Riik asub Kaukaasia piirkonnas ja sellel on rikas ajalugu tänu oma asukohale Euroopa ja Aasia ristumiskohas. See on pikka aega olnud kultuuriline risttee. Artefaktid, sealhulgas tõendid veinitootmise kohta, pärinevad aastast 6000 eKr, mistõttu Gruusia on saanud hüüdnime “veinihäll”.
Alates iidsetest kloostritest kuni viinamarjaistanduste ja pisikeste mägilinnade ja Musta mere randadeni on Gruusias kõik olemas – ilma Euroopa hindade ja rahvahulgata. Pealinnas Thbilisis, mis on tuntud oma mitmekesise arhitektuuri ja labürinditaoliste munakivitänavate poolest, on moodne kunst ja jõuline toiduseeni.
See Gruusia riigi reisijuht aitab teil reisi planeerida, raha säästa ja külastusest maksimumi võtta!
Tutvuge Thbilisiga
Gruusia pealinn Thbilisi on uskumatu. Selle munakivisillutisega vanalinnas on iidsed tänavad, kaunid hooned ja termid. Selle kaasaegne linnaosa on täis vanu nõukogudeaegseid hooneid, mis on muudetud ühistöö- ja kunsti ruumideks. See on lõbus, nooruslik ja energiline linn. Jää natukeseks.
Tutvuge Batumiga
Batumi on riigi kuulus Musta mere kuurort ja sadamalinn, kus on ilus ranna promenaad, pargid ja rannad. Kõrkuva tähestikulise torni, mis on kaunistatud gruusia kirjaga, ülaosas on mereäärne vaateplatvorm (10 GEL). Vanalinna piirkonda ääristavad renoveeritud 19. sajandi hooned.
Avastage Stepantsminda’t
Gruusia sõjaväe maanteel asuv Stepantsminda on orus asuv linn Kazbeki mäe jalamil. Sageli nimetatakse seda Kazbegiks (selle endine nimi) ja see on koduks kuulsale Tsminda Sameba kiriku siluetile mäe otsas. See on suurepärane baas matkamiseks, ronimiseks ja mägirattasõiduks.
Vaadake Mtskheta’t
Mtskheta, riigi endine pealinn, on üks Gruusia vanimaid linnu. Gruusia õigeusu kirik kuulutas Mtskheta 2014. aastal “pühaks linnaks” Gruusia kristluse sünnikoha ja ühe elavaima keskusena. See on veel üks koht, mida riigis tuleb kindlasti näha.
Ringkäik Gelati kloostrisse
Üks riigi kõige tähelepanuväärsemaid kloostreid on Kutaisist väljaspool asuv Gelati klooster. Seda peetakse laialdaselt Gruusia kuldajastu meistriteoseks. See on üks lemmik asju kogu riigis – see on lihtsalt ilus. Sissepääs tasuta.
Mida teha Gruusias
- Avastage Gareji koopaid: Aserbaidžaani piiril asuv David Gareji kloostrikompleks koosneb sadadest tubadest ja kirikutest, mis on ehitatud künkliku maastiku küljele. Seoses käimasolevate piirivaidlustega Aserbaidžaaniga on külastajatele avatud vaid pool kompleksist. Saate hõlpsasti külastada ühepäevareisi Thbilisist umbes 108 GEL eest või sõita bussiga ja peatuda kohapeal. Sissepääsutasu on 7 lari, audiogiid maksab lisaks 10 lari.
- Minge suusatama: Tänu kõrgetele Kaukaasia mägedele on riigis alahinnatud suusatamist. Kõige populaarsemad kuurordid on Gudauri, Bakuriani ja Mestia. Eeldatavasti maksate päevapileti eest umbes 40–50 lari. Leiate majutuse alates 140 lari öö.
- Külastage Gruusia rahvusmuuseumi: Üks Thbilisi parimaid muuseume, see tohutu muuseumikompleks koosneb mitmest ühte pakitud muuseumist. Sellel on ohtralt kristluse-eelset kulda, hõbedat ja vääriskivi tööd, mis pärinevad Gruusiast pärit matmistest, mis ulatuvad tagasi 3. aastatuhandesse e.m.a. Kõige vapustavamad on Colchise (Lääne-Georgia) muinasjutuliselt üksikasjalikud kullast kaunistused. Ülemisel korrusel asuv Nõukogude okupatsiooni muuseum keskendub ohtrate detailidega Nõukogude repressioonidele ja sellele vastupanule. Sissepääs kõikidesse kompleksi muuseumidesse maksab 20 lari.
- Külastage Vardzia koobaskloostrit: See ainulaadne klooster ehitati Gruusia kuldajal (11.–13. sajand) Erusheli mäe küljele kuninganna Tamar Suurele sissetungijate eest varjupaigana. Kindluses on 6000 korterit, troonituba, 25 veinikeldrit, pagariäri ja suur kirik. Tänapäeval elab kloostris väike arv munkasid, algsest 6000 korterist on kasutusel umbes 300. Siia on lihtne pääseda marshrutka (minibussiga) Akhaltsikhest. Reis kestab umbes 1,5 tundi. Sissepääs on 15 lari.
- Külastage Svanetiat ja Kaukaasia mägesid: Üks enim külastatud kohti mägedes on Svanetia, tänu oma sadadele iidsetele vahitornidele, mis paiknevad maastiku ümber. Ajalooliselt kasutati neid vaatetorne kodanike kaitsmiseks sissetungijate eest. Kuigi saate sinna lennata, on soovitatav võtta ette pikk käänuline tee läbi mägede. See on maalilisem ja seal on palju suurepäraseid vaateid.
- Nautige Mtatsminda parki: Mtatsminda park asub Mtatsminda mäe tipus, kust avaneb vaade Thbilisile. See on kuulus lõbustuspark, kust avaneb vaade Thbilisi kõrgeimast punktist ja mis on väärt köisraudtee reisi ainuüksi vaate pärast. Parki sisenemine ei maksa midagi, kuid kui soovite sõita, peate ostma kaardi 2 GEL ja seejärel lisama selle maksmiseks. Sõidud hõlmavad vaateratast, karusselle, veeliumägesid ja Vuoristorata.
- Vaadake Katskhi sammast: Katskhi sammas on 40-meetrine paekivist monoliit, mille tipus on väikese keskaegse erakla varemed. Seda saiti kasutas 9.–13. sajandil varakristlik rühmitus nimega “Stylites”, keda tunti “sambamunkadena”. Nad veetsid pikki perioode sammaste otsas istudes (või seistes), kuna uskusid, et see praktika toob nad Jumalale lähemale. Sambast ei saa üles tõusta, kuid see annab suurepäraseid vaateid ja fotosid.
- Külastage Stalini muuseumi: Stalini sünnikohas Goris, Gruusias, asub nüüd imelik muuseum, mis avaldab austust tema elule (ja unustab kõik halvad asjad, mida ta tegi). Muuseum viib teid läbi Stalini elu, alates tema varasest Goris üles kasvamisest kuni NSV Liidu juhtimiseni ja lõpuks tema surmani 1953. aastal. See on valgeks lubjatud näitus, kuid tasub külastada, kuna see on veider kogemus. Sissepääs on 15 GEL koos inglise keelt kõneleva giidiga.
- Tutvuge Tusheti piirkonnaga: Tusheti piirkond asub Gruusia kirdeosas Kaukaasia mäestiku põhjanõlvadel. Kui soovite minna Gruusias matkama ja maha löödud teelt, suunduge sinna. See on uskumatult ilus ja panoraamvaade ning paljud inimesed matkavad külast külla, et külalistemajades peatuda. Omalo Loop Trek on hea, kuigi pikk (see võtab mitu päeva). Kui soovite lihtsalt päevaseid matku teha, tehke Omalo Diklo kindlusesse (4 tundi) või Ghele Parsmasse (8–9 tundi).
- Tutvuge Batumi botaanikaaiaga: Need ulatuslikud aiad, mis asuvad 9 kilomeetri kaugusel Batumist, asuvad mäenõlval, kust avaneb vaade merele ja mille pindala on üle 1.1 ruut kilomeetri. Põhirada kestab umbes 1,5 tundi, millel saab näha mitmekesist taimestikku ja loomastikku ning koskesid ja jõge, milles saab ujuda. Pargis on üheksa osa, sealhulgas Kaukaasia subtroopikast, Himaalajast, Vahemerest, Uus-Meremaalt, Ida-Aasiast ja mujalt pärit taimedele pühendatud alad. Sissepääs on 8 lari ja ööbimine on võimalik 20 lari (sisaldab sissepääsu).
- Tehke päevareis linna koopasse: Hilispronksiajal asutatud Uplistsikhe koobaslinn on iidne kividesse raiutud linn, mis asub väljaspool Gorit. Piirkond on olnud asustatud tuhandeid aastaid ning 6. sajandist eKr kuni 11. sajandini e.m.a oli see üks olulisemaid poliitilisi ja usulisi keskusi riigis. Linn jäeti maha 13. sajandil pärast mongolite mitmekordset sissetungi. Sissepääs on 15 lari.
- Leotage end väävlivannides: Mineraal väävlivannid on Gruusia pealinna ajaloos ja kultuuris kesksel kohal. Tegelikult pärineb Thbilisi sõnast “soe koht”. Kuigi Thbilisis oli kunagi 63 supelmaja, on neid kahjuks nüüdseks järel vaid käputäis. Vannid on endiselt metsikult populaarsed ja neil peaks olema tervendav jõud ja need on teie nahale head. Ajaloolised supelmajad ulatuvad väikese jõe ääres, mis neid toidab, ja looklevad seejärel läbi kanjoni, mis viib hämmastava Dzveli Tbilisi väävli joani. Tunnise leotamise hinnad algavad avalikes asutustes 20 lari ja ulatuvad kuni 200 lari privaatse ruumi eest uhkemates supelmajades. Võite ka valida, kas ostate 10–20 geeli eest koorija.
Gruusia hinnad
Majutus – Gruusia on suurepärane soodsa hinnaga reisisihtkoht, kus on palju odavaid majutusvõimalusi. Voodikoht 4-6-kohalises ühistoas maksab umbes 15-20 lari öö kohta. Hosteli privaatse toa eest peate maksma umbes 50–80 lari öö kohta. Tasuta WiFi-ühendus on standardvarustuses ja enamikul hostelitel on ka toiduvalmistamise võimalus.
Soodsad hotellid maksavad 40–67 GEL öö kohta ja sisaldavad põhilisi mugavusi, nagu WiFi, televiisor ning kohvi-/teekeetja. Mägis asuvate külalistemajade hind on 55–67 lari ja sageli nõuavad nad vähemalt 2–3 ööd. Airbnb on veel üks suurepärane eelarvevõimalus, kus privaatsed toad algavad 45 GEL öö kohta. Tervete korterite hind on umbes 60-90 lari.
Telkimine on saadaval kogu riigis. Ümberringi on laiali paarsada kämpingut, mille hinnad maksavad umbes 10-25 lari öö kohta kahele inimesele ja telgile. Metsik telkimine on Gruusias seaduslik seni, kuni te ei telki kellegi eraomandil.
Toit – Gruusia köök on maitsev ja tervislik segu lihast, toodetest, toorjuustust ja paljudest vürtsidest. Suppe ja salateid on ohtralt, nagu ka igasugust värsket leiba. Proovige kindlasti khachapuri (liige, juustune leib), khinkali (Gruusia pelmeenid), oasuppi ja sulguni (populaarne kohalik juust). Vein on loomulikult valitud jook ja seda võib leida kõikjal uskumatult taskukohaste hindadega.
Üldiselt on toit Gruusias väga odav – eriti kui sööte kohalikku kööki. Odava lõunasöögi eest traditsioonilist Gruusia kööki pakkuvas restoranis maksate umbes 20 lari. Kiirtoit (mõelge burgerile ja friikartulitele) on umbes 15 lari, samas kui keskmine pitsa on 14 lari.
Kui tahad sulistada, maksab mõnusam eine keskmise hinnaklassi restoranis koos joogiga umbes 35-40 lari.
Maksate õlle eest umbes 4–5 lari ja klaasi veini eest 5–7 lari. Latte/cappuccino maksab umbes 6 lari.
Kui plaanite ise süüa valmistada, maksab nädala toidukaup 68–95 lari. Nii saate põhitoidud, nagu riis, pasta, hooajalised tooted ja liha.
Tegevused – enamikule religioossetele paikadele on sissepääs tasuta. Matkamine Gruusia Kaukaasia mägedes on samuti tasuta. Kui soovite teha matka giidiga, maksab üks päev umbes 145 lari ja mitmepäevane matk (nt 2 ööd ja 3 päeva) algab umbes 540 lari. Muuseumi sissepääs algab umbes 5 lari. Kui eelistate talispordialasid, algavad liftipiletid päevast vaid 40 lari.
Gruusia soovituslikud eelarved
Kui reisite Gruusiasse, on pakutud eelarve 70 lari päevas. See katab hosteli ühiselamu kulud, ainult odavate toitude, kuid enamasti oma toidu söömise, joomise piiramise, liikumiseks ühistranspordi kasutamise ning peamiselt tasuta ja odavate tegevuste, nagu tasuta jalutuskäigud ja matkamine, kulud.
Keskmise eelarvega, umbes 185 GEL päevas, saate peatuda privaatses Airbnb-s, süüa enamiku oma einetest väljas, nautida mõnda jooki, sõita aeg-ajalt taksoga ja teha rohkem tasulisi tegevusi, nagu muuseumide külastamine või giidiga matk.
Luksusliku eelarvega, mis on 360 GEL päevas või rohkem, saate ööbida hotellis, kõik söögikorrad väljas süüa, rentida auto või rentida autojuhi, et uudistada, nautida rohkem jooke, sõita vajadusel taksoga ja tehke mis tahes ringreise ja tegevusi, mida soovite. See on aga luksuslik alumine korrus. Taevas on limiidiks!
Georgia reisijuht: raha säästmise näpunäited
Gruusia on seljakotireisijatele suurepärane koht, kuna nii toit kui majutus on taskukohased. Siiski on veel viise, kuidas saate kulusid veelgi vähendada. Siin on mõned näpunäited, kuidas Gruusias raha säästa:
Kõndige kõikjal – kõik Gruusia suuremad linnad on üsna kõnditavad, nii et jätke ühistransport (ja taksod) vahele, kui soovite säästa mõne lisalari
Tehke tasuta jalutuskäik – Thbilisi Free Walking Tour pakub tasuta jalutuskäike, mis on suurepärane viis linna ja kultuuriga tutvumiseks. Lihtsalt andke lõpus oma juhendile jootraha!
Jooge kraanivett – Gruusia vesi on joomiseks täiesti ohutu, nii et lihtne viis raha säästa on võtta kaasa korduvkasutatav veepudel.
Ööbige kohaliku juures – Couchsurfingu (või sarnaste jagamismajanduse saitide) kaudu kohaliku juures viibimine on suurepärane võimalus raha säästa ja kohtuda teadliku kohalikuga, kes saab jagada oma siseringi näpunäiteid ja nõuandeid..
Metsik laager – Kui soovite Gruusias raha säästa, võtke telk kaasa. Telkimine on avalikul maal täiesti seaduslik.
Valmistage ise süüa – paljudes siinsetes hostelites on köök, nii et kui soovite raha säästa, broneerige köögiga majutus. Enda toidukaupade ostmine ei pruugi olla nii glamuurne kui väljas söömas käimine, kuid see säästab kindlasti raha!
Gruusia transpordivahendid
Ühistransport – Gruusia suurematesse linnadesse sõidavad bussid, minibussid ja taksod. Thbilisi on ainus linn, kus on metroosüsteem, mis maksab 0,5 GELi sõidu kohta. Samuti saate 2 GEL-i eest “Metromoney” kaardi, mis annab allahindlusi Thbilisi ühistranspordis ja mida saab sõidu ajal täiendada.
Ühistranspordi hinnad on linnati erinevad, kuid eeldatakse, et täiskasvanud tavapileti eest tuleb maksta umbes 0,5 GEL. Enamik linnu on jalutatavad, kuigi Thbilisi, välja arvatud vanalinn, on üsna laiali laiali, nii et võiksite proovida linna ühistranspordisüsteemis navigeerida.
Kui teil on vaja taksot võtta, algavad hinnad umbes 3 lari kilomeeter ja maksavad umbes 0,60 lari kilomeeter. Enne sisenemist leppige kindlasti piletihinna üle läbi.
Rongid – rongisõit Gruusias on aeglane ja enamik ronge on vanad ja neil pole vahelduvvoolu. Kui otsustate rongiga reisida ja reisite kõrghooajal, peate broneerima vähemalt päev või kaks ette, vastasel juhul võite riskida, et teie rong müüakse välja.
Kui sisenete Gruusiasse või lahkute sealt rongiga, leiate otsemarsruudid Armeeniast ja Aserbaidžaanist. Hinnad on väga soodsad, kuna Aserbaidžaanis Bakuust saabuv öörong maksab teise klassi pilet Thbilisisse alates 62 GEL. Reis on umbes 13 tundi, seega võib esimese klassi eest tasuda veidi lisatasu (umbes 100 GEL).
Buss – bussid, mida kohalikult tuntakse marshrutka nime all, on parim viis riigis eelarvega ringi sõitmiseks. Thbilisist Armeenias Jerevani jõudmiseks peate maksma 35 lari.
Lennufirmad – saate lennata Thbilisi ja Batumi vahel. Lennud maksavad 215–1078 lari, seega pole see kõige ökonoomsem variant. Soovitan seda ainult siis, kui teil on aega napilt ja teil on palju raha kulutada.
Autorent – üks parimaid viise Gruusiaga tutvumiseks on auto rentimine. Nii saate vabalt ilma piiranguteta ringi liikuda. Mitmepäevase rendi puhul võib auto rentida kuni 94 GELi päevas. Kuid Gruusia teed pole tõesti parimad ja õnnetused on tavalised, nii et peate sõitma ettevaatlikult. Sõiduki rentimiseks on vaja rahvusvahelist juhiluba (IDP).
Hitchhiking – kuigi paljud inimesed seda teevad, pole siin hääletamisega sõitmine soovitatav. see pole eriti turvaline, eriti suurlinnades. Mõnes väikeses mägilinnas on seda ohutum teha, kuid siiski ei tohiks te seda teha. Kui soovite rohkem teada saada, pakub Hitchwiki lisateavet ja näpunäiteid.
Millal Gruusiasse minna
Parim aeg Gruusiat külastada on kevadel või sügisel. Gruusias võib suvekuudel olla väga palav ja talved võivad olla kibedalt külmad, mistõttu on õlahooaeg parim aeg külastamiseks.
Kuna ilmad hakkavad aprillist juunini soojemaks minema, ärkavad linnad ellu, kuna inimesed kasutavad ilmastiku eeliseid. Temperatuurid muudavad ka matkamise ja välitegevuse meeldivamaks; suvi võib mõnusalt matkamiseks liiga soe olla. Oodata on kevad- ja sügiskuu päevade maksimumtemperatuuri 18°C ümber.
Suusahooaeg Gruusias kestab detsembrist aprillini. Oodata, et temperatuur kõigub külmumise lähedal. Kui te ei plaani suusatada ega muid talispordialasid harrastada, vältige talvist Gruusia külastust.
Turvalisus Gruusias
Gruusia on väga turvaline riik ja vägivaldsed kuriteod reisijate vastu on haruldased. Ainsad piirkonnad, mida tuleb vältida, on Venemaa poolt okupeeritud Gruusia alad põhjas (Abhaasia ja Lõuna-Osseetia), kus asjad on veel veidi konarlikud ja vaidlusi tekitavad.
Nagu igas sihtkohas, ärge näidake oma väärisesemeid ja hoidke taskuvarastel silma peal elavates turismipiirkondades ja rahvarohketes ühistranspordis.
Üksinda reisivad naissoost reisijad peaksid end siin turvaliselt tundma, kuigi kehtivad tavapärased ettevaatusabinõud (ärge jätke oma jooki baari järelvalveta, ärge kõndige joobes üksi koju jne).
Liiklusõnnetused on väga tavalised, seega kinnitage sõidukis viibides alati turvavöö ja vaadake tiheda liiklusega tänavaid ületades alati kaks korda pilku. Kui rendite autot, siis veenduge, et te ei jätaks ööseks sinna väärisesemeid. Sissemurdmised on haruldased, kuid alati on parem karta kui kahetseda.
Hädaolukorras helistage abi saamiseks numbril 112.
Usaldage alati oma sisetunnet. Tehke koopiad oma isiklikest dokumentidest, sealhulgas passist ja isikutunnistusest.
Kui te ei tee seda kodus, ärge tehke seda Gruusias!
Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.