AARHUSI REISIJUHT

Aarhus on ülikoolilinn, mis asub Taani lääne provintsis Jüütimaal. See on väike linn ja siin pole palju “tegemist”, mis hoiaks teid siin mitu päeva nagu Kopenhaagenis.

See on vaikne. Seal on palju parke, millest mööda seigelda (eriti rahulik on ülikooli lähedal). Seal on elav muusikaelu ja palju odavat toitu tänu edukale vaeste ülikooliõpilaste kogukonnale, mis moodustab suurema osa elanikkonnast. Lühidalt öeldes on Århus rahustav kontrast kiirele Kopenhaagenile ja siin tasub veeta 2-3 ööd.

See Århusi reisijuht aitab teil oma külastusest maksimumi võtta.

5 parimat asja, mida Århusis näha ja teha

Külastage Aarhusi kunstimuuseumi

1859. aastal asutatud 10-korruseline muuseum on koduks Taani suurimale kunstikogule väljaspool Kopenhaagenit, kus on nii klassikalisi 18. sajandi Taani kuldajastu maale kui ka kaasaegset kunsti ja skulptuure. Ärge jätke vahele muuseumi ülemisel korrusel asuvat panoraamvaadet. Sissepääs on 120 DKK.

Tutvuge hirvepargiga

Kesklinnast lühikese jalutuskäigu kaugusel asuv 89030,8-ruutmeetrine park on metsaala, mis pakub rahulikku pärastlõunat taimestiku, loomastiku ja eluslooduse (sh hirvede) keskel. Raamatu või pikniku saatel lõõgastumiseks on pingid ja lauad, talvel saab suusatada ja kelgutada. Sissepääs on tasuta.

Vaadake Den Gamle By

Den Gamle By viitab “vanalinnale” – 75 ajaloolise hoone kogumitele 16.–20. sajandil, mis toimivad vabaõhu muuseumina. See on elava ajaloo muuseum, nii et muuseumi pedagoogid on riietatud ajastukohastes riietes. Sissepääs on 150 DKK.

Külastage Legolandi

Lego sai alguse Aarhusist. Tänapäeval kasutatakse nende pargis üle 20 miljoni Lego klotsi, et ehitada Minilandi, mis on erinevate stseenide väljapanek üle maailma. Samuti on sõite igas vanuses. Piletid on 300 DKK.

Külastage Aarhusi katedraali

See katedraal pärineb aastast 1200. Algselt ehitatud romaani basiilika stiilis, on selle stiili ainsad säilinud jäänused välisseinad, samuti kabelid piki idaseina. Katedraali interjöör kujundati aastatel 1449-1500 gooti stiilis ümber.

Muud asjad, mida Århusis näha ja teha

  • Vaadake Clausholmi lossi – See 1690. aastatel ehitatud loss (see on pigem suur maamaja) on üks Taani vanimaid barokkstiilis mõisaid. Paljud toad on säilinud algses seisukorras. Kinnisvara on ehitatud tehissaarele ja on H-kujuline. Seda ümbritseb vallikraav ning laitmatud aiad ja park. Soovitatakse soojalt selles kohas ringkäiku teha. Ümbritsev ala on koduks 1000 pärnale ja ideaalne koht pikniku pidamiseks soojal päikesepaistelisel päeval pärast lossiga tutvumist. Sissepääs ainult alale on 50 Taani krooni, samas kui sissepääs parki ja lossi on 110 Taani krooni.
  • Külastage Helsingori teatrit – Taani vanimas teatris, mis pärineb aastast 1817, toimuvad regulaarsed etendused suvel. Laval on akustika nii hea, et esinejatel pole ikka mikrofone vaja. Piletid algavad umbes 100 Taani kroonist ja seda kallinevad, mida lähemale lavale jõuate. Üliõpilastele ja alla kahekümne viieaastastele kehtivad allahindlused.
  • Osalege klaasipuhumise kursusel – Bülow Duus Glassblowers pakub klaasipuhumise töötubasid. See koht on suurepärane koht vaatamisväärsustega tutvumiseks ja ka suurepärane koht klaasitööde ostmiseks. Käsitöölised on sisse seatud tohututele ahjudele klaasi puhuma ning meelsasti vestlevad ja vastavad küsimustele. Üks-ühele klaasipuhumise tunnid on 1500 DKK inimese kohta või 1800 DKK paarile.
  • Osalege Aarhusi festivalil – Augusti lõpus toimuv festival on üks suurimaid kultuurisündmusi kogu Skandinaavias. See esitleb nii kohalikke, riiklikke kui ka rahvusvahelisi kunstnikke. Muusikat, toitu ja kujutavat kunsti võib leida paljudes baarides, galeriides ja kauplustes üle kogu linna. Igal aastal on oma teema, millega kõik samuti kokku siduda. 1000 sündmuse ja 100 toimumiskohaga festival võõrustab igal aastal pool miljonit inimest.
  • Tivoli Friheden – Selles populaarses lõbustuspargis, mis on loodud jäljendama Kopenhaageni maailmakuulsat Tivolit, on erinevad kunsti etendused ja kontserdid, klounid, erinevad atraktsioonid, restoranid ja vabaõhuteater. Siin toimub alati midagi. Sissepääs parki on 110 DKK. Kui soovite ka sõitudega sõita, maksab pilet 235 DKK.
  • Tehke ajalooline jalutuskäik – Eelajaloo rada annab ülevaate sellest, kuidas Taani eelajaloolisel perioodil välja nägi. Läbite rabametsa, siis kase- ja männimetsa ning edasi mööda rada mööda vana vesiveski. Samuti on rekonstrueeritud eelajaloolisi maju. Jalutuskäik lõpeb rekonstrueeritud viikingiaegses astelkirikus. Rada on vaid 4 km pikk ja seda on lihtne jalutada. See asub linnast lõuna pool Moesgaardi muuseumis, mis on arheoloogiale ja etnograafiale pühendatud piirkondlik muuseum. Sissepääs muuseumisse on 110 DKK, kuigi rada on tasuta.
  • Avastage Aarhusi jalgrattaga – Linnas on saadaval giidiga jalgrattamatkad ja need maksavad tavaliselt 75–200 Taani krooni. Need kestavad tavaliselt 2–3 tundi ja on suurepärane võimalus linna kogemiseks. Tutvuge jalgrattasõiduga Aarhusiga, mis on Århusi kunstimuuseumist vaid 3-minutilise jalutuskäigu kaugusel. Nende ekskursioonid on ülimalt lõbusad ja läbinägelikud ning toimivad linna suurepärase sissejuhatusena.
  • Vaadake Bispetorveti (piiskopi väljaku) dinosauruste jalajälge – Piiskopi väljakul asuv objekt, mida te ei usukski leida keset kaasaegset linna: dinosauruse jalajälg! Leiti 1921. aastal Saksamaalt liivakivi karjäärist, otsustasid Århusi kodanikud, et see on just see, mida nende linn vajab, kui 2005. aastal väljaku seintes liivakiviplaadid välja vahetasid. Kivistunud jalajälg paigaldati 2006. aastal ja arvatakse olevat Allosaurus.
  • Külastage Infinite Bridge’i – Linna ääres on Infinite Bridge. Taani arhitektide Niels Povlsgaardi ja Johan Gjøde projekteeritud see ehitati 2015. aastal ja see oli mõeldud interaktiivseks kunstiteoseks. Sild on massiivne ring, mis ulatub üle mere. Selle läbimõõt on 60 m ja sealt avaneb suurepärane vaade veele.

Aarhusi reisikulud

Hosteli hinnad – Århusis on ainult kaks hotelli. 6-8 voodikohaga ühiselamud maksavad umbes 250 DKK öö kohta. Tasuta WiFi-ühendus on standardvarustuses ja mõlemas hostelis on toiduvalmistamise võimalus, kui soovite ise süüa valmistada. Kumbki ei sisalda tasuta hommikusööki. Privaatsed toad algavad 1000 Taani kroonist.

Väljaspool linna on laagriplatse, mille hinnad algavad 85 Taani kroonist öö kohta põhi krundi eest (tasane pind telgi jaoks, tavaliselt ilma elektrita).

Soodsad hotellihinnad – soodsa kolmetärnihotelli puhul algavad hinnad 700 DKK-st öö kohta. Tavaliselt sisaldavad need tasuta WiFi-ühendust ja mõned sisaldavad ka hommikusööki. Siin pole palju soodsaid hotelle, nii et broneerige ette, kui teil on eelarve.

Airbnb privaatsete tubade hind on alates 300 Taani kroonist, kuid keskmiselt on see lähemal 450 Taani kroonile. Tervete korterite/majade hind algab umbes 600 Taani kroonist öö kohta, kuid keskmiselt umbes 1000 Taani krooni. Siin pole palju valikuvõimalusi, nii et broneerige kindlasti varakult.

Toit – Taani köök toetub tugevalt lihale ja mereandidele. Tursk, heeringas ja veiseliha ei ole kunagi ühestki söögikorrast kaugel. Tume leib ja avatud võileivad (smørrebrød) on nii hommiku- kui ka lõunasöögi põhitoit. Maksa pasta on kohalike lemmik, nagu ka krevetid leival. Enamik traditsioonilisi õhtusööke keerleb liha ja kartuli ümber.

Kui soovite proovida mõnda traditsioonilist Taani kööki, algavad toidud isegi mõõduka hinnaga restoranis umbes 200 Taani kroonist. Kreeka köögi puhul on hinnad vahemikus 145–185 Taani krooni. Tai toit on Aarhusis suhteliselt odav, alates umbes 65-75 DKK-st pearoa eest.

Odavamate söögikohtade saamiseks külastage Aarhusi tänavatoitu, vana bussigaraazi, mis on muutunud tänavatoidu turuks, kus üle 30 müüja müüb rahvusvahelisi roogasid. Kõik alates tacodest kuni bahn mi võileibade ja India karriteni. Saadaval on ka vegan- ja taimetoitlased! Hinnad jäävad vahemikku 55-75 DKK.

Odavad võileivapoed (Taani on kuulus oma avatud võileibade poolest) ja kiirtoit on teie parim valik ning nende hind on umbes 70 Taani krooni söögi kohta. Cappuccino maksab umbes 40 Taani krooni ja pudelivesi 19 Taani krooni. Õlu maksab tavaliselt 50 Taani krooni.

Kui kavatsete ise süüa valmistada, maksate umbes 350 Taani krooni nädalas põhitarvete, nagu köögiviljad, pasta, riis ja liha, eest.

Aarhusi reisijuht: näpunäiteid raha säästmiseks

Aarhus on kallis linn kallil maal. Kui te ei ole ettevaatlik, võite siin palju kulutada. Kui aga leiate odava majutuse, piirate joomist ja valmistate süüa, saate oma kulusid oluliselt vähendada, piiramata seejuures liiga palju linnas tegemist. Siin on mõned kiired näpunäited, mis aitavad teil Aarhusis raha säästa.

Hankige Aarhusi kaart – kui plaanite teha palju vaatamisväärsusi ja külastada paljusid vaatamisväärsusi, siis soovitan teil hankida Aarhusi kaart. See pakub allahindlusi ja tasuta sissepääsu muuseumidesse ja vaatamisväärsustesse ning tasuta transporti. Kaarte pakutakse 24 tundi (329 DKK), 48 tundi (499 DKK), 72 tundi (599 DKK), 96 tundi ja 120 tundi (749 DKK).

Tehke tasuta jalgsimatk – üks viise reisi alustamiseks on tasuta jalgsimatk. Asjatundliku kohaliku giidiga vesteldes näete kõiki peamisi saite. Aarhus Free Walking Tours pakub kõikehõlmavat tasuta ekskursiooni, mis on suurepärane sissejuhatus linnale. Andke oma teejuhile kindlasti jootraha!

Täitke oma veepudel uuesti – Aarhusi vesi on joomiseks ohutu ja seda hoitakse väga kõrgete standardite kohaselt. Jätke pudelivee ostmine siin ja täitke pudel uuesti. 

Sööge tänaval – tänava kioskid, nagu hot dogid ja vorstid, maksavad umbes 35 Taani krooni. Kui tahate odavalt süüa, siis jääge nende juurde.

Hankige Hostelling Internationali kaart – Danhostel.dk on riiklikult akrediteeritud Hostelling Internationali võrgustik. Nad haldavad üle 60 hotelli kogu riigis, nii et soovite saada HI-kaarti, kui kavatsete viibimise ajal nende hostelites peatuda. Taanist ostes on HI-kaardid 160 Taani krooni.

Peatuge kohaliku juures – majutus Aarhusis on kallis. Kui plaanite ette, võite tavaliselt leida tõeliselt toredaid Couchsurfingu võõrustajaid. Nii ei ole teil mitte ainult ööbimiskoht, vaid ka kohalik võõrustaja, kes ütleb teile parimad kohad, kuhu minna, ja mida näha.

Valmistage oma toitu – Århusis väljas söömine pole odav ja kuna Taani toit ei võida suuri kulinaarseid auhindu, ei jää te oma toidu valmistamisel palju ilma. Kui peate väljas sööma, tehke seda lõuna ajal, kui eripakkumised ja Rootsi laua pakkumised muudavad restoranid mõistliku hinnaga.

Broneerige ette – linnast lahkudes broneerige rongi- ja bussipiletid kuu aega ette, et säästa kuni 50%.

Kuidas Aarhusis ringi liikuda

Ühistransport – Letbanen, linna bussi- ja raudteesüsteem, töötab tsoonisüsteemis. Piletid algavad 22 Taani kroonist, et sõita tsoonist 1 kuni 2, koos 10 Taani krooniga iga täiendava reisitud tsooni eest. Piletid tuleb osta enne Letbaneni pardale minekut, kuid pileteid saab osta bussist. Aarhusi kaardi (linnaturismikaardi) ostmisel on ühistransport tasuta.

Ööpäevaringne bussipilet on 80 DKK.

Takso – taksod on kallid ja neid tuleks vältida. Hinnad algavad 50 Taani kroonist ja tõusevad 15 Taani kroonini kilomeetri kohta. Siin pole sõidujagamisi, nagu Uber ja Lyft, nii et taksod on teie ainus võimalus. Soovitame neid võimalikult palju vältida, kuna need on kallid!

Jalgratas – ratta rentimine on lihtsaim viis linnaga tutvumiseks. Aarhusi linna jalgratastega (Aarhus Bycycler) saab jalgrattaid laenutada kõikjal linnas. Libistage lihtsalt sisse 20-ne DDK-münt, et jalgratas raami küljest lahti võtta ja saate terve päeva sõita! Kui olete päeva lõpetanud, pange ratas lihtsalt raami tagasi, sisestage metallklamber mündipessa ja saate oma 20 Taani krooni maksva mündi tagasi.

Millal Aarhusi külastada

Kuna Aarhus on rannikulinn, mõjutab selle temperatuuri tugevalt meri. Talvel on keskmiselt umbes 0 °C, seega riietuge soojalt ja palju kihte. Rahvast on praktiliselt olematu ja hinnad madalamad, kuid ilm on hall ja külm.

Seevastu suved on Århusis üsna mõnusad, juulis ja augustis on maksimumtemperatuur 22°C. Juuli ja august on külastamiseks kõige populaarsemad kuud, nii et oodake siin-seal rahvahulka (kuigi siin külastab Kopenhaageniga võrreldes palju vähem inimesi).

Kevad ja sügis pakuvad jahedamat temperatuuri umbes 11–13 °C. Turiste on vähem ja hinnad odavamad. See on hea aeg külastada, kui teil on eelarve, kuna hinnad on madalamad ja saadaval on rohkem.

Kuidas Aarhusis turvaliselt püsida

Århus on turvaline koht seljakoti reisimiseks – isegi kui reisite üksi (ja isegi kui olete naine). Taani on turvalisuselt maailmas 5. riik, seega on vahejuhtumid haruldased. Teie ainus tõsine mure on pisivargus, kuid isegi see on väga haruldane. Hoidke oma väärisesemed turvaliselt ja ärge vehkige raha või ehete ümber ja kõik läheb hästi.

Kui plaanite rattaga läbi linna sõita, kandke kindlasti kiivrit ja lukustage oma ratas alati tagaratta lukuga, et see väljas pargituna ära ei varastaks.

Hädaolukorras helistage 112. See on politsei, kiirabi ja tuletõrje number.

Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.