Alates maailmakuulsa Panama kanali loomisest 1914. aastal on Panama olnud rahvusvahelise laevanduse keskmes, olles ühenduspunktiks Vaikse ookeani ja Kariibi mere vahel.
Viimastel aastatel on Panamast saanud ka suur turismisihtkoht, kuna lennud USA-st on muutunud üha odavamaks ja rohkem ameeriklasi hakkab siin pensionile jääma (see on ka suur rahvusvahelise panganduse keskus).
Enamik rändureid külastab Panamat siin läbi Kesk-Ameerika reisi lõpus või alguses ning järgib Bocas del Toro, Boquete’i, San Blasi saarte ja Panama City kulunud turismirada, kuid kui suundute mõnda vähem tuntud sihtkohad saavad teile auhinnaks paremat toitu, suurepäraseid turistevaba maastikke ja madalamaid hindu.
See Panama reisimise juhend aitab teil planeerida ideaalset reisi sinna ilma panka rikkumata!
Vaadake Panama kanalit
1914. aastal avatud Panama kanal on 80.47 kilomeetrit pikk ja tõstab laevu Vaiksest ookeanist Kariibi merele. Panama Cityst on kõige lihtsam jõuda Miraflorese lukkude juurde. Sissepääs on $ 20 USD ja see hõlmab näitusi külastuskeskuses ja laevade vaatamist vaateplatvormilt.
Veedke aega Bocas del Toros
Bocas on Panama populaarseim seljakotirändurite sihtkoht, mis ühendab endas rahuliku Kariibi mere suhtumise džunglite, metsade ja mangroovide ürgse looduskeskkonnaga. Surfamine on siin väga populaarne ja alati on veetaksod, mis viivad teid eraldatud lahesoppidesse, randadesse või parimatesse snorgeldamise paikadesse.
Lõõgastuge Boquete'is
Boquete on küla, mis asub Chiriquí mägismaa mägises piirkonnas. Läheduses on mitu kohviistandust, privaatne aed “Mi Jardin es Su Jardin” ja mitmed erineva raskusastmega matkarajad.
Purjetage San Blasi saartel
See saarte kollektsioon on populaarne koht purjetamiseks ja paadireiside jaoks, kuigi seal on kümmekond kuurorti (alates $ 100 USD öö kohta), kui soovite olla ühes kohas. Saared on väga maalähedased (wifi puudub ja elekter piiratud). 4-5-päevane purjetamisreis maksab 425-520 USD inimese kohta.
Külastage kohvi istandust
Panama on kvaliteetse kohvi osas kohal Colombia, Peruu ja Costa Ricaga. Parimate ekskursioonide jaoks kaaluge Boquete’i istanduse külastamist. Enamik ekskursioone maksab umbes 30 USD ja toob teid hotellist järele.
- Vulcan Baru metsloomade leidmine: Volcan Baru on Panama ainus vulkaan ja 3505,2 meetri kõrgusel ka riigi kõrgeim punkt. Madalamad nõlvad on koduks kümnetele kohvi istandustele, kõrgemal aga Volcan Baru rahvuspargi osa. Tooge oma kaamera, sest siinne vihmamets on hea koht särava Quetzali märkamiseks, keda peetakse selle ereda värvuse tõttu üheks maailma kaunimaks linnuks. Maksate giidiga matka eest umbes 125 USD. Vulkaanil saab matkata ka iseseisvalt. Hostel Mamallena Boquete’is juhatab teid õiges suunas.
- Surfamine Santa Catalinas: Santa Catalina, mis asub Panama Vaikse ookeani rannikul, kuue tunnise autosõidu kaugusel Panama Cityst läänes, on surfi kogukonna jaoks kuum koht. Selles Vaikse ookeani rannikul asuvas linnas elab vaid 300 inimest, nii et ärge tulge siia uhkete kuurortide või tipptasemel söögikohtadega. See on koht, kus olla, kui soovite püüda fantastilisi laineid ja lõõgastuda mõnel liivarannal. Kui soovite õppida surfama, maksavad õppetunnid umbes 100 USD päevas, kuid sisaldavad majutust, toitu ja õppetunde.
- Kanuuga Embera indiaanikülla: Chagresi rahvuspargi sees asuvasse külla jõudmiseks aerutate kanuuga mööda Chagresi jõge ja kõnnite läbi vihmametsa, mis annab teile võimaluse tõeliselt ümbritsevasse loodusse sukelduda. . Kui kohtute lõpuks Embera hõimuga, pakutakse teile traditsioonilist toitu, muusikat ja tantsu, millele järgneb võimalus osta hõimu käsitööd või minna kose alla ujuma. Päevased ekskursioonid Panama linnast maksavad 85–175 USD inimese kohta, sõltuvalt sellest, kui palju inimesi läheb.
- Vaadake Panama Viejo varemeid: Hispaania konkistadoori Pedro Arias de Ávila poolt 1519. aastal asutatud Panama Viejo (“Vana Panama”, kunagine riigi pealinn) oli üks Vaikse ookeani ranniku kõige elavamaid Hispaania kaubalinnu, kuni kapten Henry Morgan selle hävitas. 1671. aastal. Ülejäänud varemed on laiali 0,23 ruutkilomeetril ja sisaldavad algset katedraali (hämmastava panoraamvaate saamiseks võite isegi kellatorni ronida), haiglat, kirikuid ja kloostreid. Ajaloolise tähtsuse tõttu kuulutati see 1997. aastal koos Panama City ajaloolise Casco Viejo naabruskonnaga UNESCO maailmapärandi nimistusse. Sissepääs on $ 10 USD täiskasvanutele ja $ 2 USD lastele. Panama City on vaid 10-minutilise autosõidu või 30-minutilise bussisõidu kaugusel.
- Külastage Pedasi randa: Vaikse ookeani poolel asuv linn on umbes viie tunni kaugusel Panama linnast ja on tuntud oma surfamise poolest. Kuigi see on viimastel aastatel muutunud väljarändajate varjupaigaks, pole see ikkagi tegelikult turismi rajal. Siin ei käi palju inimesi ja rannad jäävad enamasti endale. Vesi on vannisoe ja surfiõpetus on umbes 40 USD ühe tunni eest. See on ka suurepärane koht küürvaalade vaatamiseks maist novembrini.
- Matk vihmametsa parkides: Parque Metropolitano on vihmamets linna keskel, lühikese 15-minutilise jalutuskäigu kaugusel Albrooki ostukeskusest. Sissepääs on ainult $ 4 USD ja kui te matkate Cedar Hilli tippu, avaneb teil fantastiline vaade linnale. Hoidke silma peal laiskloomadel, tuukaanidel, koolibritel, pacadel, ahvidel ja sipelgalindudel. Parque Soberania (sissepääs: $ 5 USD) ulatub mööda Panama kanali kallast ja on Panama Cityst kõige hõlpsamini ligipääsetav vihmamets. See park on linnuvaatlejate paradiis, kus elab üle 500 erineva liigi. Sõit Panama Cityst Uberi / taksoga kestab 25 minutit. Parque Chagres (sissepääs $5 USD) asub veidi kaugemal – umbes 64,34 kilomeetrit Panama linnast põhja pool –, kuid reisi väärt on metsloomade mitmekesisus: 114 imetajaliiki (sh suured kassid), 96 roomajate liiki ja 396 linnuliiki.
- Avastage Casco Viejo: Casco Viejo (“Vana kvartal”) on Panama City ajalooline piirkond ja vanim linn kogu Ameerikas. Tänapäeval on linna punastest tellistest tänavad ääristatud restoranide, kohvikute ja baaridega, kuigi Hispaania koloniaal stiilis arhitektuur paneb Casco Viejo tundma maailmu, mis erinevad Panama City uuemate osade säravatest pilvelõhkujatest. Seal on rannikuäärne kindlustus käik, mõned kirikud ja armsad väikesed väljakud. See on populaarne koht ööbimiseks ja söömiseks. Suunduge Mercado de Mariscosse (“kalaturg”) ja ostke 3 USD-dollarine tass ceviche’t (roog kuubikuteks lõigatud kalast, mis on soolatud sidrunimahlas sibula, paprika ja vürtsidega).
- Sõitke rattaga mööda Panama City Amadori teed: see 6-kilomeetrine tee on valmistatud kanali kaevatud kividest ja ühendab Panama linna kolme saarega: Flamenco, Naos ja Perico. See on lihtne sõit ja teil on vaade ühelt poolt kanalile ja teiselt poolt linna siluetile. Tee ääres on ka palju restorane, kus peatuda. Rattaid saab rentida ka teedel. Üüri eest tasub maksta 10–20 USD.
- Võtke Panama kanali raudtee: Panama kanali raudtee ühendab Panama linna Colóniga ja kulgeb Vaiksest ookeanist Atlandi ookeanini. Rong on vanamoodne vedur koos vaatlus vaguniga, kust avaneb vaade kanalile, Gutani järvele ja mööduvatele vihmametsadele. Kolmetunnine edasi-tagasi reis maksab 50 USD (2–12-aastastele lastele 35 USD).
- Külastage Portobelot: Christopher Columbus nimetas 1502. aastal sinna saabudes selle asula Puerto Bello “Ilusaks sadamaks” ja aja jooksul lühendati see Portobeloks. Asulast sai Gold Roadi põhja otsas oluline linn ja selle 18. sajandi kindlustused ehitasid hispaanlased, et kaitsta oma kulda piraatide eest. Endiselt on näha originaal suurtükipatarei ja kindluse lagunenud varemed. Portobelo on ka hea stardikoht San Blasi purjetamise reisidele. Portobelo köögis on ka palju Aafrika mõjutusi, nagu karri, kookospähkel, mereannid ja lõhnavad vürtsid (kongo toidu autentse maitse saamiseks minge Casa Congosse).
Panama hinnad
Märkus. Panama kasutab nii Panama balboat (PAB) kui ka USA dollarit. Kuigi PAB on endiselt olemas, domineerivad igapäevases kasutuses USA dollarid (Panamat külastades oleks Balboase leidmiseks isegi raske vajutada).
Sularahaautomaate võib leida kõigist suurematest linnadest ja turismipiirkondadest, nagu Bocas del Toro, kuid kui plaanite oma teed mööda minna, kontrollige eelnevalt, kas seal on sularahaautomaat, või võtke enne piisavalt sularaha välja. Näiteks San Blasi saartel ei ole sularahaautomaate. Pidage meeles, et enamikus Panamas väljaspool pealinna on sularaha kuningas ja krediitkaarte ei aktsepteerita paljudes kohtades.
Majutus – Panamas on majutus odav, öö hosteli ühiselamus maksab 6-8 voodikohaga ühiselamus 11–13 USD öö kohta. 10-kohaline ühiselamu maksab tavaliselt umbes 10 USD. Privaatsed toad jäävad vahemikku 22–45 USD öö kohta. Kõik hostelid pakuvad tasuta WiFi-ühendust ja mõned sisaldavad tasuta hommikusööki.
Hinnad ei kõigu väljaspool hooaega kuigi palju – võite maksta 1–2 USD vähem öö eest, kuid see pole märkimisväärne.
Telkimine on saadaval kogu riigis hinnaga 5–10 USD öö kohta.
Soodsad kahetärnihotellid algavad umbes 30 USD-st öö kohta. Kolmetärnihotelli või kõrgema hotelli puhul maksate öö kohta ligikaudu 65–80 USD. Hooajavälisel ajal säästate öö kohta 5–10 USD.
Airbnb on saadaval kogu riigis ja jagatud majutuse hind on keskmiselt umbes 15 USD öö kohta jagatud ruumi (nt ühiselamu) eest. Võite leida terve kodu või korteri alates 75 USD-st öö kohta. Privaatsed toad algavad 60 USD-st öö kohta ja tõusevad sealt edasi.
Panama toit – Panama köögis on riis, mustad oad, yuca (kartuliga sarnane tärkliserikas köögivili), jahu banaanid, veiseliha, kana ja mereannid. Kohalikud söögikohad maksavad umbes 2–5 USA dollarit ja annavad teile kana, riisi ja ube. Spetsiaalses kohvikus maksate Panama Citys kohvi eest 3,5–5 USD ja Boquete’is 2–4 USD. Kala turgudel kõikjal riigis on tavaliselt värskelt püütud lõunasöök vahemikus 4–6 USD.
Hommikusöök maksab istumise restoranis umbes 5 USD, samas kui võileib lauateenindusega restoranis maksab keskmiselt 6–9 USD. Lauateenindusega restoranid maksavad tavaliselt umbes 10 dollarit toidukorra kohta, kuid ärge unustage vältida ingliskeelse menüüga restorane, kuna need on tavaliselt kallimad. Pool grillkanast maksab 9 USD, hamburger on umbes 10 USD ja pastaroog 9 USD.
Klaas veini maksab 4–5 USD ja kokteil baaris 8–9 USD. Mõnusa eine koos veiniga makske 2–3 käigu eest umbes 40 USD. Pint kodumaist õlut maksab baaris umbes 2,50 USD.
Kui soovite ise süüa teha, oodake 35–50 USD nädalas toidukaupade eest, sealhulgas põhitoiduainete (nt puuviljad, köögiviljad, pasta ja leib) eest.
Panama soovituslikud eelarved
Seljakotireisijate eelarve puhul maksate 40–50 dollarit päevas. Selle soovitatud eelarvega ööbite hostelis, valmistate süüa, teete palju tasuta tegevusi, joote minimaalselt ja kasutate kohalikku transporti.
Keskmise eelarvega, mis on umbes 85–90 USD päevas, saate ööbida soodsas hotellis, süüa kõikjal, kus soovite, teha ringreise, nautida mõnda õlut ja sõita aeg-ajalt taksoga.
Luksusliku eelarvega, mis jääb vahemikku 140–175 dollarit päevas, saate ööbida kõrgetasemelises hotellis või kuurordis, süüa kõik söögikorrad väljas, teha palju ringreise ja teha kõike, mida soovite. Taevas on limiidiks!
Panama reisijuht: raha säästmise näpunäited
Kas soovite Panamas reisides raha säästa? Panama ei ole väga kallis, kuid see on piirkonna üks kallimaid osi, nii et peate siin raha säästmiseks rohkem vaeva nägema. Siin on mõned parimad viisid Panamas raha säästmiseks:
Jääge õlle juurde – hosteli õnnelike tundide ajal on õlu tavaliselt 1 USD. Muidu on pint kohalikku Panamat või Balboat 2 USD. Segujoogid maksavad rohkem, nii et jää õlle juurde. Saate säästa raha ilma oma aega kulutamata.
Kandke väikest vahetusraha – enamik taksosid ja väikepoode ei aktsepteeri väikeste ostude eest suuremaid arveid, seega veenduge, et teil oleks vahetusraha kaasas.
Võtke buss omaks! – Panamas asuvad kaugliinibussid mõne sammu võrra kõrgemal kurikuulsatest “kanabussidest”, mida siin Kesk- ja Lõuna-Ameerikas nii sageli leidub. Kuigi need on luksuslikkusest kaugel, on need piisavalt head ka pikkadeks reisideks, kui olete eelarvega (kui teil on siiski palju kanabusse, kui soovite neid proovida!).
Reisimine väljaspool hooaega – vihmaperioodil, aprillist novembrini, on reisimine odavam. Enamik turiste külastab Panamat detsembrist aprillini – siis tõusevad hotellihinnad, eriti populaarsetes sihtkohtades nagu Bocas del Toro.
Täitke vett – enamikus riigis võite juua kraanivett – see ei tapa teid ega tee haigeks. Pole vaja alati uusi vee pudeleid osta, nii et säästke paar dollarit päevas ja täitke kraanist. Ainsad kohad, kus kraanist juua ei saa, on saared (sh Bocas del Toro). Vee ohutuse tagamiseks kasutage veefiltrit.
Ööbige kohaliku juures – Panama suuremates linnades on palju võõrustajaid (ja palju kogukonna üritusi), mis teeb sellest suurepärase riigi Couchsurfiks. Hankige mõned näpunäited ja säästke raha, ööbides kohaliku juures!
Tugev vahetustehing – kui sõidate parvlaevadega ümber Bocas del Toro, tehke kindlasti kõva vahetuskaup. Sarnaselt linna taksodele võetakse teilt tõenäoliselt rohkem tasu kui kohalikelt, nii et tehke kõvasti vahetuskaupa ja veenduge, et teate, mida peaksite maksma.
Sööge kohalikes kioskites – söögid kohalikes toidukioskites maksavad 4–5 USD. Saate riisi, kana, ube ja võib-olla veel ühe külje ning joogi. Mulle ei meeldinud Panama toit (see on üsna rasvane), kuid nende hindadega tegi see söömise väga odavaks.
Vältige taksosid – ma leidsin, et siinsed taksod on täielik rämps. Nagu mu sõber JP ütleb: “Sa saad Gringoed.” Samuti olid nad palju vähem valmis läbirääkimisi pidama. Kui vähegi võimalik, prooviksin neid vältida.
Panama transpordivahendid
Buss – odavaim ja lihtsaim viis Panamas ringi liikuda on bussiga. Avalik bussisüsteem töötab sageli kogu päeva jooksul ja kogu riigis. Eeldatavasti maksate reisitud tunni kohta vähem kui 1 USD. Kaugliinibussid on tavaliselt kaasaegsed ja konditsioneeriga ning ööbussid on olemas pikemate reiside jaoks (nt Panama linnast Bocas del Torosse). Panamas piletite internetipõhise broneerimise süsteemi ei ole, tuled lihtsalt bussijaama ja ostad pileti letist.
Enamikele liinidele saab osta sama päeva pileteid, kuid ööbusside ja pikemate reiside jaoks on soovitatav pilet osta päev varem. Oodake väga lihtsaid busse riigi väiksemates linnades – sõidate Diablos Rojos (“Punased kuradid”): vanad, värviliselt värvitud Ameerika koolibussid.
Panama Cityst kuni Costa Ricani teenuseid pakuvad kaks ettevõtet: Expreso Panama ja Tica Bus. Nende piletikassad asuvad Panama City peamises bussijaamas, mis asub Albrooki kaubanduskeskuses.
Bussisõit kaasaegse metrooliinibussiga Panama City piires maksab 25 senti.
Lennuk – Panamas on lennureis võimalik, kuid mitte soovitatav. Kõige tavalisem siseriiklik ühendus on Panama City ja Bocas del Toro vahel. 1-tunnine lend on vahemikus 130–145 USD. Panama Cityst saab lennata ka Davidisse (Boquete’i lähedal), Pedasi, Chitre’i, San Blasi saartele ja Pärlisaartele. 1-tunnine lend Panama Cityst Davidisse maksab 134 USD, 6-tunnine bussisõit vaid 9 USD.
Kui teil on eelarve, ei soovitakslennata.
Autorent – Panamas on ohutu sõita, kuid pidage meeles, et väljaspool Panama Cityt on rendibüroosid vähe. Laenutus maksab umbes 15–20 USD päevas. Veebisaidid, nagu Expedia, reklaamivad sageli autorenti alates 1 USD päevas, kuid pidage meeles, et rendibürood nõuavad teilt lisatasusid ja kindlustust. Enamik rendibüroosid nõuavad, et juhid oleksid vähemalt 25-aastased, kuigi mõned võtavad krediitkaardi olemasolul vastu ka 21-aastaseid juhte.
Hitchhiking – Hitchhiking ei ole kohalike seas tavaline ja ma ei soovita seda siin teha. Olen teinud seda rannast linna tagasi sõitmiseks (see oli väike linn), kuid ma ei teeks seda suures linnas ega üle riigi. Lisateavet autostopimise kohta leiate Hitchwikist.
Millal Panamale minna
Panamas on detsembrist aprillini lühike kuiv hooaeg, mil on kuiv ja saate nautida selget sinist taevast. Sellegipoolest on Panama ekvaatorist vähem kui 9 kraadi põhja pool, mis tähendab, et temperatuur on aastaringselt ühtlane. Madalmaad on alati kuumad ja niisked, kuid mägismaad (Boquete, El Valle, Cerro Punta) pakuvad teile kuumuse eest veidi eemale – vähemalt öösel, kui seal on veidi jahedam.
Päevased temperatuurid on Panamas keskmiselt 30-33°C, öised temperatuurid on 21-23°C ringis.
Vihma hooaeg kestab maist detsembrini, kuid pidage meeles, et tavaliselt sajab vihma ainult hilisest pärast lõunast õhtuni, mis tähendab, et hommikuid ja varaseid pärastlõunaid saab siiski nautida. Kõige vihmasem kuu on november. Kui külastate vihmahooajal, pakkige vihmajope ja vältige mägismaad.
Bocas del Toro on kõige kuivem märtsis ja oktoobris.
Panamas ei pea te kunagi vältima tipphooaja rahvahulka. Siin pole kunagi väga palju rahvast – ainult teatud piirkondades (nt Panama City), kus kruiisilaevad randuvad ja rahvahulgad tänavaid iga päev mõneks tunniks üle ujutavad.
Turvalisus Panamal
Väiksemad vargused (sealhulgas koti äravõtmine) on Kesk-Ameerikas üks levinumaid kuriteoliike ja seda võib juhtuda nii Panama City kui ka Coloni osades. Olge alati valvas ja veenduge, et teie kott oleks korralikult kantud ja seda ei jäetaks kunagi järelevalveta.
Ainus linn Panamas, mida peetakse ohtlikuks, on Colon. Colonis on Panama omavalitsuste seas kõrgeim tapmiste määr ja seda tuleks pärast pimedat vältida. Panama City, Herrera ja Chiriqui kuritegevuse tase on samuti kõrgem kui mujal riigis, sealhulgas näiteks relvastatud röövimised ja tulistamised. Need on siiski haruldased.
Mõned Panama City linnaosad võivad olla pisut visandlikud: Curundu, El Chorrillo (mis ümbritseb Casco Viejo naabrust) ja El Marañón, mis on vaesemad ja kuritegevusega seotud piirkonnad. Vältige neid piirkondi pärast pimedat ja ärge välgutage väärisesemeid, nagu telefon või kalleid ehteid.
Darien Gapi, Panama ja Colombia piiriala, peetakse seal tegutsevate Colombia mässuliste rühmituste ja narkokaubitsejate tõttu äärmiselt ohtlikuks, kuid see pole tegelikult reisijate teekonnal.
Ärge kandke endaga kaasas rohkem sularaha, kui plaanite kulutada, ning jätke pass ja krediitkaardid hotellituppa/hostelli.
Tehke koopiad oma isiklikest dokumentidest, sealhulgas passist ja isikutunnistusest. Edastage oma marsruut perele või sõpradele, et nad teaksid, kus te olete.
Hoidke silma peal levinud turistide petuskeemidel, nagu võltsitud sularahaautomaadid, taksod, mis ei kasuta arvestit, ja küsitavad reisikorraldajad.
Kui teil tekib hädaolukord, helistage 911.
Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.