Saksamaa Reis

Saksamaa. Riik on õlle, vorstide, uskumatute matkade, majesteetlike losside, tõsiste inimeste ja metsikute tehnopidude sünonüümiks. See on tohutu, mitmekesine ja täiesti hämmastav.

Berliinis on elav kunsti- ja muusikamaastik; ilusad metsad läänes; majesteetlikud katedraalid ja lossid kogu riigis; maalilised “Helisev Muusika” linnad lõunas; ja vaated ajaloolistele linnadele ja randadele põhjas.

Olenemata sellest, kas reisite seljakotireisil, keskmise eelarvega või soovite lõõgastuda, on Saksamaal reisimine suurepärane kogemus.

Sellegipoolest on Saksamaa tohutu riik, nii et ärge kiirustage oma visiidiga. Võta aega. Need rongisõidud on pikemad, kui arvate.

Õnneks on Saksamaa eelarve sõbralik riik, nii et vaatamisväärsusi on lihtne näha ilma panka rikkumata

Saksamaa vaatamisväärsused

Berliin

Saksamaa stiilses pealinnas on maailmatasemel muuseumid, ajalugu, lõbusad linnaosad ja üks Euroopa parimaid ööelusid. Muuseumidest kunsti- ja muusika eluni suurepäraste baaride ja odava toiduni – Berliin on elektriline (ja üks odavamaid Euroopa pealinnu).

München

Berliini vaikne ja kõrgetasemeline nõbu München on ajaloost läbi imbunud linn, elavate õllesaalide, uskumatu toidu, lopsakate parkide ja kuningliku palee. See on ilus sihtkoht ja läheduses on palju Baieri linnu, mis pakuvad maalilisi ühepäevareise.

Oktoberfest

Igal aastal septembris ja oktoobris peetav maailma suurim õllefestival on täis tohutuid steine ja hiiglaslikke kringleid. Ostke leedrit, tõstke klaas ja laulge saksa õllelaulu.

Linnad Baieris

Romantiline tee on Baieri ajalooliste linnade jada, mis on ideaalne marsruut Saksamaa majesteetlike Baieri linnade ja neid ümbritsevate lumiste mägede avastamiseks. See võib olla üsna turistlik, kuid see on ilus piirkond ja suurepärane valik romantiliseks puhkuseks.

Schwarzwald

Schwarzwald on saanud sellise nime siin kasvavate tumeroheliste männipuude tõttu. Seal on sadu kilomeetreid matkaradu, mida tasub uurida ja võite veeta aega peatudes linnades, mis on kuulsad oma käokellade ja rikkalike saksa hindade poolest.

Mida teha Saksamaal

 • Matkamine Berchtesgadeni rahvuspargis: See Saksamaa lõunaosas Austria piiri ääres asuv rahvuspark on lopsakate metsade, järskude kaljutagude, kristallselgete järvede, uniste külade ja lainetavate heinamaadega mägine taevas. Olete ainult teie, säutsuvad linnud ja lehmad, kes helistavad oma messingikellasid. Hästi märgistatud rajad looklevad läbi suurejoonelise maastiku, mis on täis võimalusi matkamiseks ja rattasõiduks. Kuigi loodus on peamine vaatamisväärsus, on kaunis punase kupliga Püha Bartolomeuse kirik (aastast 1697) samuti väärt peatus.
 • Tutvuge Trieriga: Moseli jõe orus asuv maaliline Trier on riigi vanim linn. 2000-aastase ajalooga Trier oli koduks kuuele Rooma keisrile ja sisaldab arvukalt UNESCO Rooma varemeid. Kõige silmapaistvam näide on Must värav, monumentaalne ehitis, mis oli kunagi osa linnamüüridest. Muud Rooma vaatamisväärsused, mida tasub külastada, on uskumatult hästi säilinud basiilika, tohutu amfiteater, sild ja vannid. Trier on koduks ka mitmele olulisele gooti ja barokkstiilis kirikule, kaunile peaväljakule ja suurepärasele veinile tänu oma asukohale Moseli veinipiirkonnas.
 • Külastage Dresden’it: Dresden, Saksa liidumaa Saksimaa pealinn, on elav linn, mis asub majesteetliku Elbe jõe ääres Tšehhi ja Poola piiri lähedal. Teise maailmasõja ajal toimus linnas üks sõja laastavamaid pommirünnakuid. Kümned tuhanded tsiviilisikud hukkusid ja üle 90% linnast hävitati Briti-Ameerika vägede käe läbi. Pärast sõda ehitati linn täielikult üles. Kuulus Frauenkirche kirik, Neumarkti ajalooline piirkond, Zwingeri palee, kuningapalee ja Semperi ooperimaja on kõik taastatud oma endises hiilguses. Teiste vaatamisväärsuste hulka kuuluvad Fürstenzug, ainulaadne 102 meetri pikkune portselanist seinamaaling, mis pärineb 1870. aastatest; ja barokne Grosser Garten, mis on linna suurim haljasala.
 • Veedke päev Kölnis: Köln on lahe koht peatumiseks Lääne-Saksamaal teel Hollandisse või sealt tagasi. Katedraal on linna kõige populaarsem maamärk (ja üks populaarsemaid riigis), kuid seal on ka elav kunstimaastik, uskumatud rahvusvahelised restoranid ning palju jõeäärseid kohvikuid ja pubisid.
 • Avastage Bodeni järve: Riigi edelapiiril Šveitsi ja Austriaga asuv Bodensee järv (saksa keeles Bodensee) on Saksamaa suurim mageveejärv ja suuruselt kolmas Kesk-Euroopas. Järve üks peamisi vaatamisväärsusi on Mainau saar, tuntud ka kui Lillesaar, kus asuvad paljud eri aiad, barokkpalee ja üks Saksamaa suurimaid liblikamajasid. Piletid saare külastamiseks on 10.50 EUR. Külastage kindlasti paljusid lähedal asuvaid maalilisi keskaegseid külasid ja losse, nautige veespordialasid ning matkake ja sõitke rattaga mööda 272-kilomeetrist Bodeni järve rada.
 • Külastage Hannoverit: See linn oli II maailmasõja ajal üks rängemalt kannatada saanud, jättes sinna vaid mõned ajaloolised vaatamisväärsused. Kuid Hannover on armastatud selle suurte rohealade, metsade ja suurte parkide poolest, läbi linna looklev Leine jõgi ja Sprengeli muuseum. Paljud inimesed ei külasta, kuid see on üks Saksamaa alahinnatumaid sihtkohti.
 • Külastage Hamburgi: Põhja-Saksamaal asuv Hamburg on Saksamaa suuruselt teine linn. See sadamalinn, kus asub Euroopa suuruselt teine sadam, on kuulus oma parkide ja kanalite poolest. Selle südamiku lähedal on Inner Alsteri järv, mis on täis paate ja seda ümbritsevad kohvikud. Linna keskne puiestee ühendab Neustadti (uuslinna) Altstadtiga (vanalinn) ja on koduks sellistele vaatamisväärsustele nagu 18. sajandist pärit Püha Miikaeli kirik.
 • Vaadake Tierpark Hagenbeck’i: See Hamburgis asuv loomaaed ja akvaarium on üle 242811 ruutmeetri suurune ning seal elab üle 2500 looma, sealhulgas jääkarud, pingviinid ja morsad. Lisaks klassikalistele vaatamisväärsustele on seal lemmikloomade loomaaed, mini raudtee, ponisõidud, laste mänguväljak ja rahulik Jaapani aed. Loomaaia ja akvaariumi kombineeritud piletid on 30 EUR.
 • Puhake Bremenis: Bremen asub põhjas (Hamburgi lähedal) väiksem linn, mida tasub uurida. Võluv keskaegne Schnoori linnaosa on suurepärane jalutuskäik ning ajaloolisel turuväljakul on kaunis katedraal ja külluslik raekoda. Keskaegne sadam on muudetud Schlachteks, suureks jalakäijate promenaadiks Weseri jõe kaldal, mis on ääristatud lugematute restoranide, õlle aedade ja jõelaevadega. Bremenis on ka mitmed põnevad muuseumid, sealhulgas Universum Bremen, interaktiivne teadusmuuseum kaasaegses vaala kujulises hoones. Muuseum pakub ka kolmetunnist õhtusööki Dining in the Dark, kus õpid kogema toitu vaid nelja meelega viiest.
 • Avastage Reini orgu: Saksamaa pikim jõgi, Rein omab uskumatut tähtsust nii ajalooliselt kui ka kultuuriliselt. Kõige populaarsem piirkond, mida külastada, on Reini org. See 67-kilomeetrine lõik on UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud lugematute losside, varemete, külade ja viinamarjaistandustega. Lai jalg- ja jalgrattateede võrgustik ning suurepärane ühistransport tähendab, et külastades ei pea te isegi autot rentima.
 • Astuge Bambergis ajas tagasi: Nürnbergist vähem kui tunni kaugusel asuv Bamberg on üks Saksamaa paremini säilinud keskaegseid linnu, kus asub Euroopa suurim puutumata ajalooline linnamüür. 9. sajandil asutatud linn oli oluline nii 12. sajandi Püha Rooma impeeriumi kui ka 18. sajandi Saksa valgustusajastu ajal. See on uskumatult maaliline linn, nii et veetke päev ringi rännates, vanu kodusid vaatamas, 13. sajandi katedraalis, 17. sajandi palees, 18. sajandi raekojas ja seitsmes ümbritsevas seitsmes künkas asuvas seitsmes kirikus. Küla.
 • Võtke jõekruiis: Paljud Saksamaa suuremad linnad asuvad suurte jõgede ääres, muutes jõekruiisid populaarseks viisiks riigiga tutvumiseks. Kuigi linnast linna liiguvad kallid mitmepäevased kruiisid, saate eelarve sõbralikuma valiku jaoks võtta ka päevase kruiisi. Üldiselt on need umbes 15-25 EUR 1-2 tunnise reisi eest.
 • Tõuske Saksamaa kõrgeima mäe otsa: Alpides Saksamaa-Austria piiri ääres asuv Zugspitze mägi on 2962 meetrit ja on populaarne talispordi sihtkoht. Isegi kui teile suusatamine ei meeldi, saate siiski nautida reisi mäest üles ühe kolmest erinevast köisraudteest ja 90-aastasest raudteeliinist. Ülaosas ootavad teid panoraamvaated ja mitmed traditsioonilise Alpide toiduga restoranid. Edasi-tagasi köisraudtee piletid maksavad olenevalt aastaajast ja millise köisraudteega sõidad 24-63 EUR.
 • Vaadake Neuschwansteini lossi: See 19. sajandi neoromantiline palee on Disney lossi eeskujuks ja iga Saksamaa reisitee jaoks kohustuslik. See on üks populaarsemaid turismiatraktsioone kogu Euroopas, kus igal aastal külastab üle 1,5 miljoni külastaja. Baierimaal Füsseni linna lähedal karmil künkal asunud palee tellis Baieri Ludwig II taganemispaigana ja austusavaldusena Richard Wagnerile. Külastajad saavad õues ringi jalutada ja vapustavat välisilmet imetleda tasuta, kuid sisemusse pääseb ainult teatud aegadel giidiga ekskursiooniga, mis tuleb eelnevalt broneerida. Kuigi palee on 6000 ruutmeetri suurune, lõpetati ainult 14 neist tubadest. Valminud ruumidesse paigaldati tolle aja kohta väga moodne tehnika, nagu keskküte, soe ja külm jooksev vesi, automaatsed loputus potid, telefonid. Sissepääs 17.50 EUR.
 • Külastage Frankfurti: Sageli peetakse lihtsalt vahepeatus linnaks (siin on tohutu lennujaam), Frankfurdis asub hiiglaslik näitusesaal (üks maailma suurimaid, nii et siin peetakse palju üritusi ja konverentse), suurepärane teadusmuuseum ja kõrguv 14. – sajandi katedraal. See on teiste Saksamaa linnadega võrreldes odavam ja tasub veeta päeva või kaks külastamist.
 • Külastage Olympia parki: Münchenis asuv massiivne kompleks ehitati algselt 1972. aasta olümpiamängudeks. Selle tipus on maailma suurim katus. Siin on ka väga hea restoran. Pilet staadionile maksab 3,50 EUR, Olümpiatorni pilet aga 11 EUR. Samuti saab uisutada jää areenil, ujuda olümpiabasseinis ning tenniseväljakutel väljaku aega varuda. Läheduses on ka BMW muuseum, mida tasub külastada.
 • Ekskursioon Schloss Colditzisse: Sellel huvitaval ehitisel, mis algselt ehitati renessansspaleeks, on pikk ja veider ajalugu. Leipzigi ja Dresdeni vahel Saksimaa piirkonnas on see olnud jahimaja, vaestemaja ja isegi vaimuhaigla. See on kõige kuulsam selle poolest, et see oli Teise maailmasõja ajal sõjavangide laager. Palees on muuseum, mille piletid maksavad 4 eurot. Kahetunnine ekskursioon giidiga läbi lossi (ja vangide ehitatud põgenemistunnelite) maksab 12 EUR. Lossi piires on isegi hostel (27,50 EUR öö).

Saksamaa hinnad

Majutus – Saksamaal on majutus teiste eurotsooni riikidega võrreldes üsna odav. Hosteleid on palju ja 6-8 voodikohaga ühistoa öö hind jääb vahemikku 10-22 eurot. Privaatse toa eest tuleb maksta 40-60 EUR öö eest. Tasuta WiFi-ühendus on standardvarustuses ja paljud hostelid sisaldavad ka tasuta hommikusööki.

Soodsate hotellide hinnad algavad umbes 45-65 eurost väikese kahekohalise toa puhul, kus on privaatne vannituba ja tasuta WiFi-ühendus.

Airbnb on saadaval kõikjal, kus privaatsed toad maksavad kõigest 30–45 eurot öö kohta ja terved korterid või kodud hinnaga alates 50–75 eurot.

Kuigi metsik telkimine on ebaseaduslik, on kogu riigis palju kämpinguid. Põhikrundi eest kahele inimesele ilma elektrita 5-20 EUR öö eest.

Saksamaa toit – Saksamaal on toit väga odav (ja südamlik). Liha on enamiku toitude, eriti vorstide, põhimaterjal; Saksamaal on üle 1500 erineva vorstisordi (vorstid on siin tuntud kui “wurst”). Hautised on samuti populaarne traditsiooniline valik, nagu ka kartulipelmeenid ja hapukapsas. Hommikusöök koosneb tavaliselt saiast, lihalõikudest, juustust ja keedetud munadest.

Välimüüjatelt saab vorstid ja bratwurstid kätte umbes 2-4 euroga. Toitlustamine paljudes õllesaalides üle riigi maksab 9-15 EUR. Ettevalmistatud võileivad maksavad umbes 5 EUR. Kiirtoit (mõelge McDonald’sile) maksab kombineeritud toidukorra eest umbes 7 eurot.

Kui sööte õllesaalides, maksab traditsiooniline Saksa söök pluss õlu umbes 14-18 EUR. Türgi, Lähis-Ida ja Aasia toite saab kätte juba 5 euroga, mõnusam eine istumise restoranis maksab aga umbes 25 eurot.

Õlu maksab umbes 4 eurot, latte/cappuccino aga umbes 3 eurot. Pudelivesi on umbes 1 EUR.

Kui plaanid ise süüa teha, maksab nädala toidukaup umbes 35-55 eurot. Nii saate põhi toiduaineid, nagu riis, pasta, hooajalised tooted ja liha.

Tegevused – Muuseumid maksavad 5-15 EUR. Rattamatkad ja jõekruiisid maksavad umbes 24-40 EUR. Enamik tasulisi linnaekskursioone on vahemikus 12-25 EUR. Ratta rent maksab umbes 5-15 eurot päevas, kuigi hinnad on linnati erinevad.

Saksamaa soovituslikud eelarved

Kui reisite Saksamaale seljakotiga, on soovituslik eelarve 50–65 eurot päevas. See on soovituslik eelarve, eeldades, et ööbite hosteli ühiselamus, valmistate kõik söögid, kuid naudite aeg-ajalt saksa tänavatoitu (nt wurst), piirate joomist, kasutate liikumiseks kohalikku transporti ja tegelete peamiselt tasuta tegevustega, nagu matkamine ja tasuta jalutuskäikude tegemine. Kui plaanite juua, lisage oma päeva eelarvesse veel 5-10 eurot.

Keskmise eelarvega 110–130 eurot päevas saate ööbida privaatses Airbnb toas, süüa paar korda väljas, sõita aeg-ajalt taksoga, nautida jooke, sõita bussiga linnade vahel ja teha rohkem tasulisi tegevusi, nagu muuseumide ja losside külastamine.

Luksusliku eelarvega, mis on 235 eurot või rohkem päevas, saate ööbida soodsas hotellis, reisida linnade vahel rongiga, süüa kõik söögikorrad restoranides, juua rohkem, sõita taksoga ja teha mida iganes. ekskursioone ja tegevusi, mida soovite. See on aga luksuslik alumine korrus. Taevas on limiidiks!

Saksamaa reisijuht: näpunäiteid raha säästmiseks

Üldiselt ei ole Saksamaa külastamiseks kallis riik. Jah, jõekruiisid on kallid. Jah, kogu riigis on palju tipptasemel kööki. Finants pealinna Frankfurdi külastamine maksab päris kallis. Kuid need on erandid reeglist. Üldiselt on Saksamaa euroala riigi jaoks uskumatult odav, kogu riigis on palju sooduspakkumisi.

Broneerige rong varakult – Saksamaal on rongid kallid, kuid kui broneerite vähemalt nädal ette, võite saada säästupileti, mis on tavahinnast umbes 40–50% soodsam. Nende piletite saadavus on piiratud, seega olge oma reisiplaanidega paindlik.

Kasutage sõidujagamisi – kui olete oma ajakavas paindlik, kasutage sõidujagamise teenust BlaBlaCar ja tehke kohalikega linnade (või riikide) vahel sõite. Säästate raha ja saate kohalikega aega veeta. Juhid on kontrollitud ja see on täiesti ohutu (kuigi mõnikord ei ilmu sõite, mistõttu peate olema paindlik). Kuigi buss võib olla odavam, on see tavaliselt kiirem (ja huvitavam).

Peatuge kohaliku juures – kuigi Saksamaal on majutus üsna odav, siis kui soovite riigist kohalikku ülevaadet saada, peaksite Couchsurfing minema. Säästate mitte ainult raha majutuse pealt, vaid kohtute kohalikega, kes aitavad teid turismi rajalt maha ajada ja teile ümbrust näidata!

Sööge odavalt – kogu Saksamaal pakuvad odavad välivorstimüüjad kiiret sööki vaid paari euro eest. Lisaks on Saksamaa parimad ja odavamad toidud Türgi ja Lähis-Ida köök. Saate 5 euro eest süüa, mis on maitsev, kõhtu täis ja odav.

Otsige tasuta muuseumipäevi – enamik Saksamaa muuseume pakub teatud päevadel või õhtutel tasuta sissepääsu. Kontrollige nende veebisaiti või küsige allahindluste kohta teavet kohalikust turismibüroost.

Hankige transpordi päevapilet – kui kavatsete linnas palju ühistransporti kasutada, hankige päevapilet. Ühekordsete sõitude eest maksmine lisandub kiiresti.

Hankige linna turismikaarte – enamik Saksamaa suuremaid linnu pakub linna turismikaarte. Nende hulka kuuluvad tasuta sissepääs suurematesse muuseumidesse ja vaatamisväärsustesse, allahindlused restoranides ja tavaliselt piiramatu ühistransport. Kui plaanite palju näha, võivad need kaardid teie raha säästa.

Võtke tasuta ekskursioone – Saksamaa suuremates linnades on tasuta jalgsimatkad. Need on hea viis linna näha, ajalugu tundma õppida ja orienteeruda ilma raha kulutamata. Lihtsalt veenduge, et andke oma teejuhile lõpus jootraha!

Võtke kaasa veepudel – siinne kraanivesi on joomiseks ohutu, nii et raha säästmiseks ja plasti kasutamise vähendamiseks võtke kaasa korduvkasutatav veepudel.

Saksamaa transpordivahendid

Ühistransport – Saksamaal on üks maailma parimaid ühistransporti. Kõigis linnades ja suuremates linnades on töökindel ja tõhus ühistransport. Sellistes linnades nagu Berliin ja München on kõik erinevad võrgud integreeritud: üks pilet annab juurdepääsu bussidele, trammidele, U-Bahnile (metroo) ja S-Bahnile (maapealne rong). Piletihinnad määratakse tsoonide kaupa, kuid üldjuhul on ühe suuna hind alates 2,90 eurost. Ühepäevane piiramatu pilet maksab üldiselt 7-9 eurot, kolmepäevane aga 17-20 eurot.

Rong – rongireis on uskumatult tõhus viis Saksamaal ringi liikumiseks, kuigi see pole odav. Saksamaa peamine raudteesüsteem on Deutsche Bahn, millel on nii kiirrongid kui ka tava rongid. Kiirrongid on kiire viis ringi liikumiseks, kuid tavaliselt on need palju kallimad.

Näiteks Berliinist Münchenisse viiv viimasel minutil sõitev kiirrong võib maksta lausa 95 eurot, kuid paindlikuma marsruudi korral leiab istekohti ka 20 euro eest. Viimase hetke piletid Berliinist Hamburgi võivad maksta 50 eurot, kuid eelbroneeringud algavad umbes 20 eurost. Frankfurdist Kölni on samuti umbes 20 EUR.

Buss – lisaks hääletamisele on bussid Saksamaal liikumiseks odavaim viis. Need on täpsed, kuid aeglased, mugavate istmete, konditsioneeri, puhkepeatuste ja tavaliselt tasuta WiFi-ga.

Sõidujagamine – Saksamaal on sõidujagamine väga levinud. Sõidujagamine tähendab, et reisite koos kellegagi reisijana vastutasuks kütusekulude eest. Tavaliselt pole see nii odav kui buss, kuid see on sageli kiirem ja kohtute huvitavate tegelastega! BlaBlaCar ja Mitfahren on kaks kõige populaarsemat sõidujagamise veebisaiti.

Hääletamine – Saksamaal on hääletamisega sõitmine väga turvaline, kuid mitte väga levinud. HitchWiki on parim veebisait hääletamise kohta lisateabe saamiseks.

Millal minna Saksamaale

Saksamaa on aastaringne sihtkoht. Suvi on külastamiseks kõige populaarsem aeg, kuna temperatuurid on kuumad ja kõik inimesed naudivad ilma. Inimesed kogunevad õlle aedadesse ja järvede äärde ujuma. Siis on ka kõrghooaeg, mil hinnad on tavapärasest tunduvalt kõrgemad. Selle aja jooksul on keskmine temperatuur umbes 24 °C ja võib tõusta kuni 30 °C. Soovite majutuse ja transpordi broneerida varakult (eriti juulis ja augustis).

Kevadel soojeneb temperatuur kiiresti ja hooaega iseloomustab kirsiõite saabumine. Maikuuks on juba piisavalt soe, et T-särkides ja lühikestes pükstes ringi käia. 1. mai (Der Erste Mai) on Saksamaa töörahvapüha ja riik puhkeb täiel rinnal. Kui teil on õnn sel ajal siin viibida, minge koos kaas sakslastega tänavatele ja nautige elavat muusikat, joomist, tantsimist ja üldist kaost.

Tänu kuulsale Oktoberfestile on sügis Saksamaa (eriti Müncheni) külastamiseks väga populaarne aeg. Septembri lõpust oktoobri alguseni kogunevad siia miljonid inimesed üle kogu maailma, et nautida maailma kõige eepilisemat õllejoomise festivali. Kui plaanite osaleda Oktoberfestil, broneerige majutus ette. Väga palju ette!

Sügisene visiit Saksamaale on üldiselt suurepärane idee, eriti Baieris, kui küngaste ja mägede lehestik teeb hämmastavaid vaatepilte. Temperatuur võib mõnikord olla jahe, kuid kergete kihtidega on kõik korras.

Talv Saksamaal võib olla külm ja temperatuurid on kuni -10 °C, kuid Saksamaa on tuntud oma jõulumeeleolu poolest ja pühadeturud üle kogu riigi on teie aega väärt, eriti Münchenis, Berliinis ja Dresdenis. Pakige kaasa soojad riided ja laske maitsval glühweinil (hõõgveinil) end soojendada.

Turvalisus Saksamaal

Saksamaa on uskumatult turvaline koht reisimiseks. Üldiselt peate lihtsalt jälgima pettusi ja pisi kuritegusid nagu igal pool (eriti Berliinis hilisõhtul). Hoidke oma väärisesemetel silm peal, kui viibite suures rahvamassis ja ühistranspordis. Ja nagu igas linnas, ärge kunagi jätke oma jooki baaris olles järelevalveta. Vältige öösel üksi koju kõndimist, kui olete ka joobes.

Hädaolukorras helistage abi saamiseks numbril 112.

Usaldage alati oma sisetunnet. Tehke koopiad oma isiklikest dokumentidest, sealhulgas passist ja isikutunnistusest. Edastage oma marsruut lähedastele, et nad teaksid, kus te olete.

Pidage meeles, et kui te seda kodus ei tee, ärge tehke seda Saksamaal!

Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.