MADRIDI REISIJUHT

Madrid on Hispaania pealinn ja riigi suurim linn. Elektrienergia, maailmatasemel toit ja koidikuni kestev metsik ööelu on linn, millest ei tohiks mööda vaadata.

Nagu rivaal Barcelona, on ka Madrid linn, mis hõlmab ööd. Õhtusöök toimub alles kell 21.00 või 22.00 ja pidutsemine algab alles mitu tundi pärast seda. See on öökullide linn; varajane lind ei saa Madridis ussi.

Kuigi see on mõnevõrra laialivalguv, sobivad Madridi arvukad linnaosad ideaalseks ekslemiseks, tapase nautimiseks ja sangria joomiseks. Kohalike elanike soojus ja einete aeglus hoiavad teid linnatempost läbi elamisel hilja väljas. Kui võtate omaks hilised (ja pikad) söögid ja hilisõhtused pidutsemised ning elate oma elu Madridi tingimustel, saate palju sügavama ja rikastava külastuse.

See Madridi reisijuht annab teile kõike, mida peate teadma, et hästi süüa, säästa raha ja näha linna parimaid vaatamisväärsusi!

5 parimat asja, mida Madridis näha ja teha

Jalutage Plaza Mayoris

Plaza Mayor, mis pärineb 15. sajandist, on Madridi peaväljak. Jalutades sellel väljakul, mis määrati 1985. aastal Hispaania kultuuri väärtuslikuks objektiks, ärge jätke mööda Ayuntamientot (muljetavaldav linnavolikogu hoone), San Pedro barokk kirikut, 18. sajandist pärit San Francisco el Grande basiilikat ja Calle de’i. Cuchilleros (populaarne söögikoht, kuid valmistuge turisti hindadeks).

Külastage Prado muuseumi

Prado muuseum (Museo Nacional del Prado) on üks maailma suurimaid kunstigaleriisid ja peamine kunstimuuseum Hispaanias. Maailma ühe enim külastatud muuseumina asub selle pimestav väljapanek umbes 20 000 suurte Euroopa meistrite teostest 18. sajandist pärit hoones, mis avati muuseumina 1819. aastal. Muuseum kuulub ka UNESCO maailmapärandi nimistusse. Hispaania kultuuriobjekt, mis on koduks Rembrandti, Caravaggio, Bernini, Monet ja paljude, paljude teiste teostele. Sissepääs on 15 EUR.

Lõõgastuge El Retiro pargis

Ametlikult tuntud kui Buen Retiro park, see on Madridi peamine park. UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv koht on ideaalne koht päikesepaistelisel päeval lõõgastumiseks. Park pärineb 17. sajandist ja ulatub üle 142 hektari, muutes selle linna suurimaks ja populaarseimaks haljasalaks. Seal on suur järv, kust saab aerupaadi rentida, monument Madridi terrorirünnakute ohvritele (2004. aastal hukkus 193 inimest ja sai vigastada üle 2000 inimese) ja Crystal Palace.

Külastage Palacio Reali

See on Hispaania kuninga ametlik elukoht, kuigi seda kasutatakse nüüd ainult riiklike tseremooniate jaoks. Palee on osaliselt üldsusele avatud ja kolmapäeviti ELi kodanikele tasuta. 18. sajandil ehitatud palee on Euroopa suurim toimiv palee, kus on üle 3400 toa. Hispaania kultuuriväärtuslik palee ehitati endisele 9. sajandi moslemite kindlusele ja selle kaunistatud interjööris on arvukalt kunstiteoseid, sealhulgas Caravaggio, Juan de Flandesi ja Francisco Goya teoseid. Sissepääs on 12 eurot isejuhitud ekskursioonidele ja 16 eurot giidiga ekskursioonile. Audiogiidid on saadaval hinnaga 5 EUR.

Tehke toidutuur

Madridi köögi ajaloo ja kultuuri kohta lisateabe saamiseks minge toidu reisile. See on parim viis linnas ringi süüa, proovides parimaid toite, mida Madrid pakub, ning õppida, mis teeb köögi ainulaadseks. Devour Tours korraldab põhjalikke toidureise, mida juhivad asjatundlikud kohalikud giidid, mis tutvustavad teile toidukultuuri ja selle ajalugu. Kui olete toidusõber, kes soovib rohkem teada saada iga roa ajaloo ja kultuuri kohta, on see ringkäik teie jaoks! Ekskursioonid algavad 99 eurost.

Muud asjad, mida Madridis näha ja teha

  • Tehke tasuta jalgsimatk – tasuta jalgsimatkad on üks lemmiktegevusi uues linnas. Saate tutvuda maaga, tutvuda ajaloo ja kultuuriga ning võtta ühendust kohaliku giidiga, kes vastab kõigile teie küsimustele. New Europe, Free Walking Tours Madrid ja Cat’s Hostel Walking Tours on linna parimad tasuta ekskursioonid. Pidage meeles, et andke juhendile lõpus jootraha!
  • Tutvuge Puerta del Soliga – see on Madridi kõige kuulsam ja keskne väljak. Algselt oli see ühe idapoolse linnavärava koht ja seda kaunistas päikese kujutis, sellest ka väljaku nimi (“Päikesevärav”). Väljak on tegelikult poolringikujuline ja oma praeguse kuju võlgneb aastatel 1854-60 tehtud kapitaalremondi töödele. Casa de Correose peasissepääsu (praegune Madridi piirkondliku valitsuse peakorter) ees on maapinnal kiviplaat, mis tähistab kilomeetrit 0, kuna see on ka Hispaania radiaalse teedevõrgu keskus. Inimesed kogunevad siia uusaastaööl, et Casa de Correose hoone ülaosas kella all tähistada. Traditsiooniks on süüa üks “õnnelik” viinamarja iga 12 südaöö löögi kohta.
  • Vaadake flamenkotantsijaid – Madrid on flamenkot, Hispaania kuulsaimat tantsustiili, nautinud juba 19. sajandi algusest. Tuginedes Lõuna-Hispaania erinevatele folkloorimuusika traditsioonidele, toimuvad flamenkoetendused paljudes baarides ja kõrtsides üle linna, näiteks Las Carboneras, kus saate nautida flamenkoetendust koos klaasi veini ja tapastega 42 euro eest. Ajalooline Corral de la Morería pakub etendusi hinnaga 49,95 EUR, mis sisaldab jooki.
  • Külastage riiklikku arheoloogiamuuseumi – selles muuseumis on uskumatu kogu Pürenee poolsaare arheoloogilisi leide. Seal on esemeid Vana-Kreekast ja Roomast ning esemeid Egiptusest ja Mesopotaamiast. Ärge unustage kuulsat La Dama de Elche’i (5. sajandi Pürenee naise büst) ja Altamira eelajaloolisi koopamaale. Siin on ka Madridi Guanche muumia. Kanaari saarte põliselanikud palsameerisid teda 11.–13. sajandil. Sissepääs on 3 EUR.
  • Avastage Madridi mereväemuuseumi – kui mõtlete tagasi maailma ajaloolistele merejõududele, tuleb kindlasti meelde 16. sajandist pärit Hispaania Armada. Võite tulla siia, et tutvuda riigi rikkaliku mereväe ajalooga juba 1500. aastast pärinevate ajalooliste kaartide kaudu. Sellel on ka palju vanu jooniseid, relvi ja navigatsiooniseadmeid ning tõeliselt huvitav ja üksikasjalik osa Hispaania Armadast. Sissepääs on tasuta, kuid soovitatav on annetada 3 eurot inimese kohta. Esmaspäeviti on see suletud.
  • Imetlege moodsat kunsti – Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (Reina Sofia riiklik kunstikeskus) pakub fantastilist kaasaegse kunsti kollektsiooni. Siit leiate selliste meistrite nagu Picasso, Miró, Kandinsky, Dalí ja Baconi teoseid. Näituse keskmes on Picasso kuulus Guernica maal, 1937. aasta õlimaal, mida peetakse maailma kõige liigutavamaks sõjavastaseks maaliks. Sissepääs on 12 eurot, kuid tasuta sissepääs on saadaval esmaspäeviti, kolmapäeviti, neljapäeviti, reedeti ja laupäeviti kell 19.00-21.00 ning pühapäeviti kell 12.30-14.30.
  • Ostke Mercado de San Miguelis – see ikooniline siseturg on lõbus koht toidu ostudeks. See on linna vanim kaetud toiduturg, millel on ilus 20. sajandi arhitektuur. See on fantastiline koht odavate tapas’te söömiseks, õhtusöögiks koostisosade hankimiseks või inimeste vaatamiseks. Seitse päeva nädalas avatud turg on Plaza Mayorist viieminutilise jalutuskäigu kaugusel ja meelitab õhtuti pärast tööd jooke.
  • Vaadake iidset Debodi templit – Debodi tempel on Egiptuse tempel, mis pärineb 2. sajandist e.m.a. Egiptuse valitsus kinkis selle Hispaaniale tänutäheks, et aitasite neil mälestusmärke Assuani tammi asukohast ümber paigutada (Aswani tamm on maailma suurim muldkeha tamm ja ehitati üle Niiluse 1960.–70. aastatel) . Tempel ehitati ümber Hispaanias aastatel 1970–1972 ja nüüd võib selle leida Madridi Cuartel de la Montaña pargist. Kuigi templi sisemus on keelatud, saate siiski kõndida mööda väljast. Esmaspäeviti on see suletud ja sissepääs on tasuta.
  • Veetke aega Barrio de La Latinas – see meeleolukas naabruskond ning selle kitsaste sõiduradade ja tänavate rägastik, mida ääristavad tapase baarid, restoranid ja kantiinid, sobivad suurepäraselt jalgsi avastamiseks. Kui olete siin pühapäeval, tutvuge El Rastro kirbuturu pakkumistega (avatud kell 8.00–15.00) ja toppige oma nägu ühte paljudest toiduputkadest. Astuge kindlasti sisse 18. sajandi San Francisco el Grand Basilicasse või mauride San Pedro el Reali kirikusse, mis algselt pärineb 14. sajandist.
  • Vaadake Plaza de Cibeles – Plaza de Cibeles on Madridi kuulus väljak, mis asub Calle de Alcalá keskväljakul ja Paseo del Prado kõrval. Siit leiate sidepalee, linna linnapea kabineti ja neoklassikalise 18. sajandi purskkaevu, mis on pühendatud Rooma jumalannale Cybele (metsiku looduse armuke). Linnapea kabineti juures on vaateplatvorm (mida nimetatakse Mirador del Palacio de Cibelesiks), et saaksite vaadet imetleda (esmaspäeviti suletud). Sissepääs on 3 EUR.
  • Vaadake Madridi Reali jalgpallimatši – Madridi jalgpallimeeskond on üks parimaid mitte ainult Hispaanias, vaid kogu maailmas. Kui tahad jalgpalli näha selle parimal kujul, tulge mängu vaatama. Staadion on alati täis, mahutab üle 81 000 inimese ja rahvahulk muutub metsikuks. Kui soovite kogeda kohalikku elu, on see kohustuslik. Piletid algavad 35 eurost.
  • Vaadake Monasterio de las Descalzas Reales – Las Descalzas Realese klooster (mis tähendab “kuningliku paljajalu klooster”) ehitati 16. sajandil ning oli endine keiser Karl V ja Portugali keisrinna Isabeli palee. Vallalised printsessid ja “spinster” aadlipeenaised tulid siia nunnana elama ja tõid kaasa kogu kogutud varanduse. Tänapäeval hoolitsevad vaid mõned nunnad territooriumi ja selle säilmete eest, mille hulka kuuluvad (väidetavad) Jeesuse risti tükid ja umbes aastal 288 e.m.a surnud Püha Sebastiani luud. Hoone sees on kultuuriväärtuslik Hispaania vara, kus näete palju kunstiteoseid. Näiteks kaunistavad peatrepi seinamaalingud, mis pärinevad 16. ja 17. sajandist. Sissepääs on 6 EUR.
  • Jalutage ümber kuningliku botaanikaaia – umbes 80 937 ruutmeetri suurused botaanikaaiad on koduks enam kui 5000 taime- ja puu liigile, mis on jaotatud neljale maalilisele terrassile. Siin on ka kasvuhooned, skulptuurid ja mõned laitmatult haljastatud aiad. 1755. aastal asutatud pargis on järved, labürindid, purskkaevud ja palju lilli, mis muudavad selle rahulikuks ja kauniks lõõgastumise kohaks. Sissepääs on 4 EUR.
  • Avastage Museo de la Historia de Madrid – Madridi ajaloo muuseum, mis avati 1929. aastal ja heidab valgust linna arengule alates 16. sajandist (kui sellest sai pealinn) kuni I maailmasõjani. See tutvustab igapäevaelu läbi aegade ja pakub nüansse vaadake Madridi esemete, kaartide, maalide ja skulptuuride, sealhulgas kuulsate kunstnike nagu Francisco Goya teoste kaudu. Sissepääs on tasuta.
  • Õppige hispaania keelt – kui teil on aega, on kohaliku keele õppimine parim viis kultuuri sukeldumiseks, inimestega kohtumiseks ja linnast arusaamise süvendamiseks. Hispaania keele kursused võivad kesta ühe nädala või kauem. Paljud keeltekoolid pakuvad erinevaid taskukohaseid majutusvõimalusi, sealhulgas ööbimist kohaliku pere juures. Ühenädalane intensiivkursus algab umbes 200 EUR-st ning tavaliselt on pakettidele ja mitme nädalastele kursustele allahindlused (mida rohkem broneerite, seda rohkem säästate).

Madridi reisikulud

Hosteli hinnad – Madridi hosteli ühiselamute hind sõltub sellest, kui lähedal on hostel Plaza Mayorile. Üldjuhul maksab voodi 4-6-kohalises ühiselamus kõrghooajal (juuni-august) umbes 24 eurot, 8 või enama voodikohaga toas aga 19 eurot.

Hooajavälisel ajal maksab voodi 8 või enama voodikohaga toas alates 14 eurost öö, väiksemates tubades aga ca 18 eurot. Tasuta WiFi on standardvarustuses ja paljud linna hostelid sisaldavad ka tasuta hommikusööki.

Lihtne privaatne tuba kahele koos privaatse vannitoaga maksab nii kõrghooajal kui ka väljaspool hooaega 55-90 EUR öö.

Väljaspool linna on telkimisvõimalused piiratud ja hinnad on sageli kallimad kui hostelid. Enamus küsib tavalise telgi krundi eest ilma elektrita umbes 20-30 eurot öö eest.

Soodsate hotellide hinnad – Soodsad hotellid maksavad kõrghooajal 80-150 EUR öö. Hooajavälisel ajal maksate öö kohta 65-100 eurot.

Airbnb on saadaval neile, kes soovivad rohkem privaatsust või kööki oma toidu valmistamiseks. Privaatsete tubade hind algab 30 eurost öö kohta, kuigi keskmiselt on see ligikaudu 70 eurot. Tervete kodude/korterite hind on keskmiselt 160 eurot öö kohta, kuigi varakult broneerides võite need leida juba 75 euro eest.

Toit – Hispaanias on tugev toidukultuur, kus söögid võivad kesta tunde ja õhtusööki serveeritakse sageli alles pärast kella 20.00. Igal riigi piirkonnal on oma kohalikud toidud ja toidukultuur, mida leiate Madridist, kuna see on kulinaarne keskus. Proovige kindlasti kohalikke lemmikuid, nagu patatas bravas (vürtsikas kartul), veiselihahautis, tortilla de patatas (Hispaania omlett) ja loomulikult churros.

Saad odavalt tapasid ja eineid umbes 8-15 EUR eest. Kui soovite veini kaasa võtta, kulutage umbes 20 eurot. Kui lähete välja paellat, jooke või eelroogasid sööma, peaksite plaanima söögile kulutada umbes 25 eurot.

Nagu igas linnas, on ka Madridis palju kalleid restorane ja söögid algavad seal umbes 35 eurost. Spektri teises otsas odav kiirtoit (mõelge McDonald’sile) maksab kombineeritud söögi eest umbes 8 eurot. Hiina toit maksab 9-10 eurot, pitsa maksab suurele 9-12 eurot.

Õlu maksab 3-4 eurot, latte/cappuccino aga umbes 2 eurot. Pudelivesi on alla 1 euro.

Kui ostate endale toidu, kulutate nädala toidukaupadele umbes 45-55 eurot. Nii saate põhi toiduaineid, nagu pasta, riis, hooajalised tooted ja liha.

Madridi reisijuht: raha säästmise näpunäiteid

Madrid võib olla kallis linn, eriti kui naudite toitu ja jooke. Õnneks saate oma kulusid kärpida, kui järgite mõnda lihtsat reeglit. Siin on mõned üldised viisid Madridis raha säästmiseks:

Sööge rikkalik lõunasöök – Hispaanias on tugev toidukultuur, kus söögid võivad kesta tunde ja õhtusööki serveeritakse sageli alles pärast kella 20.00. Igal riigi piirkonnal on oma kohalikud toidud ja toidukultuur, mida leiate Madridist, kuna see on kulinaarne keskus.

Hankige Madridi turistikaart – sageli tähelepanuta jäetud Madridi kaart pakub tasuta ühistransporti, tasuta juurdepääsu Pradosse ja teistesse muuseumidesse, samuti igasuguseid allahindlusi ööklubides, meelelahutusasutustes, poodides ja restoranides. Saate osta 24 tunni kaardi hinnaga 47 EUR, 48 tunni kaardi hinnaga 60 EUR, 72 tunni kaardi hinnaga 67 EUR või 120 tunni kaardi hinnaga 77 EUR.

Võtke omaks tasuta muuseumipäevad – paljud Madridi muuseumid on teatud päevadel või teatud kellaaegadel kogu päeva jooksul tasuta. Kontrollige kindlasti enne minekut, sest palju parem on tasuta näha selliseid vaatamisväärsusi nagu Prado! Võite küsida turismibüroost, kuna neil on seal nimekiri.

Ööbige kohaliku juures – Couchsurfing on suurepärane võimalus säästa majutuse arvelt raha ja saada samal ajal ka kohalikelt ülevaadet. Kuigi hostelid ei ole linnas liiga kallid, on see siiski parim viis raha säästmiseks ja kontakti loomiseks insaideriga, kes saab jagada oma ekspertide näpunäiteid ja nõuandeid.

Tehke tasuta jalutuskäik – see on üks lemmikviise uue sihtkohaga tutvumiseks – ja te ei saa hinda ületada! New Europe Walking Tours ja Cat’s Hostel Walking Tours on kaks populaarseimat tasuta ekskursiooni linnas.

Toidupood turgudel – Värsket toitu saab soodsalt osta mõnelt linna igapäevaselt turult. Vaadake Mercado de la Pazi või Mercado de Maravillas värskeid tooteid ja liha. Võrreldes supermarketiga säästate tonni.

Võtke kaasa veepudel – siinne kraanivesi on joomiseks ohutu, nii et raha säästmiseks ja plasti kasutamise vähendamiseks võtke kaasa korduvkasutatav veepudel.

Kuidas Madridis ringi liikuda

Ühistransport – parim viis Madridis liikumiseks on kasutada metroo. Põhihind on 1,50 EUR esimese viie jaama eest (üks suund), seejärel lisandub 0,10 EUR iga järgmise jaama eest kuni 2 EUR-ni Madridi kesklinnas.

Avalikud bussid sõidavad kõikjal Madridis kella 6.30-23.30 (ka mõned ööliinid) ja maksavad sama palju kui metroo. Olenevalt tsoonist saad ka 10-reisi kaarte alates 11.20 EUR.

Turistipassid on saadaval piiramatuks kasutamiseks kõigis ühistranspordivahendites vahemikus 1-7 päeva. Need maksavad 8,40-70,80 EUR olenevalt vajalikest tsoonidest.

Jalgratas – Madridis on elektrijalgrataste jagamise programm nimega BiciMAD. Laenutused algavad 2 eurost tund ja siis on lisa tund 4 eurot.

Taksod – Taksod algavad 3,25 eurost ja seejärel 1,10 eurot lisa kilomeetri kohta. Kui saate, jätke need vahele, kuna hinnad tõusevad kiiresti!

Sõidujagamine – Uber on Madridis saadaval, kuid see ei säästa palju raha. Ühistransport on puhas ja töökindel, nii et jätke sõidujagamine vahele, kui teil on eelarve.

Autorent – ​​mitmepäevase rendi puhul on võimalik rentida juba 25 eurot päevas, kuid linnas liikumiseks pole autot vaja. Kui te ei kavatse ümbritsevat piirkonda uurida, jätke autorenti vahele.

Millal Madridi minna

Madrid on aastaringne sihtkoht nagu ülejäänud Hispaania, kuid kõrghooajal (juuni-august) on rahvast palju, hinnad on kõrgeimad ja kuumus on rõhuv. Päevane temperatuur tõuseb suvel tunduvalt üle 30 °C, nii et planeerige kuuma ilmaga. Kuigi linn on elav, peate kõik eelnevalt broneerima, kuna kohad müüakse välja.

Õla hooaeg on parim aeg Madridi külastamiseks (aprill-mai ja september-oktoober). Turismiobjektid on palju vähem ülekoormatud ja majutuse hinnad madalamad. Temperatuurid on meeldivad, keskmine temperatuur kõigub 18 °C ümber. Lihtsalt võtke kaasa vihmamantel juhuks, kui peaks tulema lühike hoovihm.

Samuti on võimalik külastada talvel, kuigi päevad võivad olla jahedad. Kuigi ilm pole suurepärane, saate suure osa vaatamisväärsustest endale ja hinnad on madalamad. Päeva maksimum temperatuur on 10°C.

Kuidas Madridis turvaliselt püsida

Madrid on turvaline linn. Vägivaldne kuritegevus on siin väga haruldane, kuigi taskuvargused ja pisivargused on tavalised, eriti suuremates turismipiirkondades ja metroos. Peate oma asjadega väga ettevaatlik olema ja alati oma taskuid jälgima, kui olete väljas ja ringi liikudes – eriti ühistranspordis. Taskuvargad siin (ja üldse Hispaanias) on väga andekad!

Kui lähete öösel välja, võtke kaasa ainult vajalik raha. Ülejäänu jätke igaks juhuks oma majutuskohta.

Üksi naissoost reisijad peaksid end siin turvaliselt tundma, kuid kehtivad tavapärased ettevaatusabinõud (ärge jätke jooki baari järelvalveta, ärge kõndige öösel alkoholijoobes jne.)

Turismi pettused on siin levinud, nii et hoidke silm peal lasterühmadel, kes üritavad teie tähelepanu kõrvale juhtida, kuna tõenäoliselt üritavad nad teie raha ära võtta. Lisaks olge ettevaatlik inimestega, kes pakuvad teie pagasit, sest nad võivad proovida teilt teenuse eest suurt tasu nõuda.

Hädaolukorras helistage abi saamiseks numbril 112.

Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.