stiilis katedraali ja keskaegset vanalinna väravat, kust leiate 18. sajandi maali Neitsi Maarjast, mida peetakse imeliseks, kuna see elas üle linna 1731. aasta suure tulekahju. Seal on ka palju muuseume ( ärge jätke vahele Mimara muuseumi) ja Medvedgradi kindlust, kust avaneb vaade linnale.
- Kogege jahtide nädalat: Kui soovite sulistada ja veeta nädal jahil pidutsedes, vaadake Yacht Weeki. Nad korraldavad kogu suve jooksul nädala pikkusi pidusid ja festivale koos DJ-dega ning üritusi. Kui reisite üksi, saate broneerida täispaadi, et seda sõpradega jagada, või kajuti ühe peal. Neil on sihtkohad üle kogu maailma, sealhulgas marsruudid Horvaatias. “Jahinädalad” toimuvad maist augustini. Hinnad algavad 1500 HRK-st inimese kohta. See on üks suve suurimaid asju ja see on metsik, metsik, METSIK pidu.
- Külastage Pulat: Pula on mereäärne linn ja koduks muljetavaldavale 1. sajandi Rooma amfiteatrile, kust avaneb vaade sadamale, mida kasutatakse kontsertide, filmifestivalide ja isegi kõigele roomalikule pühendatud suvefestivalile. Festival Spectacular Antiqva toimub suvel vähemalt kord nädalas. Sissepääs on 80 HRK. Pulas viibides külastage kindlasti arheoloogiamuuseumi ja veetke aega Brijuni rahvuspargi (mis koosneb maaliliste saarte rühmast) avastamiseks. Siin on ka 14. sajandi klooster, mida saate samuti külastada.
- Minge rännake saarte vahel: Üle 1000 saarega oleks rumal reisida Horvaatiasse ja mitte minna saarele. Plaanige viibida mõnel saarel vähemalt paar päeva, et astuda ajas tagasi ja saada täielikku Horvaatia kogemust. Kõige populaarsemad saared, mida külastada, on Brac, Hvar, Krk, Cres ja Lošinj. Kuid ärge kartke maha jääda ja avastage mõnda vähemtuntud saart, nagu Silba, Vis ja Lastovo. Enamikul saartel on parvlaevad, mis maksavad alla 30 HRK üks suund.
- Tutvuge Vucedoli kultuurimuuseumiga: See jõeäärne asukoht on koduks arheoloogilisele kaevamise paigale, kust leiti enam kui 8000 aasta tagused säilmed. Saidi peale ehitatud muuseum on algse asula kaasaegne esitus koos majade koopiatega. See tutvustab siinset kultuuri, mis oli üks esimesi Euroopas, kes koostas kalendreid ja valmistas õlut. See on ülimalt informatiivne. Giidiga ekskursioonid maksavad 105 HRK ja on saadaval inglise keeles. Sissepääs on 45 HRK.
- Külastage Hvar’it: Hvar on maaliline saar Spliti rannikul, mis on tuntud oma elava ööelu poolest. See on populaarne nooremate reisijate seas, kes soovivad öö läbi tantsida ja juua. Siiski on ka palju maalilisi lahesoppe, lavendlivälju, viinamarjaistandusi ja eraldatud randu, mida saate päeva jooksul külastades nautida. Kuigi paljud inimesed tulevad siia oma purjetamisreiside raames (või ühepäeva reisina Splitist), on soovitatav siin paar ööd veeta. See on üks parimaid kohti riigis. See on ka kõige päikesepaistelisem, igal aastal on üle 274 päikesepaistelise päeva.
- Avastage Slavooniat: Vähesed turistid jõuavad Slavooniasse, Horvaatia idaosa maapiirkonda, mis on kuulus oma veinitootmise poolest. Suunduge veinimaa linna Zmajevaci (hääldatakse “zma-ye-vatz”), mis on vaid mõne kilomeetri kaugusel Ungari ja Serbia piirist. Proovige kindlasti kohalikke veine ja proovige kalapaprikat – paprikaga täidetud kalahautist, mida küpsetatakse lahtisel tulel tundide jooksul ja mis on piirkonna eripära. Lisaks ärge jätke mööda Osijekit, Slavoonia peamist linna. Sellel on suur ajalooline keskus, mis on täis gooti hooneid ja munakivitänavaid.
- Sööge austreid Mali Stonis: Kui teile meeldivad austrid, minge Dubrovnikist Mali Stoni poole tunnise autosõidu kaugusel rannikust üles. 14. sajandil asutatud piirkond oli algselt koduks kaitse kindlustusele. Tänapäeval on see kuulus Mali Stoni lahes kasvatatavate austrite poolest. Külastage lähedalasuvaid kasvandusi, et tutvuda austritööstusega ja proovida mõnda näidist. Giidiga austriretke eest (koos näidistega) maksate umbes 225 HRK inimese kohta.
- Lõõgastuge karlovac’is: Umbes 55 000 inimese koduks on Karlovac, mis on väljaspool radarit, vaid ühe tunni kaugusel Zagrebist. Selle ehitasid algselt austerlased 16. sajandil, kuigi sellest perioodist pole palju alles. Linna “loss” on tegelikult vaid väike kindlus, mis on uuesti üles ehitatud, kuid see on väärt kiiret pilku linnas ringi liikudes. Peamine tõmbenumber on siin õlletehas Karlovacko. See teeb Horvaatias üht populaarseimat õlut. Veetke siin öö ja nautige kohalikku elutempot. Kui soovite välja tulla ja jalgu sirutada, on ka mõned matkad ja lähedal asuvad kosed.
- Maantee matk ümber Istria: Istria on poolsaar, kus leidub maitsvaid veine ja uhkeid valgeid trühvleid. See on toiduhuviliste paradiis, kus on vähe turiste ja mis sobib suurepäraselt reisijatele. Rovinj on poolsaare kõige paremini säilinud ja populaarseim linn. Sellel on vapustav vanalinn, rohked rannad ja arvukad varemed. Külastage kultuuripärandi muuseumi, et tutvuda piirkonna ajalooga ja seejärel nautida suurepäraseid randu (Monte, Lone Bay ja Amarin), mis sobivad ideaalselt ujumiseks ja lõõgastumiseks. Eespool mainitud Pula leiab ka siit.
- Minge trühvlijahile: Istria on suur trühvli tootja ja võite siin viibides minna trühvlireisile. Keskaegse mägilinna Buzeti lähedal asuv pereettevõte Prodan Tartufi korraldab populaarset (kuid kulukat) ekskursiooni. Tarandeki trühvlijaht korraldab soodsamaid, väikese grupi trühvlielamusi hinnaga umbes 375 HRK EUR inimese kohta.
- Vaadake Püha Jaakobuse katedraali: Sibenikis asuv Püha Jamesi kirik arvatakse olevat maailma suurim täielikult kivist ehitatud kirik (puuduvad puidust ega tellistest toed). See on arhitektuuriline meistriteos, mida alustati 1431. aastal ja mis valmis alles 1536. aastal. See on massiivne ja avar üsna tumeda ja sünge kivi interjööriga, mis mõjub väga keskaegselt. Mõned katedraali esiletõstmised on selle 71 peaga friis välisseintel, piiskop Sizigori haud ja 15. sajandi gooti krutsifiks. Sissepääs on 15 HRK.
- Külastage Krka kloostrit: See Serbia õigeusu klooster on pühendatud peaingel Miikaelile ja on üks tähtsamaid religioosseid paiku Horvaatias. See asutati 1345. aastal ning asub väikese ja rahuliku järve ääres, 45 minuti kaugusel Sibenikist. See on ehitatud romaani stiilis ning selles on ainulaadne segu Bütsantsi ja Vahemere arhitektuurist. Hoone all on looduslik koopasüsteem (kohalikult tuntud kui “salakirik”), kust nad on leidnud 1. sajandist pärit kristlikke sümboleid. Raamatukogus on ka raamatuid, mis pärinevad 16. sajandist. Sissepääs on tasuta.
- Minge sukelduma: Tänu Horvaatia meresõiduajaloole on kogu rannajoon täis laevavrakke. Kaks kõige populaarsemat on Baron Gautsch (Rovinji rannikul) ja Taranto (Dubrovniku ranniku lähedal). Ühe paagiga sukeldumise eest maksate 289 HRK. Avavee sertifitseerimine maksab umbes 3000 HRK. Parimad sukeldumise tingimused on maist novembrini (september ja oktoober on soe ja vähem hõivatud).
- Külastage katkenud suhete muuseumi: See Zagrebis asuv muuseum on täis mälestusi pereliikmete, sõprade ja armastajate vahelistest ebaõnnestunud suhetest. Näitusel on rõivad, ehted, käsitsi kirjutatud kirjad, fotod ja omapärasemad esemed, nagu nööpnõelad ja vanad šokolaaditahvlid. Igal esemel on küljes lugu, mõnel on naljakas, mõnel on kõhedust tekitav. Muuseum pakub ausat ja tagasihoidlikku vaadet inimkonnale läbi ebaõnnestunud suhete. Sissepääs on 40 HRK.
Hinnad Horvaatias
Majutus Horvaatias – Hostelid algavad 70 HKR-ist öö kohta 6-8 voodikohalises ühiselamus. Privaatse toa hinnad algavad 190-450 HKR-st. Tasuta WiFi-ühendus on standardvarustuses ja enamikul hostelitel on toiduvalmistamise võimalus. Ainult mõned hostelid sisaldavad tasuta hommikusööki.
Soodsad kahetärnihotellid algavad umbes 300 HRK öö kohta. Enamik sisaldab hommikusööki ja standardseid mugavusi, nagu televiisor, kliimaseade ning kohvi-/teekeetja. Populaarsemates sihtkohtades algavad need umbes 400 HRK öö kohta.
Airbnb on saadaval kogu riigis privaatsete tubadega alates 190 HRK öö kohta. Kogu kodu või korteri eest tuleb maksta vähemalt 375 HRK öö kohta.
Kõigile, kes reisivad telgiga, on Horvaatias palju kämpinguid (millest enamik on rannikul laiali). Kõrghooajal maksate kahe inimese krundi eest koos elektri ja veega 220-405 HRK. Madalhooajal langevad hinnad 140 HRK-ni.
Kui tulete suvel või viibite Dalmaatsia rannikul, oodake, et hinnad on umbes 30% kõrgemad.
Toidu hinnad Horvaatias – Horvaatia köök on mõjutatud Kesk-Euroopast, Vahemerest ja Balkanimaadest. Mereannid on rannikul silmapaistev põhitoit. Vorsti ja šnitslit võib leida ka enamikust traditsioonilistest restoranidest, nagu ka erinevaid pastaroogasid ja hautisi, eriti guljašši. Istrias on tugev Itaalia mõju.
Toit on suhteliselt odav, välja arvatud Dalmaatsia rannikul. Kõik on kahekordne. Näiteks Dubrovniku pagariäriketi Milner võileivad maksavad 30–35 HRK, samas kui Dalmaatsia rannikult lahkudes maksavad need vaid 15 HRK. Sama võileib, sama koht, oluliselt erinev hind!
Traditsioonilise köögi odav eine või burger maksab umbes 60 HRK (Dubrovnikus 75-110 HRK). Kiirtoit (mõelge McDonald’sile) on lähemal 45 HRK-le, samas kui Tai või Hiina toit maksab umbes 85 HRK. Pitsat saab peaaegu kõikjal. Keskmine pitsa maksab umbes 47 HRK.
Kui soovite sulistada, maksab kallim lõunasöök (nagu värske kalafilee) koos veiniga umbes 125-150 HRK. Ja kes väga laiutada tahab, saab maitsva sushiõhtusöögi jookide ja eelroogadega 500-600 HRK eest.
Õlle eest tuleb maksta 20 HRK ja latte/cappuccino eest 11 HRK. Pudelivesi maksab 10 HRK, vein aga 20–40 HRK klaasi kohta.
Kui plaanite ise süüa valmistada, maksab nädala toidukaupade eest umbes 210–230 HRK põhitoiduks, nagu pasta, hooajalised köögiviljad ja mõned kalad.
Mõned lemmiksöögikohad on Pupitres Wine & Coffe Bar, Heritage, Curry Bowl ja La Štruk Zagrebis; Cevabdžinica Behar Karlovacis; Tunaholic Fish Bar Rovinjis; ja Oyster & Sushi Bar Bota Dubrovnikus.
Tegevused – Enamik muuseume maksab 40-90 HRK. Paadireisid Istrias maksavad umbes 200 HRK, samas kui ühe paagiga sukeldumine maksab umbes 300 HRK. Sissepääs kuulsatele Plitvice järvedele on 80-300 HRK (olenevalt aastaajast) ja köisraudtee Dubrovnikus on 170 HRK. Klubi sissepääs maksab umbes 150 HRK. Trühvlijaht maksab umbes 375 HRK inimese kohta.
Horvaatia soovituslikud eelarved
Kui reisite Horvaatia seljakotiga, on soovituslik eelarve 205 HRK päevas. See eeldab, et viibite hosteli ühiselamus, valmistate kõik toidud, piirate joomist, teete tasuta tegevusi, nagu matkamine ja tasuta jalgsimatkad, ning kasutate liikumiseks kohalikku transporti. Kui külastate suvel või plaanite juua, peate eelarvesse lisama rohkem.
Keskmise eelarvega 670 HRK päevas saate ööbida privaatses Airbnb-s või privaatses hosteli toas, süüa kõik söögikorrad väljas, juua mõned joogid, teha giidiga ekskursioone, sukelduda, sõita aeg-ajalt taksoga. ümber ning külastage rohkem muuseume ja vaatamisväärsusi
“Luksusliku” eelarvega 1590 HRK päevas saate ööbida hotellis, rentida ringi liikumiseks auto, teha privaatseid giidiga ekskursioone, süüa ja juua nii palju kui soovite ning külastada nii palju muuseume ja vaatamisväärsusi kui soovite. sa soovid. See on aga luksuslik alumine korrus. Taevas on limiidiks!
Horvaatia reisijuht: näpunäiteid raha säästmiseks
Kulud Horvaatias võivad kiiresti kasvada, eriti kui teete palju ringreise, teete paar paadireisi või Dalmaatsia rannikul, kus kõik on umbes 30-50% kallim kui mujal riigis. Siin on mõned näpunäited raha säästmiseks, kui külastate Horvaatiat:
Kasutage punkte – majutus on Dalmaatsia rannikul kallis, seega kasutage raha säästmiseks siinsete hotellide häkkimispunkte. See on parim viis ööbida kenamas majutuses ilma panka rikkumata.
Hankige võileibu Milnarist – odavalt einestada saate võileibu Milnarist, pagariäri ketist, millel on kauplused üle kogu riigi. Võileibu leiate vaid 15 HRK eest (dubrovnikus aga kahekordne hind).
Külastage õlahooajal (või madalhooajal) – hinnad Horvaatias võivad juulis ja augustis kahekordistuda. Kui soovite veenduda, et teie raha läheb siin kaugemale, külastage seda madalhooajal või õlahooajal.
Ööbige kohaliku juures – Couchsurfingu kaudu kohaliku juures peatumine on suurepärane viis raha säästmiseks ja teadliku kohalikuga kohtumiseks, kes aitab teil riiki ja selle inimesi paremini mõista.
Hankige Croatia Pass – kui külastate juunist septembrini ja plaanite näha palju vaatamisväärsusi, kaaluge CroatiaPassi. See pakub allahindlusi paljudele vaatamisväärsustele ja säästab raha, kui teete palju vaatamisväärsusi. Seal on pääsmed mitme linna/piirkonna jaoks, sealhulgas Zagreb, Split ja Dubrovnik (nagu ka pääsmed, mis hõlmavad mitut piirkonda). Hinnad varieeruvad piirkonniti (ja selle, kui palju vaatamisväärsusi soovite kaasata), kuid enamik säästab teile vähemalt 250 HRK.
Võtke kaasa korduvkasutatav veepudel – siinne kraanivesi on joomiseks ohutu, seega võtke kaasa korduvkasutatav veepudel, et säästa raha ja vähendada sõltuvust ühekordselt kasutatavast plastist.
Hankige linnaturismi kaart – Zagrebi kaart pakub tasuta ühistransporti, samuti sissepääsu nelja muuseumi ja loomaaeda (samuti allahindlusi restoranides). Kui plaanite muuseumisse hüpata, võib see kaart säästa üle 200 HRK (maksab 98 HRK). Dubrovniku kaardiga on sarnased allahindlused, samuti tasuta sissepääs 9 vaatamisväärsusesse ja tasuta ühistransport. See on 225 HKR 24-tunnise pileti eest. (Splil on tasuta turismikaart, mis pakub 10% allahindlust mitmetest tegevustest, restoranidest ja vaatamisväärsustest).
Tehke tasuta jalgsimatk – nii Dubrovnikus kui ka Splitis on tasuta jalutusreisid. Need on suurepärane viis linnade ja nende kultuuriga tutvumiseks. Andke oma teejuhile kindlasti jootraha! Lisateabe saamiseks vaadake Dubrovniku saladusi.
Reisimine Flixbusiga – Flixbus on eelarvesõbralik viis riigis (ja piirkonnas) ringi liikumiseks. Neil on WiFi, pistikupesad ja piisavalt korralikud istmed pikamaa reiside jaoks.
Valmistage ise süüa – paljudes siinsetes hostelites on köök. Kuigi oma toidukaupade ostmine ei pruugi olla nii glamuurne kui väljas söömas käimine, säästab see kindlasti teie raha!
Horvaatia transpordivahendid
Horvaatia pisut ebatavalise geograafia tõttu võib riigis ringi reisimine võtta veidi täiendavat planeerimist. Lihtsaim viis ringi liikuda on busside ja parvlaevadega.
Ühistransport – Ühistransport on üsna odav, enamik pileteid maksab 4–20 HRK, olenevalt läbitavast vahemaast. Nii Dubrovnikul kui ka Splitil on päevapiletid, mis maksavad umbes 30 HRK 24-tunnise pilet ja 75 HRK 72-tunnise pileti eest. Bussid ja trammid on peamised viisid Horvaatia linnades liikumiseks.
Buss – riigis ringi liikumiseks on Flixbus või Arriva kõige soodsam valik. Horvaatia on viimastel aastatel palju investeerinud oma teede parandamisse ning bussiga reisimine on kiire, odav ja mugav. Enamikul bussidel on tasuta WiFi-ühendus, kallutatavad istmed, pistikupesad ja vahelduvvool. Saate kasutada teenust Get By Bus marsruutide ja hinnateabe jaoks.
4,5-tunnine murdmaa reis Dubrovnikist Spliti maksab 125 HRK, samas kui 2,5-tunnine reis Splitist Zadarisse maksab 124 HRK. Splitist Zagrebi kulub umbes 5 tundi ja maksab umbes 160 HRK, Rovinjist Pulasse kulub veidi alla tunni ja maksab 45 HRK ning Pulast Zagrebisse maksab umbes 175 HRK ja kulub 4,5–5 tundi.
Pange tähele, et bussides on äraantava pagasi eest tasu 10 HRK.
Rong – Horvaatia rongiliinid on teede parandamise nimel tähelepanuta jäetud. Seetõttu on rongid aeglased ja harvad. Samuti ei jookse nad mööda Dalmaatsia rannikut, mistõttu on need enamiku reisijate jaoks enam-vähem kasutud. Ma ei soovita siin rongi.
Praam – Horvaatia parvlaevad on tõhusad ja taskukohased. Enamik Horvaatias asuvaid parvlaevu kuuluvad riiklikule vedajale Jadrolinija ja need on suured autoparvlaevad (nii et saate sõiduki kaasa võtta). Seal on ka katamaraanide võrgustik, mis ühendab paljusid väiksemaid saari. Enamik väiksemaid parvlaevu algavad madalhooajal 30 HRK-st ja kõrghooajal 100 HRK-st. Kasutage liinide ja hindade jaoks Horvaatia parvlaevu.
Dubrovniku ja Spliti vahelise 4,5-tunnise praami eest peate maksma vähemalt 220 HRK.
Budget Airlines – Croatia Airlines on siin siseriiklik lennufirma ja pakub lende Zagrebi ja teiste riigi lennujaamade, sealhulgas Dubrovniku, Spliti, Pula ja Zadari vahel. Hinnad on kõikide sihtkohtade vahel suhteliselt võrreldavad, ühe suuna piletid algavad 405 HRK-st.
Autorent Horvaatia – Autorent maksab umbes 81–211 HRK päevas. Enne auto rentimist on vaja rahvusvahelist juhiluba (IDP) (tavaliselt seda ei jõustata, kuid parem on karta kui kahetseda).
Hitchhiking – Horvaatias hääletamisega sõitmine on ohutu ja üldjuhul ei pea sõitu kaua ootama. Sildi olemasolu aitab ja üldiselt leiate rannikul rohkem sõite. Hitchwiki on parim veebisait autostoppide kohta lisateabe saamiseks.
Millal Horvaatiasse minna
Parim aeg Horvaatia külastamiseks on õlahooajal mais-juuni või september-oktoober. Nendel kuudel võite oodata suurepärast ilma ja vähem rahvast. See on ka ideaalne aeg välitegevusteks, nagu matkamine, paadisõit ja süstasõit. Sooja on oodata 22°C ümber.
Madalhooajal (november-aprill) on see palju odavam, mistõttu on see taskukohane koht põgenemiseks kõigile, kellel on kitsas eelarve. Paljud kohad (sh hotellid ja restoranid) aga suletakse talveks turistide vähesuse tõttu, nii et teie võimalused on sel ajal palju piiratumad.
Kõrghooajal (juulis ja augustis) maksate kaks korda rohkem, kui maksaksite madalhooajal. Dubrovnik on sel ajal eriti hõivatud (ja kallis). Rannikuäärsed kuurordid on täis peresid ja ristlejaid. Temperatuur kõigub siiski 30°C ümber, nii et ilm on parim.
Turvalisus Horvaatias
Horvaatia on külastamiseks turvaline riik. Vägivaldsed kuriteod turistide vastu on haruldased. Zagrebi ja Dubrovniku liiklusrohketes piirkondades võib juhtuda taskuvargusi ja vargusi, seega hoidke kindlasti oma asjadel silm peal (eriti kui sõidate rahvarohkes ühistranspordis või bussijaamas).
Horvaatia baarid ja ööklubid on tuntud ülemääraste tasude poolest, seega olge valvas ja kontrollige enne maksmist oma arvet. Samuti on oluline jälgida oma jooki ja mitte kunagi jätta seda järelevalveta. On teada, et jooke pistetakse Zagrebi, Zadari, Spliti ja Dubrovniku ööklubides. See on haruldane, kuid pole kunagi valus olla eriti ettevaatlik.
Matkamise ajal ärge eksige läbimõeldud rajalt kaugele, kuna Horvaatias on veel plahvatamata maamiinidega piirkondi. Kui kahtlete, küsige kohalikelt nõu või palkage kogenud giid.
Kui teil tekib hädaolukord ja vajate abi, helistage 112.
Usaldage alati oma sisetunnet. Tehke koopiad oma isiklikest dokumentidest, sealhulgas passist ja isikutunnistusest.
Kui te seda kodus ei tee, ärge tehke seda Horvaatias!
Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.