Malta on üks neist riikidest, millest reisijad tavaliselt mööda vaatavad. See on eurooplaste jaoks populaarne suve sihtkoht, kuid kõigi teiste jaoks on see mujal Euroopas enamasti tähelepanuta jäetud.
Kuigi riik on viimastel aastatel näinud turismi taastumist, on see enamiku inimeste jaoks endiselt radarilt puudu.
Väikesel saareriigil on sõbralikud inimesed, iidsed keskaegsed linnad ja lossid, soe ilm ja võluvad (kui pisut vananenud) linnad.
Tänu oma ainulaadsele asukohale Aafrika ja Euroopa vahel pakub Malta külastajatele huvitavat kultuurilist segu. Uurides märkate üha enam Itaalia, Inglise ja Põhja-Aafrika elemente toidus, keeles, kultuuris ja arhitektuuris.
Kõigele lisaks on see Mandri-Euroopaga võrreldes suhteliselt odav ning siinsed rannad ja mereannid on suurepärased.
See Malta reisijuht aitab teil raha säästa ja planeerida eepilise reisi tema teest kõrvale kalduvasse sihtkohta!
Avastage Vallettat
Jalutage mööda kindlustusi, uudistage Püha Johannese kaas katedraalis, külastage ajaloomuuseumi ja riiklikku sõjamuuseumi, vaadake kirikuid, jalutage kitsastel teedel ja alleedel. Ärge unustage katakombe, mis muudeti Teise maailmasõja ja külma sõja ajal salajaseks sõjaväe baasiks.
Rännake Mdinas
Mdina on kindlustatud linn ja see oli riigi algne pealinn. Külastage siin viibides kindlasti lähedalasuvaid katakombe ja Vana-Rooma maja. Ärge jätke vahele Malta rüütlite muuseumi, kui soovite omapärast ja aegunud kogemust.
Matk Gozo rannarajal
Gozo rannikuäärsed rajad pakuvad saare ümber mitut erinevat marsruuti kõigile, kes soovivad oma jalgu sirutada. Kui saate teha ainult ühe, matkake Marsalfornist (nüüdseks kahjuks kadunud) Azure Window’i. Hoidke silmad lahti kõigi traditsiooniliste soolapannide osas, mida on sajandite jooksul soola kogumiseks kasutatud.
Vaadake Tarxieni templeid
Valletta lähedal asuv UNESCO maailmapärandi nimistus pärineb aastast 3150 eKr. Templeid kasutati rituaalideks, mis võisid hõlmata loomade ohverdamist ja kremeerimist. Kuigi need on enamasti varemed ja killustik, on see üks parimaid viise saare ajaloo tundmaõppimiseks. Sissepääs on 6 EUR.
Lõõgastuge rannas
Kui külastate suvel, võtke kindlasti aega randadele. Golden Bay, Mellieha Bay, Peter’s Pool ja Paradise Bay on kõik suurepärased kohad kiirte imemiseks. Saabuge kindlasti varakult, et saaksite rahvahulgast jagu saada.
MIda teha Maltal
- Osalege karnevalil: Malta korraldab igal veebruaril karnevali oma versiooni – ja on seda teinud juba üle 500 aasta! Tuhkapäevale eelneval nädalal toimuvad kogu saarel paraadid, tantsimine ja kostüümid. Suur osa elanikkonnast suundub nädalavahetuseks Gozosse, nii et planeerige kindlasti ette, kuna ühistransport võib sel ajal olla õudusunenägu (rohkem kui tavaliselt!). Broneeri ka oma majutus ette!
- Kruiis ümber saare: Kui soovite saarele teistsugust vaadet saada, sõitke mööda rannikut. Saate rentida paadi, et tutvustada teile umbes 50 eurot inimese kohta. Reisid jäävad tavaliselt saare kindlasse piirkonda ja kallimad reisid sisaldavad lõunasööki. Ekskursioonid kestavad tavaliselt 4–8 tundi, peatuvad mõnes rannas ja tõstavad esile mõned paljudest laevavrakkidest kogu riigis.
- Avastage tsitadelli: Selle kindluse ehitasid britid Rabati/Victoriasse (see on Rabat Gozo saarel; mitte segi ajada Malta peasaarel asuva Rabatiga). Tuntud kui Cittadella või Castello, see ehitati 16. sajandil, kuigi sellest kohast leitud kindlustused ulatuvad tagasi üle 2000 aasta (ala asustati pronksiajal). Sissepääs ja avastamine on tasuta, alleede taha on peidetud palju väikeseid poode. Kindlus pakub suurepärast vaadet linnale ja selle ümbruskonnale, mistõttu on see hea koht päikeseloojangu ajal.
- Minge sukelduma: Maltat ei tunta sukeldumise kohana, kuid saart ümbritseb suur hulk laevavrakke, mis teevad suurepäraseks sukeldumis ekspeditsiooniks. Vesi on paljudes kohtades uskumatult selge, nii et teil on uurides suurepärane nähtavus. Mõned populaarsemad sukeldumiskohad on Um El Faroud naftatanker (see uputati tahtlikult, et tegutseda riffina), Double Arch koobas Gozos ja Blue Hole (ka Gozol). Samuti saate sukelduda, et näha langenud Azure Window (kuulus kivimoodustis, mis varises kokku 2017. aastal). Kahe sukeldumisega pakett algab umbes 60 eurost inimese kohta.
- Tulge teele: Enamik Maltat külastavaid turiste ei eksi kunagi Vallettast kaugele. Kui soovite riiki tõeliselt näha, rentige auto. Maltal on palju kaugeid kohti, mida uurida ja auto annab teile vabaduse seda teha. Arvestades, et saar on nii väike, saate lihtsalt veeta päeva, uurides saarel asuvaid vananevaid ja lagunevaid linnu. Saate rentida autosid kõigest 10 euro eest päevas, nii et see on taskukohane valik, kui soovite rahvahulgast eemale pääseda ja näha riiki väljaspool Vallettat.
- Lõõgastuge Alam- ja Ülem-Barrakka aedades: Aiad asuvad Vallettas, kust avaneb vaade sadamale ning need on suurepärane koht inimeste ja paatide tulekute ja minekute jälgimiseks. Need loodi 1661. aastal mõnede siin elanud rüütlite eraalaks. Need avati avalikkusele 1824. aastal ja on linna lõõgastav nurgake. Tooge raamat või suupiste, võtke koht pingil ja vaadake, kuidas maailm möödub. Ärge jätke tähelepanuta Siege Bell Memorial, mis ehitati 1992. aastal, et mälestada 7000 inimest, kes kaotasid oma elu Malta piiramise ajal II maailmasõjas (kellad helisevad iga päev keskpäeval).
- Avastage St. Pauli katakombe: Mdina lähedal asuvaid maa-aluseid tunneleid kasutasid roomlased kalmistutena kuni 4. sajandini (ja võib-olla isegi 7. sajandini). Need ehitati 3. sajandil ja koosnevad enam kui 30 erinevast piirkonnast, millest 20 on avalikkusele avatud. Keskajal kasutati katakombe religioossete jumalateenistuste jaoks, ehkki hiljem said neist lihtsalt ladustamisalad kuni nende taasavastamiseni 1980. aastatel. Sissepääs on 6 EUR.
- Külastage Hypogeumi: See on üks Malta populaarsemaid ajaloolisi vaatamisväärsusi. UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv hüpogeum raiuti üle 5000 aasta tagasi ja oli neoliitikumi iidne tempel/matmispaik (siit on leitud üle 7000 surnukeha). See on tõesti lahe ja kuvad pakuvad palju üksikasjalikke kirjeldusi ja konteksti. See on suvel (ja sügiseni) nii populaarne, et peate oma piletid broneerima kuni 4 nädalat ette. Sissepääs on 35 EUR ja sisaldab ekskursiooni giidiga. See on üks paremini säilinud ajaloolisi paiku riigis ja on väärt iga senti. See on vaid 15-minutilise autosõidu kaugusel Vallettast lõuna pool.
- Külastage Blue Lagooni: Blue Lagoon asub Comino ja Cominotto vahel (st põhisaare ja Gozo vahel) ning on riigi kõige kuulsam rand. Nädalavahetusel võib siin olla uskumatult kiire, seega tulge kindlasti varakult, et mõni hea koht välja tuua. Maltalt on regulaarne parvlaevaühendus, kuid kui soovite Gozolt külastada, peate võtma eralaeva. Vallettast parvlaevani sõitmiseks kulub umbes 45 minutit.
- Vaadake Marsaxlokki kalaturgu: See turg toimub igal pühapäeva hommikul. See on pisut turistlik ja üsna rahvarohke, kuid see on parim koht värske kala ostmiseks. Siit leiate ka palju muid esemeid, nagu värsked tooted, mesi ja muud kohalikud kaubad. Ümberringi on palju restorane (kuigi peaksite siin maksma turistihindu). Marsaxlokk asub peasaare lõunatipus, umbes 25-minutilise autosõidu kaugusel Vallettast.
- Avastage Popeye küla: See, mis sai alguse 1980. aasta omapärase muusikali Popeye jaoks Robin Williamsiga, on nüüdseks suur turismimagnet. Saate külaga tutvuda, selle loomisest dokumentaalfilmi vaadata ja isegi minigolfi mängida. Ilusa ilmaga pakuvad nad ümbruskonnas paadisõitu. Sissepääs kõrghooajal on 15 eurot ja kõrghooajal 18 eurot.
- Vaadake Gozo soolapanne: Gozo rannikut ääristavad soolapannid on olnud kasutusel üle 350 aasta. Traditsioonilised soola koristusmeetodid on põlvest põlve edasi antud ja isegi tänapäevani võib kohata kohalikke, kes tegelevad kristallide koristamisega. Saare poodides on müügil soola (see on suurepärane suveniir koju kaasa võtmiseks).
- Külastage kolme linna: Vittoriosa, Senglea ja Cospicua pärinevad keskajast ning on olnud asustatud enam-vähem alates inimeste saarele saabumisest. Kolm linna oli ka Knights Hospitallersi (katoliku sõjaväeordu, mida tuntakse Malta rüütlite nime all) algne kodu ning seal on palju imelist arhitektuuri ja ajalugu. Neid ei külastata nii palju kui teisi saare sihtkohti, nii et see võib olla hea viis rahvahulgast eemale pääsemiseks. Nad on Vallettast üle vee.
Malta Hinnad
Majutus – Hostelid väljaspool pealinna St. Julian’sis ja Sliemas maksavad 10-20 EUR öö 8-10 voodikohalises ühiselamus. Tasuta WiFi on standardvarustuses ja mõned hostelid pakuvad ka tasuta hommikusööki. Kui soovite privaatset tuba, on parem broneerida soodne hotell või Airbnb, sest saate oma raha eest rohkem väärtust.
Soodsad hotellid algavad 35 eurost öö kohta kahe või kahe üheinimesevoodiga. Lisaks põhilistele mugavustele, nagu tasuta WiFi, pakuvad paljud soodsad hotellid ka tasuta lennujaamatransporti või pakuvad basseine. Mõne hinna sees on ka tasuta hommikusöök.
Airbnb on saadaval kogu saarel ja terveid kodusid/kortereid leiate juba 35 euro eest (kuigi 60-80 euro vahemikus on rohkem valikuid). Enamik kirjeid on Valletta ümbruses ja Gozo lõunaosas. Suvekuudel on oodata hindade tõusu umbes 50-100%, eriti juulis. Kui külastate suvel, broneerige varakult.
Toit – Maltat on sajandite jooksul vallutanud paljud erinevad riigid, seega on sellel üsna ainulaadne kulinaarne ajalugu. Enamikul toitudel on tugev Itaalia mõju, kuigi ka Põhja-Aafrika ja Suurbritannia mängivad kulinaarset rolli. Rahvustoiduks peetakse küülikupraadi (stuffat tal-fenek). Levinud on ka mereannid (see on ju saar), kusjuures lampuki (mahi-mahi) on üks peamisi põhitoite. Kalapirukas on populaarne roog, nagu kapunata, ratatouille malta versioon.
Toidu jaoks liikvel olles leiate pastizzi (soolane täidisega küpsetis) kõikjalt umbes 1 euro eest. Värske leib, juust ja liha toidupoes maksavad vaid paar eurot, kui soovite käigupealt valmistada lihtsa lõunasöögi.
Traditsioonilise köögi eine restoranis või kohvikus maksab umbes 15 eurot, samas kui mitmekäiguline eine keskklassi restoranis koos joogi ja lauateenindusega maksab ligi 30 eurot. Kiirtoit (mõelge McDonald’sile) maksab kombineeritud söögi eest umbes 8,50 eurot (jah, siin on McDonald’sid).
Õlu maksab umbes 3 eurot (toidupoest ostes 1,60), pudel vett aga 1,20 eurot (hulgi ostes vähem). Latte/cappuccino on umbes 2,25 EUR.
Kui plaanite ise süüa valmistada, kulutage toidukaupadele 40-60 eurot nädalas. Nii saate põhitoidud, nagu pasta, riis, hooajalised köögiviljad ning liha või mereannid.
Mõned lemmikrestoranid on Rising Sun, The Grassy Hopper ja Suruchi.
Tegevused – Maltal on palju tasuta tegevusi, nagu matkamine ja rannas hängimine. Saate rentida paadi, mis viib teid saare osades ringi 50 euro eest. Enamik muuseume on 5-10 EUR ringis. Sukeldumine on siin populaarne ja kahe sukeldumisega pakett algab 60 eurost. Kes soovib saart jalgrattaga avastama minna, saab ratta rentida hinnaga 12 EUR/päev.
Malta soovituslikud eelarved
Seljakotireisijate eelarvega 40 eurot päevas saate ööbida hosteli ühiselamus, valmistada kõik söögid, kasutada liikumiseks ühistransporti, piirata joomist ja teha tasuta või odavaid tegevusi, nagu näiteks rannas käimine või muuseumikülastus.
Keskmise eelarvega 100 eurot päevas saate peatuda privaatses Airbnb-s, valmistada enamiku toite ja aeg-ajalt odavates kiirtoidukohtades väljas süüa, juua paar jooki, rentida ringi liikumiseks auto ja teha rohkem tasustatud. tegevused, nagu paadireisid või muuseumikülastused.
“Luksusliku” eelarvega 230 eurot päevas saate ööbida soodsas hotellis, juua nii palju kui soovite, süüa kõikjal, kus soovite, rentida ringi liikumiseks auto ja tegeleda muude tegevustega, nagu sukeldumine ja külastamine. Popeye küla. See on aga luksuslik alumine korrus. Taevas on limiidiks!
Malta reisijuht: näpunäiteid raha säästmiseks
Malta on üks soodsamaid sihtkohti Euroopas, kuid see võib siiski kalliks minna – eriti kiiretel suvekuudel. Siin on mõned raha säästmise näpunäited ja nipid, mis aitavad teil eelarvest kinni pidada.
Tehke tasuta jalgsimatk – Vallettas on mõned reisifirmad, näiteks Color My Travel, kes pakuvad tasuta 1,5-tunniseid jalgsireise. Saate piirkonnaga tutvuda ning kohalikult eksperdilt õppida tundma kohalikku kultuuri, ajalugu ja arhitektuuri. See on suurepärane tutvustus Maltale ja seda tasub kindlasti teha. Lihtsalt anna jootraha!
Jäta taksod vahele – Maltal pole taksod odavad. Vältige neid nii palju kui võimalik. Kui teil on vaja neid kasutada, hankige rakendus eCab. See tagab teile maineka ja usaldusväärse takso (need on head lühikeste vahemaade jaoks, samas kui taksod on tõenäoliselt odavamad pikemate reiside jaoks).
Külastage väljaspool hooaega – Malta (või vähemalt Valletta) on suvel rahvarohke ja hinnad kipuvad tõusma (kruiisid peatuvad siin). Kui soovite raha säästa ja vähem kirglikku külastust teha, külastage hooajavälisel ajal.
Valmistage ise süüa – kuigi restoranid ei ole liiga kallid, lisandub iga päev väljas söömine. Raha säästmiseks proovige ise süüa valmistada. Seal on palju väikseid poode ja suuremaid supermarketeid (nagu Lidl), kust saab odavalt kaasa haarata põhitoidud.
Hankige Malta Pass – see turismikaart annab tasuta sissepääsu Malta 40 parima vaatamisväärsuse juurde, mistõttu on see kasulik kõigile, kes plaanivad külastada palju kohti. See sisaldab ka tasuta ekskursioonibussi (mis ise on väärt 20 EUR). Saate 1-, 2- või 3-päevase pileti hinnaga vastavalt 30 EUR, 43 EUR või 53 EUR. Ostke see veebist, enne kui lähete parima hinnaga.
Võtke kaasa veepudel – siinne kraanivesi on joomiseks ohutu (kuigi see maitseb veidi). Raha säästmiseks ja plasti kasutamise vähendamiseks võtke kaasa korduvkasutatav veepudel.
Vältige supermarketi tooteid – suur osa supermarketi toodangust imporditakse (ja seega kallim). Otsige üles kohalikke müüjaid, kes müüvad oma toodangut tee ääres või linna väikestes kioskites. See on odavam ja värskem!
Malta transpordivahendid
Ühistransport – ühisbussid sõidavad peaaegu kõikjal Maltal (ehkki mitte regulaarselt). Üksikpilet on talvel 1,50 eurot ja suvel 2 eurot. Pidage meeles, et need täituvad kiiresti, nii et peate võib-olla reisi eest seisma. Need võivad olla ka harvad ja mööduvad peatustest hoiatamata, kui need on täis, nii et kui sõidate bussiga, veenduge, et teil oleks palju lisaaega!
Lisaks avalikele bussidele on olemas ka hop-on/hop-off bussid, millel on erinevad marsruudid üle riigi. Need marsruudid hõlmavad mõlema saare kõiki suuremaid vaatamisväärsusi (Valletta, St. Julian’s, Popeye küla, endine Azure Window jne). Ühe marsruudi päevapileti pilet maksab Hello Maltaga 20 eurot või kahepäevase pilet 48 eurot pääse City Sightseeinguga (kes teevad ka 1 päeva pileti hinnaga 24 EUR). Ma jätaksin selle vahele ja kasutaksin lihtsalt avalikku bussi (või jalutaksin, kui see on lühike vahemaa – see on ju väike riik!)
Praam – praam Gozosse maksab 4,65 EUR. Tule kindlasti varakult kohale, sest see saab kiiresti täis. Parvlaev Maltalt Itaaliasse kestab 4-7 tundi ja maksab 95-145 EUR (olenevalt aastaajast) EUR ühe suuna pilet Sitsiiliasse.
Jalgrattarent – rattaid saab rentida umbes 12 euro eest päevas, kuigi oleksin Vallettast väljaspool rattaga sõites eriti ettevaatlik. Autojuhid on siin agressiivsed ja teed on üsna kitsad.
Taksod – Taksod algavad 6 eurost ja maksavad umbes 2 eurot kilomeeter. Siin pole Uberit ega Lyfti, kuid alternatiivina saate alla laadida eCabi rakenduse. Tavaliselt on see lühikeste vahemaade jaoks odavam kui takso. Kui teil on aga eelarve piiratud, on parem nende võtmist lihtsalt vältida.
Lendamine – Lennud Maltalt Mandri-Euroopasse ja tagasi saab leida juba 45 EUR eest edasi-tagasi. Ryanair on kõige soodsam lennufirma, mis lendab Maltale, nii et see on teie parim valik, kui olete väikese eelarvega. Lennud Marokosse ja Põhja-Aafrikasse ning sealt edasi-tagasi on juba 50 EUR inimese kohta. Malta ümbruses siselende ei toimu.
Autorent – Autorent maksab väikeautole 10-25 EUR päevas. Pidage lihtsalt meeles, et kõige odavamad laenutused on manuaalkäigukastid, nii et kui soovite ringi liikuda, peate suutma sõita. Ka siinsed autojuhid on väga agressiivsed ja kipuvad nägema liiklusreegleid pigem soovitustena kui seadustena.
Hitchhiking – Maltal hääletamisega sõitmine pole soovitatav, sest inimesed lihtsalt ei peatu. Kui soovite oma kätt proovida, vaadake näpunäiteid ja teavet Hitchwikist.
Millal Maltale minna
Parim aeg Maltat külastada on juunist augustini. Ilm on siis kõige soojem, ööpäevane temperatuur on 31°C ringis. Pole üllatav, et see on ka aasta kõige aktiivsem aeg, nii et valmistuge rahvahulkadeks ja kõrgemateks hindadeks.
Augustis, nagu suures osas Euroopas, lahkuvad paljud kohalikud oma suvepuhkusele. Suletakse palju poode ja restorane, mis võivad ülejäänud kohti veelgi tungleda. Aga ilm on ideaalne ja enamik turismiobjekte jääb avatuks.
Õlakuud aprill-mai ja september-oktoober pakuvad kena kompromissi korralikule ilmale ja väiksemale rahvahulgale. Sooja on oodata 25°C ümber.
Talv on Maltal jahe, temperatuurid langevad 10–15 °C-ni. Peale jõuludeks suletavate vaatamisväärsuste on kõik avatud, kuigi mõned busside sõiduplaanid muutuvad, et kajastada riigi väiksemat külastajate arvu. Lühidalt, see on ideaalne aeg külastamiseks seni, kuni te ei soovi randa sõita ega pane pahaks tuuline kampsuni ilm.
Turvalisus Maltal
Malta on järjekindlalt üks turvalisemaid riike maailmas. Kuritegevus on haruldane, kuigi alati on hea mõte endast aru saada. Pisivargusi võib siiski juhtuda, nii et hoidke oma väärisesemed alati eemal ja olge rahvarohkes ühistranspordis või rannas ujudes asjade suhtes tähelepanelik.
Ujumisel veenduge, et ujuksite ainult piirkondades, kus on teisi ujujaid. Riptiidid on tavalised, nii et kõige parem on vältida eraldatud randu, kui te pole kindel, et see on ohutu. Ärge kunagi ujuge, kui meri on karm ja ärge kunagi ujuge üksi.
Maltal on autojuhid agressiivsed, nii et teede ületamisel, jalgrattaga sõitmisel või auto rentimisel võtke kasutusele täiendavad ettevaatusabinõud. Taksoga sõites kandke alati turvavööd.
Üksikreisijad (sealhulgas naissoost reisijad) peaksid end siin turvaliselt tundma. Lihtsalt järgige tavapäraseid ettevaatusabinõusid, kui olete väljas ja ringi liikudes (ärge ekslege öösel joobes olles, hoidke baaris joogil silm peal jne).
Kui olete kevadel või sügisel matkamas, pidage meeles, et käes on jahihooaeg (ainult väikelindude jaoks).
Kui rendite auto, ärge jätke sinna ööseks väärtasju. Sissemurdmised on haruldased, kuid alati on parem karta kui kahetseda.
Hädaolukorras helistage abi saamiseks numbril 112.
Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.