Moldova Reis

Moldova, Ukraina ja Rumeenia vahele jääv väike, maismaata Ida-Euroopa riik, on üks Euroopa tähelepanuta jäetud sihtkohti. Igal aastal külastab seda veidi üle 300 000 külastaja ja see on üks kõige vähem külastatud sihtkohti maailmas. Võrreldes Euroopa levialadega nagu Hispaania ja Prantsusmaa, kus külastab igal aastal üle 80 miljoni rahvusvahelise külastaja, on Moldova suhteliselt puutumatu ja avastamata.

Kivistest küngastest, tihedatest metsadest ja ajaloolisest veinipiirkonnast koosnev Moldova on riik, mis üllatab. Muidugi, kui külastate UNESCO kultuuripärandi alasid ja Lääne-Euroopa eepilisi maailmaimesid, peate tõenäoliselt pettuma. Kui aga hoiate avatud meelt, õpite tundma riigi ajalugu ja astute maha peetud rajalt, olen kindel, et teil on suurepärane (ja taskukohane) reis.

See Moldova reisijuht aitab teil oma reisi planeerida, raha säästa ja selles alahinnatud sihtkohas oma aega maksimaalselt ära kasutada.

Moldova vaatamisväärsused

Tutvuge Chişinăuga

Chişinău on Moldova pealinn ja enamiku külastajate värav riiki. Siit leiate klassikalise (ja sünge) nõukogude arhitektuuri, palju rohealasid, palju huvitavaid muuseume ja lõbusat ööelu.

Tutvuge Transnistriaga

Transnistria on Moldovast lahku löönud riik Moldova ja Ukraina vahel. Ligi 500 000 elanikuga ja veidi üle 4000 ruutkilomeetri suurusel Transnistrial on oma president, riigilipp ja isegi oma valuuta. Vene sõjaväelased võivad pisteliselt kontrollida, nii et veenduge, et teil oleks isikut tõendav dokument.

Proovige veini

Moldova veini peetakse üheks parimaks maailmas (see on Euroopas suuruselt 11. ja maailmas 20. kohal). Balti, Codru, Purcari ja Cahul on neli peamist veinipiirkonda. Veinitehase ekskursiooni eest (koos näidistega) maksate umbes 175–350 MDL.

Ekskursioon Tiraspolis

Tiraspol on Transnistria vabariigi suurim linn. Nistru jõe idakaldal asuv linn ise on jäänud nõukogude ajast suures osas muutumatuks. Nõukogude palee lähedal on tonnide viisi nõukogude monumente.

Vaadake Benderit

Bender asub Dnestri jõe läänekaldal, Chişinăust vaid ühe tunni kaugusel. Seda linna valitseb de facto lahkulöönud riik Transnistria, mis kuulutas Moldovast iseseisvuse välja 1990. Aastal.

Mida teha Moldovas

 • Lõõgastuge Moldova vanimas pargis: (Stephen the Great Central Park) on Moldova vanim park. Park on ehe näide 19. sajandi maastiku aiandusest. Seal on tohutu keskne purskkaev, mida ümbritsevad lilled ja hooldatud põõsad ning kõnniteid ääristavad puud. 17 aakri suuruses pargis on monumente ja skulptuure, mis on pühendatud Moldova ajaloo olulistele tegelastele, nagu luuletaja ja näitekirjanik Aleksander Puškin ja prints Stefanus Suur. Seal on ka monument ja ühishaud II maailmasõjas hukkunud Nõukogude sõduritele.
 • Vaata Soroca kindlust: See kindlus oli üks paljudest Stefanos Suure kindlustest aastal 1499. Asub praeguses Soroca linnas, seda kasutati piirkonna kaitsmiseks Osmanite ja hiljem 18. sajandil venelaste eest. Loss on selgelt Lääne-Euroopa kujundusega, mis on jätnud ajaloolased uskuma, et sellesse piirkonda toodi arhitektid ja insenerid läänest, et aidata selle projekteerimisel ja ehitamisel. Ringikujuliselt ehitatud lossil on neli massiivset kivitorni ja kumerad seinad, et mürskudele paremini vastu panna. Seal on avar kesk hoov ja arvukalt lünki relvade tulistamiseks. Seinad on 3 meetri paksused ja siin on mitu ala suurtükiväe jaoks. Praegu on see renoveerimistööde tõttu suletud.
 • Külastage armeemuuseumi: Pealinnas asuvas muuseumis on kainestav ja sisukas näitus Nõukogude okupatsiooni aegsete repressioonide kohta. See valgustab režiimi sunnitud näljahädasid, küüditamisi ja orjatööd. Seal on videoid, fotosid, dioraamasid ja ajaleheartikleid, mis toovad ajastu ellu. Suurem osa sellest ei ole inglise keeles, kuid see annab siiski ülevaate sellest, kui kohutavad tingimused olid NSV Liidus. Sissepääs on 10 MDL.
 • Lõõgastuge Naslavceas: Naslavcea küla on Moldova üks maalilisemaid kohti (kohalikud kutsuvad seda “Moldova Šveitsiks”). Asub riigi põhjapoolseimas osas ja Dnestri jõe kaldal, siin on palju mägiseid matkaradu ja vaatepunkte ning koopaid. Kui soovite loodust, on see osa riigist teie jaoks!
 • Tutvuge Gagauusia autonoomse territoriaalüksusega: Gagauusia autonoomne territoriaa lüksus asub Moldova lõunaosas. Ta kuulutas 1991. aastal välja iseseisvuse Moldovast ja on põnev koht, kus saada rohkem teavet Gagauusi inimeste kohta, kes moodustavad 70% siinsest elanikkonnast. Suunduge pealinna Comrati ja külastage mõnda linna muuseumi, et saada teada, kuidas see piirkond omaette sai. Riiklik Gagauzi ajaloomuuseum ja etnograafiamuuseum heidavad valgust piirkonnale ja kultuurile ning sellele, kuidas see autonoomne territoorium tekkis (praegu on Moldovaga vaherahu, kuigi nad on varem sõdinud). Neil on ka mõned vanimad (ja suurimad) veinitootjad kogu Moldovas.
 • Avastage Bendery kindlust: Osmanite ajastul ehitatud massiivse 16. sajandi kindluse ainus eesmärk oli kaitsta piirkonda sissetungivate Vene vägede eest. Suurepäraste vaadetega Dnestri jõele on hoonet ümbritsev territoorium sama muljetavaldav kui kindlus ise. NSV Liidu okupatsiooni ajal kasutati linnust aastakümneid sõjaväe baasina ja see oli avalikkusele keelatud. Täna võite vabalt kõndida vallidel ja uurida kindluse kitsaid tunneleid, kuna see on terve ja hästi hooldatud. Sissepääs on 25 MDL ja ekskursioonid algavad 75 MDL-st.
 • Otsige üles Moldova väikese printsi kuju: Väike prints on tuntud tegelane Antoine de Saint-Exupéry raamatust Le Petit Prince. Kuju võib oma suuruse tõttu olla pisut keeruline leida (see on alla 10,16 sentimeetri kõrgune), kuid selle võib leida järveäärses Valea Morilori pargis metallaia otsas seismas (asendab üht aiapostides olevat kera). Kunstiteose kontseptsioon seisneb selles, et iga sfäär kujutab endast iga romaani planeeti. Väike prints seisab oma koduplaneedi asteroidi B-612 tipus.
 • Vaadake triumfikaart: Püha väravana tuntud Triumfikaar on monument Chişinău kesklinnas. See pärineb 1840. aastatest ja meenutab Venemaa võitu Osmani impeeriumi üle Vene-Türgi sõja ajal (1828–29). 13 meetri kõrgune see on omamoodi mini Triumfikaar.
 • Külastage Orheiul Vechit: see on arheoloogiline ja kiriklik kompleks, mis asub Chisinaust 60 km põhja pool. Tuntud ka kui Old Orhei, on see koobas klooster, kus asuvad varemed ja koopamaalingud, mis pärinevad enam kui 2000 aasta tagusest ajast. Klooster on endiselt kasutusel ja mungad hooldavad nii ala kui ka lähedal asuvat õigeusu kirikut. Buss Chişinăust maksab umbes 145 MDL ja kestab 1-2 tundi. Riietuge lugupidavalt, kuna see on jumalateenistuse koht.
 • Tutvuge riikliku arheoloogia- ja ajaloomuuseumiga: 1983. aastal avatud, selles kollektsioonis on üle 263 000 eseme. Neil on 2000 aastat vana põletatud savist oina kujuline Sarmaatsia urn, terve põrand, mis on pühendatud nõukogude ajale, skulptuurid, mis pärinevad aastast 4 eKr (need on vanimad esemed, mis Bessaraabia piirkonnast kunagi leitud) ja relvad ja turvised, mis pärinevad 5. sajandist e.m.a. Sissepääs on 10 MDL.
 • Rännake vabaõhuturul: Piata Central on Chişinău südames asuv vabaõhuturg. See hõlmab mitut kvartalit ja siit leiate peaaegu kõike, värsketest toodetest rõivasteni suveniiride ja nipsasjadeni. Enamik siinseid tooteid on toodetud kohapeal, nii et pöörake tähelepanu sellistele asjadele nagu toores mesi, vein ja brändi. Pidage meeles, et Moldovas on hinnad alati läbiräägitavad, nii et ärge kartke vahetuskaupa. Avatud teisipäevast pühapäevani 7.00-18.30.

Moldova hinnad

Majutus – Hosteli ühiselamud on teie odavaim variant Moldovas, alates 10–20 voodikohaga ühiselamu hind on umbes 150 MDL öö kohta. Tasuta WiFi-ühendus ja köögid on üsna standardsed ning mõned hostelid sisaldavad ka tasuta hommikusööki. Siin pole hostelite osas palju valikuvõimalusi, nii et broneerige kindlasti varakult.

Soodsad hotellid algavad umbes 600 MDL öö kohta. Oodake, et teie majutuskoht on mugav, kuid oma sisekujunduselt pisut vananenud. Teler, kohv/tee ja tasuta hommikusöök on kõik üsna tavalised.

Airbnb on tõesti saadaval ainult Chişinăus ja Tiraspolis, kuigi Baltis on paar kohta. Eratubade hind algab 600 MDL-st öö kohta, kuid keskmiselt 800-1000 MDL. Kogu kodu või korteri eest maksate vähemalt 1300 MDL öö kohta (kuigi tõenäolisemalt on see 2000 MDL või rohkem, kui te ei broneeri varakult).

Kõigile, kes reisivad telgiga, on metsik telkimine avalikul maal tasuta ja turvaline. Kasutage lihtsalt tervet mõistust ja vältige kellegi majale liiga lähedal viibimist, korjake kokku kogu oma prügi ja jätke kõik nii, nagu leidsite.

Elektrita laagri platsil asuva põhikrundi eest maksate umbes 200 MDL. Kogu riigis on siiski vaid käputäis saite, mistõttu on metsik telkimine lihtsam (ja odavam) valik.

Moldova toit – Vene, Rumeenia ja Türgi köögist mõjutatud Moldovas on portsud suured ja toit uskumatult taskukohane. Veiseliha, sealiha, kartul ja kapsas on siin kõige levinumad põhitoiduained. Mamaliga (maisijahupuder), ghiveci (lamba-/kitsehautis) ja branza (sooljuust) on vaid mõned populaarsetest kohalikest pakkumistest.

Odava kohaliku köögi eine eest peate maksma vähemalt 100 MDL.

Kiirtoitu (mõelge McDonald’sile) leidub ainult pealinnas. Kombineeritud eine maksab 90 MDL. Võileivad maksavad umbes 60 MDL. Pitsat saab mõnes suuremas linnas keskmise hinnaga 90–100 MDL-i eest. Aasia toitu (näiteks Hiina või Tai) saab ainult pealinnast. Eeldatavasti maksate söögi eest umbes 80–110 MDL.

Kolmekäiguline eine traditsioonilist kööki pakkuvas restoranis maksab 225 MDL. Kui olete liikvel, proovige juustuga täidetud küpsetist platintet, mida leiate pagari töökodadest ja kohvikutest üle kogu riigi.

Baaris õlle või kohvikus cappuccino eest maksate 20–40 MDL. Pudel veini maksab vaid 70 MDL.

Kui plaanite ise süüa valmistada, maksab nädala toidukaupade eest 415–500 MDL põhitarvete jaoks, nagu liha, pasta, riis ja hooajalised tooted.

Tegevused – Viinamarjaistanduste ekskursioonid maksavad 175–350 MDL, samas kui enamik muuseume ja vaatamisväärsusi maksavad alla 100 MDL. Kuigi siin pole palju tasulisi ekskursioone ja vaatamisväärsusi, on saadaolev üldiselt üsna eelarvesõbralik. Matkamine ja telkimine on tasuta.

Moldova soovituslikud eelarved

Seljakotireisijate eelarvega 600 MDL päevas saate ööbida hosteli ühiselamus, süüa teha paar korda ja süüa paar korda väljas, piirata joomist, kasutada liikumiseks ühistransporti ja tegeleda peamiselt tasuta tegevustega, nagu matkamine. Telkimisel saate seda vähendada umbes 450 MDL-ni.

Keskmise eelarvega, umbes 1400 MDL päevas, saate peatuda privaatses Airbnb-s, süüa odavates restoranides väljas, nautida jooke, sõita aeg-ajalt taksoga ja teha rohkem tasulisi tegevusi, nagu muuseumide külastamine või veinireis.

Luksusliku eelarvega 2750 MDL päevas või rohkem saate süüa kõikjal, kus soovite, juua rohkem, rentida ringi liikumiseks auto ja teha mis tahes ekskursioone ja tegevusi, mida soovite. See on aga luksuse jaoks vaid esimene korrus. Taevas on limiidiks!

Moldova reisijuht: näpunäiteid raha säästmiseks

Alustuseks on Moldova suhteliselt odav riik, kuid kui soovite raha säästa, on siin mõned lisa võimalused kulude vähendamiseks:

Jalutage kõikjal – kõik Moldova suuremad linnad on üsna kõnditavad, nii et jätke ühistransport vahele, kui soovite mõne lisalei säästa. Jäta ka taksod vahele!

Nautige vabu ruume – üle riigi on palju tasuta parke ja palju tasuta matkaradu. Säästke oma eelarve ja nautige õues olemist!

Tehke tasuta jalutuskäik – Chişinăus ja Tiraspolis on kohalike giidide juhendamisel tasuta ekskursioonid. Need on hea viis linna ning selle ajaloo ja kultuuriga tutvumiseks. Otsige valikuid saidilt freetour. Lihtsalt andke lõpus oma juhendile jootraha!

Ööbige kohaliku juures – Couchsurfingu kaudu kohaliku juures peatumine on suurepärane viis mitte ainult raha säästmiseks, vaid ka kohtuda teadliku kohalikuga, kes aitab teil riiki ja selle inimesi paremini mõista. Siin pole palju võõrustajaid, kuigi tõenäoliselt leiate ühe pealinnast, kui vaatate ette.

Võtke kaasa veepudel – siinne kraanivesi on joomiseks ohutu, nii et raha säästmiseks ja plasti kasutamise vähendamiseks võtke kaasa korduvkasutatav veepudel.

Metsik laager – Kui soovite tõesti Moldovas raha säästa, on metsik telkimine avalikul maal täiesti seaduslik ja ohutu.

Valmistage ise süüa – broneerige majutus, kus on köök, et saaksite ise süüa valmistada. Toidukaupade ostmine ei pruugi olla nii glamuurne kui väljas söömas käimine, kuid see säästab teie raha.

Moldova transpordivahendid

Buss – Chişinăus on kolm bussijaama, mis ühendavad kõiki riigi linnu ja piirkondi. Väljumised ei pruugi toimuda õigel ajal ja teed võivad olla veidi konarlikud. Väikebussid (tavaliselt umbes 15 istekohaga) on kiireim viis ringi liikumiseks, kuigi suuremad bussid on pisut ohutumad, kuna sõidavad tavaliselt aeglasema kiirusega.

Kahetunnine sõit Chişinăust Tiraspolisse maksab alates 20 MDL. Pealinnast jõuate peaaegu igasse riigi linna alla 150 MDL.

Rongid – Moldova rongid on töökindlad ja turvalised, ehkki veidi vananenud (enamasti on tegemist vanemate nõukogudeaegsete rongidega). Kui bussid sõidavad sagedamini ja on siseriiklikuks reisimiseks soodsamad, on rongid hea valik kõigile, kes soovivad reisida lähiriikidesse.

Öörong Rumeeniasse Bukaresti kestab 9 tundi ja maksab 250 MDL. 15-tunnine sõit Ukrainasse Kiievisse maksab 610 MDL. Pikemateks reisideks on saadaval vooditega (ja voodipesuga) kajutid.

Lennuk – Moldova piires siselende ei toimu.

Taksod – taksode hind on 25 MDL pluss 5 MDL iga kilomeetri kohta. Need liidetakse kokku, nii et kui saate, jätke need vahele!

Auto – mitmepäevase rendi puhul võib auto rentida kuni 450 MDL päevas. Teil on vaja rahvusvahelist juhiluba (IDP) ja korralikku kindlustust, kuna siinsed teed pole kaugeltki ideaalsed.

Hääletamine – Moldovas on hääletamisega sõitmine tavaline. Paljud kohalikud teevad seda ja te ei pea sõitu kaua ootama. Nagu enamikus sihtkohtades, aitab sildi olemasolu (nagu ka esinduslik väljanägemine).

Millal Moldovasse minna

Kui plaanite matkata ja loodusesse minna, on aprill-mai või september-oktoober parim aeg külastamiseks, kuna kõik on õitsemas või lehtede värvi muutus. Sügis on ka see, kui viinamarjaistandused koristavad oma viinamarju.

Kõrghooaeg on juulis ja augustis. See on kõige populaarsem aeg külastamiseks. Nendel kuudel tõusevad temperatuurid ja ümberringi on veidi rohkem turiste. Päeva maksimum temperatuur on 17-27°C.

Talv on novembrist märtsini ja temperatuur langeb -4 °C-ni. Talvel turiste peaaegu ei külasta (nõukogude linnad näevad hallide talveilmadega eriti sünged välja). Meie jätaksime talvise külastuse vahele, kui saate seda vältida.

Turvalisus Moldovas

Pettused ja taskuvargused on linnades tavalised, eriti Chişinău tiheda liiklusega piirkondades, näiteks bussijaamades. Kui keegi alustab teiega vestlust, üritades midagi müüa või kui teile lähenevad väikesed lapsed, olge valvsad – nende kaasosaline sirutab tõenäoliselt teie rahakoti järele, kui teie tähelepanu hajub.

Levinud on ka sularahaautomaatide pettused. Võimalusel vältige raha väljavõtmiseks tänaval sularahaautomaatide kasutamist. Turvalisuse huvides kasutage ainult pangaautomaate.

Võimaluse kuriteod on siin kõige levinum oht, nii et seni, kuni hoiate oma väärisesemed silmist eemal, pole teil tõenäoliselt probleeme. See kehtib ka rahvarohkete busside ja rongide kohta.

Kui rendite autot, veenduge, et te ei jätaks ööseks sinna väärisesemeid. Sissemurdmised on haruldased, kuid neid võib ette tulla, seega on parem karta kui kahetseda.

Kui teil tekib hädaolukord, helistage kiirabi saamiseks 903 ja politsei jaoks 902.

Usaldage alati oma sisetunnet. Tehke koopiad oma isiklikest dokumentidest, sealhulgas passist ja isikutunnistusest. Edastage oma marsruut lähedastele, et nad teaksid, kus te olete.

Kui te seda kodus ei tee, ärge tehke seda Moldovas! Ärge segage siin.

Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.