Stockholmi Reisijuht

Stockholm on üks ilusamaid linnu maailmas. Kõik on lihtsalt nii fotogeeniline ja maaliline – pargid, saared, sadam, ajaloolised värvilised majad, mis pärinevad sadu aastaid tagasi.

Stockholm jaotub neljateistkümnele saarele (kuigi saarestikus on tuhandeid saari) ja seal on palju muuseume, vaatamisväärsusi, parke ja kunsti, mida ajalooliste tänavate ja hoonete vahele eksides näha. Inimesed on ka imelised. Kuigi rootslased on üldiselt vaiksed ja reserveeritud, jagavad nad hea meelega külastajatele nõu.

Stockholm ei ole odavaim koht maailmas, nii et paljud seljakotirändurid kiirustavad oma külastamist (või jätavad linna täielikult vahele).

See Stockholmi reisijuht aitab teil reisi planeerida, raha säästa ja Rootsi pealinna külastusest maksimumi võtta!

5 parimat asja, mida Stockholmis näha ja teha

Jalutage Gamla Stanis ringi

See on linna vanim osa, kus on sajanditevanused hooned, Nobeli muuseum, kuningapalee, munakivitänavad ja aristokraatia ajaloolised kodud. Tulge siia suve alguses, et ületada rahvahulk ja nautida kitsaid käänulisi allee

Rännake Skansenis ringi

Skansen oli esimene vabaõhumuuseum maailmas. See on ka loomaaed, mis on spetsialiseerunud Põhjamaade faunale, nagu põder, põhjapõder, karu, hunt, ilves ja ahm. Sissepääs on olenevalt hooajast 160-220 SEK.

Ringkäik saarestikus

Stockholmi ümbritsevad kaunid saared ja veeteed. Kui te pole saarestikku uurinud, pole te tegelikult linna näinud. Head ekskursioonid võtavad terve päeva, minnes eraldatumatele saartele. Ekskursioonid toimuvad ainult suvel. Või sõitke ise praami ja saarehüppega!

Nautige Fikat

Iga päev teevad rootslased pausi, et juua kohvi (või teed) ja küpsetatud maiust. Seda igapäevast rituaali nimetatakse fikaks. Rootslaste jaoks on fika tavaline igapäevaelu osa ja seda saab teha kus iganes soovite, koos sõpradega või üksi.

Tutvuge Vasa muuseumiga

Selles muuseumis on maailma ainus säilinud 17. sajandi laev. Vasa oli nii halvasti ehitatud, et vajus dokist kilomeetri kaugusele. Külm meri hoidis laeva ja muuseum teeb suurepärast tööd, et panna laev selle ajaloolisse konteksti. Sissepääs on 170-190 SEK.

Muud vaatamisväärsused, mida Stockholmis näha ja teha

  • Veetke päev Djurgarden Islandil – Djurgarden on saar otse Stockholmi keskel. Võite võtta ette jalutuskäigu, süüa lõõgastavas restoranis, nautida siin asuvat lõbustusparki ja külastada ajaloolist Rootsi küla. Seal on palju lihtsaid jalutusradasid ja see on populaarne koht pikniku pidamiseks. Suvel on see suurepärane koht inimestele, kes vaatavad või logelevad raamatuga.
  • Tehke rattaretk – Kõigi linnaosadega tutvumiseks rentige jalgratas või korraldage giidiga rattatuur linnas. Linn ei ole tiheda liiklusega ja käänulisi tänavaid on ratastel nii lõbus uudistada. Eeldatavasti maksate rentimise eest umbes 200–250 SEKi päevas, samas kui giidiga rattaretkede hind jääb vahemikku 200–400 SEKi inimese kohta.
  • Nautige Stockholmi metsikut ööelu – Stockholm on tuntud oma ööklubide ja baaride poolest. See võib olla kallis, kuid rootslastele meeldib väljas käia ja pidutseda. Külastage klubisid ja pidutsege koos kohalikega. Jälgige blackjacki laudu (neid on igas klubis!). Lemmikkohad öösel väljas käimiseks on Debaser Hornstulls Strand, Anchor, Retro, Under Bron, Rose ja Soap Bar. Peamine ööelu piirkond kannab nime Stureplan. Ainult sissepääsutasudes maksate 100-260 SEKi klubi kohta!
  • Tutvuge kuningapaleega – Aastatel 1697–1760 ehitatud ja vanalinna idaküljel asuv kuninglik palee on avalikkusele avatud barokkstiilis palee. See on üks Stockholmi kohustuslikest vaatamisväärsustest. Hoone domineerib Gamla Stanis. Kuninglik perekond siin enam ei ela, kuid see on siiski oluline ajalooline paik. Kombineeritud pilet riigikassa, vastuvõturuumide ja muuseumi külastamiseks maksab 140 SEKi. Palee suletakse kõrgete isikute vastuvõtmise ajaks.
  • Vaadake kunsti rahvusmuuseumis – Rahvusmuuseum asutati 1792. aastal ja sisaldab Rembrandti, Rubensi, Goya, Renoiri, Degase ja Gauguini teoseid, aga ka tuntud Rootsi kunstnike, nagu Carl Larsson, Ernst Josephson, C.F. Hill ja Anders Zorn. Kollektsioon on üsna robustne, eriti kui teile meeldivad Skandinaavia artistid. Sissepääs on tasuta, kuigi ajutised näitused maksavad 70-170 SEKi.
  • Tutvuge keskaegse muuseumiga – See kuningliku palee all asuv muuseum on üks linna paremaid ajaloomuuseume. Muuseum ehitati välja kaevatud monumentide ja linnamüüri osade ümber, et saaksite tegelikult näha ja kogeda, milline linn oli 400 aastat tagasi. Siin on ka keskaegne surnuaed ja keskajast pärit sõjalaev. Saate teada palju üksikasju keskaegse Rootsi ja Stockholmi elu kohta. See on ka tasuta!
  • Ringkäik linnahalli – 1911. aastal ehitatud Stockholmi raekoda on ajalooline telliskivihoone, mis pakub igapäevaseid ekskursioone 110 Rootsi krooni eest. Näete saali ametlikke alasid ning tutvute hoone ajaloo ja kohaliku omavalitsusega. Samuti saate maist septembrini torni üles minna (lisa 50 SEK eest), et avastada suurepäraseid vaateid Gamla Stanile ja linnale. Ekskursioonid läbivad piirkondi, kus toimub ametlik volikogu tegevus, samuti ametlike linnaürituste ja bankettide jaoks kasutatavaid tseremoonia saale.
  • Jalutage mööda Monteliusvägenit – See on kilomeetri pikkune jalutusrada, kust avaneb fantastiline vaade Mälareni järvele. See on üks parimaid kohti linnas, kust saab ka päikeseloojangut vaadata.
  • Külastage Fotografiskat – Fotografiska pakub kaasaegse fotograafia parimaid teoseid. See on vaid paar korrust, kuid selle pöörlevad eksponaadid on alati tipptasemel. Ülemisel korrusel on baar ja kohvik, kust avaneb panoraamvaade sadamale ja Gamla Stanile. Sissepääs on 165-245 SEK.
  • Külastage ABBA muuseumi – Stockholmi külastus poleks täielik ilma omapärase ABBA muuseumiga tutvumata. Piletid ei ole odavad (sissepääs on 250 SEK), kuid see on värvikas viis kogeda Rootsi legendaarset popgruppi (nad on läbi aegade üks populaarsemaid pop rühmitusi, müüdud umbes 150 miljonit plaati). Muuseumis eksponeeritakse nende originaalseid kostüüme ja rõivaid, kuldplaate ja Mamma Mia filmide (mis põhinesid ABBA muusikal) rekvisiite. Seal on palju interaktiivseid väljapanekuid, mis tõstavad esile ka rühma ajalugu ja saavutusi.
  • Külastage Rootsi ajaloomuuseumi – Kui olete huvitatud Skandinaavia ajaloost, hõlmab see muuseum kiviaega kuni viikingiteni. Tähtsündmuste hulka kuulub kullatuba, kus hoitakse kulla aardeid pronksiajast kuni 16. sajandini. See on väga üksikasjalik muuseum ja nad teevad oma viikingite ajaloo selgitamisel väga head tööd. Sissepääs on tasuta.
  • Päevareis Uppsalasse – Stockholmist on ühe päe vareis lihtne, nii et sõitke rongiga Uppsalasse ja nautige selle ülikoolilinna arvukalt omapäraseid poode, kauneid parke ja veeteid. Seal on ka mitmeid fantastilisi muuseume. Sigtuna on veel üks suurepärane päevareis, eriti selle säilinud keskaegsete hoonete jaoks, mis pärinevad 10. Sajandist.
  • Lõbutsege Gröna Lundi teemapargis – Selles 60702.8 ruutmeetri suuruses lõbustuspargis on üle 30 atraktsiooni ja see on suvel populaarne kontsertide koht. Algselt 1883. aastal avatud park asub Djurgårdenis, nii et sellele on lihtne juurde pääseda. Pidage meeles, et ajakava muutub palju, seega kontrollige enne minekut veebisaiti. Sissepääs on 120 SEK.
  • Vaadake vapustavat metrookunsti – Stockholmi metroo süsteem on ka maailma pikim kunstigalerii. Alates 1957. aastast on kunstnikke kutsutud oma töödega maa-aluseid jaamu kaunistama ja tänapäeval on 100-st enam kui 90 jaamast avalik kunst. Kungsträdgården on üks kuulsamaid jaamu ja sellel on värvikas abstraktne aed koos varem palees asunud skulptuuridega.
  • Külastage Drottningholmi paleed – See 17. sajandist pärit palee, mis asub linnast vaid 30 minuti kaugusel, on kõige paremini säilinud kogu Rootsis. Versailles’ palee eeskujul kujundatud UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv kompleks sisaldab ehitud aedu, teatrit, Hiina paviljoni ja hoolikalt kaunistatud interjööre. See on Rootsi kuningliku perekonna ametlik eraresidents ja on avatud ainult nädalavahetustel. Sissepääs on 140 SEK või 170 SEK koos ingliskeelse giidiga.
  • Jalutage Strandvägenis – Mainekas Östermalmi linnaosas ranna äärt ümbritsev Strandvägen on puiestee, mida ääristavad ühelt poolt kaunid juugendstiilis hooned ning teisel pool ujuvad baarid ja kohvikud. 1897. aastal Stockholmi maailmanäituse ajaks valmis saanud promenaad on endiselt populaarne koht pärastlõuna veetmiseks.
  • Tehke kanalituur – Selle merelinna tundmaõppimiseks pole paremat viisi kui vee äärde minek. Liituge ühega paljudest erinevatest kanali ekskursioonidest, mis tutvustavad linna erinevaid aspekte ja piirkondi. 1-tunnine ringreis maksab üldiselt umbes 240 SEKi.

Stockholmi reisikulud

Hosteli hinnad – Voodikoht 4-8-kohalises ühiselamutoas maksab 200-260 SEK öö. Privaatse toa eest tuleb maksta vähemalt 650 Rootsi krooni öö kohta. Enamik linna hosteleid lisab ka 50-80 Rootsi krooni voodipesu lisatasu, et tasandada koristuskulusid (linad on lubatud kaasa võtta, kuid magamiskotid pole lubatud).

Õnneks on mõnel hostelil suurepäraseid eeliseid. Näiteks City Backpackersil on tasuta saun ja tasuta pasta, samas kui Skanstulls Hostelis on tasuta pasta, kohv ja tee. Kallis Rootsis aitab tasuta raha säästa, kui teil on eelarve!

Telgiga reisijatele on metsik telkimine väljaspool linna seaduslik. Peate lihtsalt veenduma, et te pole kellegi majale liiga lähedal ega telki haritavale põllule. Aga muidu tähendab Rootsi rändlus vabaduse seadus, et teil on metsiku telkimise osas palju tegevusruumi.

Soodsate hotellide hinnad – Soodsad hotellid maksavad umbes 900 SEKi öö kohta. Teler, tasuta WiFi-ühendus ning kohvi-/teekeetja on tavaliselt standardvarustuses. Paljud hotellid sisaldavad tasuta hommikusööki, seega valige need, et säästa oma toidu eelarvet.

Toit – Rootsi toit on rikkalik ja põhineb suurel määral lihal, kalal ja juurviljadel. Üks ikoonilisemaid ja populaarsemaid roogasid on lihapallid ja kreemjas kaste kartuli ja pohlamoosiga. Vähid, krevetid, seened ja värsked suvised marjad on teised populaarsed põhitoiduained. Hommikusöögiks söövad rootslased tavaliselt tumedat saia juustu ja juurviljadega. Fika jaoks on kaneelisaiad paljude jaoks parim valik.

Nagu kogu Rootsis, on ka Stockholmis väljas söömine kallis. Väljas asuvatelt tänavamüüjatelt saate odavat toitu alates umbes 50 Rootsi kroonist, kuigi neid on vähe. Saate osta hot doge umbes 30 SEK eest sellistes kohtades nagu 7-Eleven ja Pressbyran.

Paljud esmatarbekauplused ja kohvikud pakuvad pakendatud võileibu ja eineid hinnaga 50–100 SEK, kui olete liikvel ja soovite kiiret suutäit. Terved pitsad maksavad umbes 65–95 SEKi ja enamik mõnusaid restorani eineid algavad 200 SEK-st pearoa eest (nami pitsa jaoks vaadake Omnipollos Hatti).

Kui otsite jooki, võib õlu olla nii odav kui 40 SEK, kuigi 65–75 SEK on tavalisem. Vein maksab teie keskmises restoranis umbes 55–75 SEKi ja kokteilid umbes 100 SEKi. Kui teil on eelarve ja soovite juua, pidage kinni õllest. Veelgi suurema säästmise nimel saate oma alkoholi osta valitsuse hallatavast Systembolagetist.

Mõned söögikohad on Herman’s, Omnipolls Hatt, Beijing8, Ramblas Tapas Bar ja Hattori Sushi Devil.

Toidukaupade ostmine maksab umbes 600–700 Rootsi krooni nädalas selliste põhi toidukaupade puhul nagu pasta, riis ja köögiviljad. Kui aga vähendate liha ja juustu (mõned Rootsi kõige kallimad toiduained) tarbimist, saate oma kulusid oluliselt vähendada.

Stockholmi reisijuht: näpunäiteid raha säästmiseks

Stockholm ei pruugi olla kõige eelarve sõbralikum linn, mida külastada, kuid õnneks on raha säästmiseks palju võimalusi. Kui tead vaid mõnda näpunäidet, pole liiga raske palju säästa. Siin on, kuidas külastada Stockholmi eelarvega:

Ostke Go City Stockholmi kaart – see pääse annab teile juurdepääsu linna ühistranspordi süsteemile ja tasuta sissepääsu 99% muuseumidesse ja kanali ekskursioonidele. See on seda raha väärt ja säästab kindlasti palju rohkem kui maksab, kui plaanite palju vaatamisväärsustega tutvuda. See sisaldab juurdepääsu enam kui 60 vaatamisväärsusele ja maksab 669 SEK ühepäevase pilet või 1569 SEK 5-päevase pileti eest (mis on palju parem pakkumine!).

Ööbi kohalike juures tasuta – Stockholmis on majutus kallis. Kaaluge Couchsurfingu kasutamist – saiti, mis ühendab reisijaid kohalikega, kes pakuvad tasuta ööbimiskohta. Kui saate oma majutus kulusid kokku hoida, säästate palju raha. See on ka suurepärane viis kohaliku kultuuri tundmaõppimiseks, kuna viibite kellegi kodus ja saate küsida temalt kõiki soovitud küsimusi.

Tasuta jalgsimatkad – Free Tour Stockholm korraldab linna parimaid jalutusreise. Nad pakuvad mõnda erinevat ekskursiooni, sealhulgas Gamla Stani ekskursiooni. Need kestavad tavaliselt kaks tundi ja on saadaval inglise keeles. Lihtsalt andke lõpus oma juhendile jootraha!

Jooge õlut – kui kavatsed jooma, jääge õlle juurde. See maksab umbes poole vähem raha kui baarides ja restoranides segatud joogid või vein. Suurema säästmiseks ostke oma alkoholi valitsuse hallatavast Systembolagetist (see võib olla kuni 50% odavam).

Vältige suuri restorane – Stockholmis väljas söömine on väga kallis. Kui soovite väljas söömas käia, proovige kinni pidada tänava ääres asuvatest välis restoranidest. Neist leiab erinevaid ja nende hind on alla 100 SEK söögikorra kohta (mis on pool hinnast, mida istumise restoranis maksate).

Proovige lõunasööki Rootsi lauas – kui otsustate süüa väljas, on lõunasöök Rootsi lauas ökonoomne viis, mis maksab sageli umbes 110 SEKi. Need on kohalike seas populaarne valik. Tervislikuma valiku saamiseks proovige Hermansi või Hermitage’i.

Hankige metrookaart – kui te ei plaani Stockholmi kaarti hankida, hankige kindlasti nädalane metroo kaart. 415 Rootsi krooni nädalase sõidu eest on see parem pakkumine kui maksta 160 Rootsi krooni vaid 24 tunni eest.

Vältige klubisid – enamikul klubidel on kattetasu üle 250 SEK. Ärge raisake oma raha.

Täitke oma veepudel uuesti – vesi on umbes 30 SEK pudeli kohta. Kuna kraanivesi on joogikõlbulik (üks puhtamaid Euroopas!), tuleks osta vaid üks pudel ja seda uuesti kasutada. 

Vältige taksosid – kui metroo on avatud hilja (või olenevalt päevast terve öö), saate vältida taksode võtmist. Tavaline sõit maksab üle 250 SEK, seega vältige neid iga hinna eest! (Uber on odavam kui takso, kuid see on siiski väga kallis).

Kuidas Stockholmis ringi liikuda

Ühistransport – ühistransport Stockholmis maksab 38 SEKi pilet, mis teeb päevapileti (või mitmepäevase pileti) teie parimaks valikuks.

Peate eelnevalt ostma taaslaetava kaardi või laadima rakenduse alla. Kaardid maksavad 20 SEKi ja neid saab täita nii palju krediiti kui vaja (sh mitmepäevased pääsmed). Nädala pikkune pilet on parim pakkumine hinnaga 415 SEK, kuigi saate ka 24-tunnise pileti hinnaga 160 SEK või 72-tunnise pileti hinnaga 315 SEK. Neid saab kasutada bussides, praamides ja rongides.

Metrood on tuntud kui tunnelbana (või T-bana). Metroorongid sõidavad tööpäeviti kella 5.00–1.00 ning reedeti ja laupäeviti kogu öö. Rongid tulevad päevasel ajal iga 10 minuti järel ja öösel iga 30 minuti järel.

Arlanda lennujaamast tulles on buss teie odavaim valik. Flygbussarna sõidab regulaarselt bussidega, piletid maksavad 119 Rootsi krooni (üks suund). Reis kestab umbes 45 minutit.

Arlanda Expressi rongiga saab sõita ka Stockholmi pea raudteejaama. Ühe suuna pilet maksab 299 Rootsi krooni. Reis kestab umbes 20 minutit.

Takso – enamik taksosid maksab umbes 285 Rootsi krooni ja seda tuleks vältida, kuna rongid ja bussid sõidavad kogu öö. Vältige taksosid, kui teil pole muud valikut, kuna need põletavad teie eelarvesse augu!

Sõidujagamine – Uber/Bolt on siin veidi odavam kui takso, kuid siiski üsna kallis. Ei soovita seda kasutada, kui te ei pea seda tegema.

Jalgratas – Stockholm on linn, kus rattaga ringi sõita on väga lihtne. Paljud hostelid laenutavad jalgrattaid või korraldavad rattareise. Rentimine maksab umbes 200–250 SEKi päevas ja giidiga rattaretked jäävad vahemikku 300–400 SEKi inimese kohta.

Autorent – ​​autorent on kallis – 275 SEK päevas. Linnas pole neid vaja, seega soovitatakse need hankida ainult siis, kui soovite ümbritsevat piirkonda uurida. Isegi siis pole teil seda tõenäoliselt vaja, kuna ühistransport on Rootsis nii lai.

Millal Stockholmi minna

Ideaalne aeg Rootsi külastamiseks on juunist augustini, mil ilm on soe ja päevad (tõesti) pikad. Stockholm on sel ajal kõige elavam, kohalikud kasutavad head ilma igal võimalusel. Pargid on alati täis ja linnas toimub alati lõbusaid üritusi. Suvel on temperatuur sageli 20 kraadi Celsiuse järgi.

Külastuse miinuseks on siis see, et kuna Rootsis on suvi väga lühike, on linn üsna rahvarohke, seega broneerige majutus kindlasti ette. See kehtib eriti siis, kui külastate Midsommari, juuni lõpus toimuvat suurt Rootsi püha. See on suurepärane aeg kogeda Rootsi traditsioone (mis hõlmab palju joomist).

Maikuus on tavaliselt suurepärane ilm koos aeg-ajalt vihmaga, septembris on aga jahedam temperatuur ja lehed muutuvad. Võidate rahvahulka ja saate siiski jalgsi linnaga tutvuda, ilma et ilm teid segaks (liiga palju).

Vaatamisväärsused hakkavad sulgema umbes septembri lõpus ja päevad lähevad oktoobri alguses pimedaks. Ka temperatuurid hakkavad sel ajal langema. Kuid ka hinnad langevad ja tõenäoliselt leiate selle aja jooksul odavamaid lennupileteid ja majutusvõimalusi. Pakkige kindlasti kihte, kui kavatsete sellel aastaajal külastada.

Talv on väga külm ja näeb palju lund ja pimedust. Sügaval talvel on valgust iga päev vaid paar tundi ja temperatuur langeb alla -0 ºC. Hooajavälisel ajal reisimise plussiks on aga see, et saate kõige odavamad majutuskohad ning ka teatud vaatamisväärsuste tasud on madalamad. Kuigi Stockholm on talvel üsna ilus, ei taha te nii palju ringi jalutada ja kuna see on suurepärane linn jalgsi avastamiseks, jääte tõenäoliselt ilma.

Kuidas Stockholmis turvaliselt püsida

Rootsi on üks turvalisemaid riike maailmas. Tegelikult on see maailma turvalisemate riikide edetabelis 15. kohal (võrdluseks, USA on 122. kohal)! see on suurepärane sihtkoht üksi reisijatele. Stockholm on siiski suur linn, nii et hoidke silma peal taskuvarastel, eriti rongijaamades ja ühistranspordis.

Nagu igas linnas, olge oma ümbrusega kursis ja kasutage tervet mõistust ning teil peaks olema kõik korras. Samuti ei leia te linnas pettusi. See on üsna turvaline.

Sellegipoolest hoidke baaris viibides alati oma joogil silm peal ja ärge kunagi kõndige joobes olles üksi koju.

Kui teil tekib hädaolukord, helistage abi saamiseks numbril 112.

Usaldage alati oma sisetunnet. Tehke koopiad oma isiklikest dokumentidest, sealhulgas passist ja isikutunnistusest.

Ja pidage meeles, kui te ei tee seda kodus, ärge tehke seda Stockholmis!

Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest.