Bulgaaria jääb reisijatel sageli kahe silma vahele. Kuna see on radari all, leiate siit vähe rahvahulki ja palju taskukohaseid tegevusi. Saabudes võite olla üllatunud riigi taskukohasuses, uskumatus ajaloos, mägistes maastikes, Musta mere randades ja metsikus ööelus.
Bulgaaria pikk ajalugu on ilmne kõikjal, alates iidsetest neoliitikumi aegsetest asulakohtadest kuni salapäraste Traakia haudade ja võimsate tsaaride mahajäetud kindlusteni. Isegi mõnes väikseimas ja kirjeldamatus kirikus on sees keerukas religioosne kunstiteos, sealhulgas pühakute maalid ja erksad seinamaalingud.
Ja kui olete loodusesõber, on kogu riigis mitu mäeahelikku, mis pakuvad igasuguseid matku.
Lühidalt, Bulgaaria on hämmastav ja ma ei saa selle kohta piisavalt kiita. Ärge kiirustage kohast läbi. Siin on palju näha ja teha.
See Bulgaaria reisijuht aitab teil oma reisi planeerida, raha säästa ja selles alahinnatud sihtkohas oma aega maksimaalselt ära kasutada.
Tutvuge Sofiaga
Sofia on Bulgaaria dünaamiline pealinn, mis on täis muuseume, ida-õigeusu kirikuid, kommunistlikku arhitektuuri ning trendikaid galeriisid, restorane ja klubisid. Ärge unustage Aleksander Nevski katedraali ja riiklikku kunstigaleriid.
Lõõgastuge Varnas
Varna on suur turismisihtkoht suvel, kui selle rannad täituvad külastajatega. See on väga lõbus tänavatel ekslemine, Rooma termide külastamine, suures keskpargis jalutamine ja rannas istumine.
Külastage Plovdivi
Plovdiv on Bulgaaria suuruselt teine linn ja Euroopa vanim pidevalt asustatud linn. Külastage kindlasti Rooma amfiteatrit, vaadake arheoloogiamuuseumi ja lõõgastuge tsaar Simeoni keskaias lehtpuude all.
Minge Veliko Tarnovosse
Kunagine Bulgaaria impeeriumi pealinn Veliko Tarnovo on nüüd võluv ülikoolilinn. Siin ei juhtu palju, kuid siin on munakivitänavad, ajaloolised lossivaremed, väikesed kohvikud ja lähedal asuvad mägimatkad.
Avastage Rila mägesid
Rila mäed on Balkani kõrgeim mäeahelik, kus Musala mägi kõrgub peaaegu 10 000 jalga. Võite matkata tippu päevasel matkal või võtta ette mõned vähem väljakutseid pakkuvad matkad mägedes. Muude vaatamisväärsuste hulka kuuluvad Seven Lakes Cirque, Skakavitsa juga ja klooster.
- Peatuge ja nuusutage Kazanlakis roose: Bulgaaria on üks maailma suurimaid roosiõli tootjaid ja Kazanlaki linnas on rooside festivali peetud alates 1903. aastast. Juuni esimesel nädalavahetusel korraldab kohalik kogukond seda rahvusvahelist üritust, mis meelitab kohale tuhandeid turiste. Toimuvad rooside korjamise rituaalid, üritused rooside destilleerimisprotsessi tundmaõppimiseks, tänavarongkäik, acapella koorid, folkloori kontserdid, kunsti etendused, näitused ja isegi veinide degusteerimine. Mis kõige parem, enamik üritusi on tasuta!
- Külastage Varna arheoloogiamuuseumi: Varna arheoloogiamuuseum on koduks Varna nekropolile, eelajaloolisele arheoloogilisele alale, mis sisaldab maailma vanimat töödeldud kulda (see on 7000 aastat vana). Kulda kaevandati 62 hauast (tol ajal oli kombeks inimesi kingitustega matta). Väljapanekust leiate ka keerulisi ehteid ja muid esemeid, aga ka veidrusi, nagu Rooma kirurgilised tööriistad ja iidsed hellenistlikud hauakivid. Sissepääs on 10 BGN.
- Tutvuge sotsialistliku kunsti muuseumiga: See muuseum Sofias esitleb kunsti ajast, mil riik oli kommunistlik (1944–1989). Suures väli skulptuuri pargis on kõike alates kunagi kesklinnas seisnud hiiglaslikust Lenini kujust kuni sotsialistliku partei peakorteri tipus olnud punase täheni. Seest leiate igasugust propagandat, dokumentaal videoid, fotosid ja palju muud. Sissepääs on 6 BGN.
- Matk Balkani mägedes: See mäeahelik asub Bulgaaria kesklinnas. See on osa eepilisest Euroopa pikamaamarsruudist (E3), mis kulgeb mööda ahela peaharja Portugali mere äärde ja ulatub 6950 kilomeetrini. Lühemate päevamatkade jaoks leidke selline baaslinn nagu Apriltsi ja liikuge sealt edasi. Botevi mäe tippkohtumine ja matk Vodnite Dupkisse on kaks populaarset matka.
- Avastage Stara Zagorat: Stara Zagora on Bulgaaria lõunaosas asuv väiksem linn, mis on kuulus oma iga-aastase pärnaõie poolest (kogu linn lõhnab uskumatult lilleliselt – nagu kuslapuu ja jasmiini kombinatsioon). Peale selle, et Stara Zagora oli kunagi roomlaste, ottomanide ja traaklaste jaoks oluline risttee, sisaldab Stara Zagora ka hämmastavaid eelajaloolisi säilmeid, sealhulgas iidseid 8000-aastaseid matmiskünkaid. Neoliitikumi eluruumide muuseum asub ühel eelajaloolistel küngastel koos maja jäänustega. Külastamine maksab 5 BGN ja väga informatiivne!
- Tutvuge Bachkovo kloostriga: Plovdivi lähedal asub Bachkovo klooster, mis pärineb aastast 1083 (kuigi suurem osa sellest on ehitatud 17. sajandist). Kloostri peamiseks vaatamisväärsuseks on Sveta Bogoroditsa kirik, mille sisemus on täielikult kaetud Zahari Zografi 1850. aastal maalitud värviliste freskodega. Refektoorium (söögisaal) on samuti täis seinamaalinguid, mis näitavad hoone ajalugu. Palverändurid tulevad sageli kirikusse, et palvetada Madonna ees, mis on ümbritsetud kullast ja hõbedast. Kloostri külastamine on tasuta, kuid kohapealne muuseum maksab 2 BGN ja söögituba 6 BGN.
- Külastage Etâri etnograafilist vabaõhumuuseumi: Etâri 19. sajandi etnoküla Põhja-Bulgaarias on taasloodud Bulgaaria linn, mida ääristavad munakivitänavad ning kümned traditsioonilised kauplused ja töökojad, mis on pühendatud kingseppadele, köösseppadele, klaasitöölistele, juveliiridele, nahatöökodadele, pottseppadele, pagaritele ja teistele. Kostümeeritud esinejad liiguvad hoonete vahel, tekitades tunde, nagu oleksite ajas tagasi astunud (või vähemalt filmivõtteplatsile). Saate tuhnida taasloodud traditsioonilistes kodudes ja mõned töökojad töötavad endiselt voolava veega. See on natuke juustune, kuid siit saate korjata kenaid käsitsi valmistatud suveniire. Sissepääs on 5 BGN.
- Matk Emeni kanjonis: Kui külastate Veliko Târnovot, minge läände Emeni kanjoni poole. Negovanka jõe ääres kõrgete lubjakivi kaljude vahele raiutud kanjon on koduks sügavatele ojadele (sobivad suurepäraselt ujumiseks) ja maalilistele koskedele. Kahetunnine matk Negovanka ökorajal viib teid mööda 90 meetri kõrguseid jõgesid, mis viib vaatepunktide juurde kanjoni kohal ja 10 meetri kõrguse kose juurde. See on ilus piirkond, mida jalgsi uurida!
- Tulge Musta mere randadesse: See 402-kilomeetrine Bulgaaria rannikuala asub Musta mere ääres. Umbes üks kolmandik sellest rannajoonest on kaetud puutumatute liivarandadega. Vältige Sunny Beachi ja vaadake selle asemel mõnda vaiksemat randa, nagu Pomorie rand või Sinemorets Veleka rand.
- Lõdvestuge Balchikis: Balchik on väike rannikulinn Musta mere ääres. See piirkond oli varem Rumeenia kuninganna Marie (1875–1938) suveresidents. Saate tema palees mere äärsel promenaadil tuuritada ja imetleda gooti ja islami arhitektuuri huvitavat segu. Ruume pole väga palju, kuid need kõik sisaldavad originaal sisustust ja kuninganna Marie enda maale. Seal on ka botaanikaaed, kus on üle 600 taimeliigi. Sissepääs on 10 BGN.
- Minge suusatama: Bansko, Borovets ja Pamporovo on Bulgaaria kolm suurimat kuurortlinna. Enamik inimesi eelistab Banksot, kuna selle kuurordis on pikimad suusarajad ja seda saab teha ühepäeva reisina Sofiast. Banksos on mitu hotelli ja soodsat majutust (kuigi Bankso pole linnadest kõige ilusam). Ühepäevane suusapass on Bansko linnas 56 BGN ja Borovetsis ja Pamporovos 62 BGN.
Hinnad Bulgaarias
Majutus – 5–8 voodikohaga hosteli ühiselamud maksavad 14–25 BGN öö kohta. Privaatsed hosteli toad maksavad 30-60 BGN öö. Tasuta WiFi-ühendus on standardvarustuses ja enamikul hostelitel on ka toiduvalmistamise võimalus.
Soodsad kahetärnihotellid jäävad vahemikku 50–100 BGN öö kohta. Kui soovite ööbida mõnes Musta mere äärses kuurortpiirkonnas, maksate suve jooksul kahekordse summa.
Airbnb on saadaval kogu Bulgaarias, privaatsete tubade hind on 20–55 BGN öö kohta. Terve kodu/korter maksab umbes 60-110 BGN.
Metsik telkimine on Bulgaarias seaduslik, mis tähendab, et teil on lubatud telk püstitada peaaegu kõikjal, välja arvatud eraomand. Samuti on kogu riigis, eriti rannikul, hästi hooldatud laagriplatsid. Enamiku kahe inimese telkimiskohtade hind on 28 BGN öö kohta, kui tavaline telgiplats ilma elektrita.
Bulgaaria toit – Bulgaaria köök on rammus ja sarnaneb oma Balkani naabrite köögiga. Levinud on lihahautised lamba-, kitse- või kanalihaga, samuti vorstid ja kõikvõimalikud jogurtid (piimatooted on siin suured). Populaarsete roogade hulka kuuluvad kebapche (grillitud hakkliha), shopska salat (tomati, kurgi ja juustuga salat, mis sarnaneb Kreeka salatiga) ja moussaka.
Üldiselt on toit kogu Bulgaarias väga taskukohane. Kohalikud tänavatoidud nagu banica (juustuküpsetis) maksavad kõigest 1,50 BGN. Rikkaliku shopska või kebabi saate osta umbes 6 BGN eest.
Kiirtoidu jaoks (mõelge McDonald’sile) saate kombineeritud eine umbes 9 BGN eest. Tavapärane eine restoranis, kus pakutakse traditsioonilist kööki, maksab umbes 10 BGN. Suur pitsa maksab samuti umbes 10 BGN.
Kui soovite sulistada, maksab kolmekäiguline eine koos joogiga umbes 25 BGN.
Õlu maksab 3 BGN, latte/cappuccino aga 2,50 BGN. Pudelivesi on umbes 1 BGN.
Toidupoed on siin väga odavad, makstes umbes 44–53 BGN nädalas põhitarvete, nagu riis, pasta, hooajatooted ja liha, eest.
Tegevused – Bulgaarias on kõik tegevused taskukohased. Muuseumides on tavaliselt alla 10 BGN, samas kui suusatamise lifti piletid maksavad 40–65 BGN päevapileti eest. Adrenaliiniga seotud tegevused, nagu benji-hüpped, maksavad umbes 60 BGN. Jalgratta rent on tavaliselt alla 20 BGN kogu päeva rendi eest.
Bulgaaria soovituslikud eelarved
Kui reisite Bulgaariasse, kulutate umbes 50 BGN päevas. Selle eelarvega ööbite hosteli ühiselamus, valmistate suurema osa oma einetest, piirate joomist, kasutate liikumiseks ühistransporti ja jätkate enamasti tasuta tegevustega, nagu matkamine ja randades käimine. Kui plaanite juua, lisage oma päevaeelarvesse 5–10 BGN.
Keskmise eelarvega 120 BGN päevas saate peatuda privaatses Airbnb-s, süüa enamiku einete ajal odavates kiirtoidukohtades, juua paar jooki, sõita aeg-ajalt taksoga ja teha rohkem tegevusi. ekskursioonid, nagu muuseumide külastamine või suusatamine.
Luksusliku eelarvega, mille suurus on 195 BGN päevas või rohkem, saate ööbida hotellis, kõik söögikorrad väljas süüa, juua rohkem, rentida auto või võtta rohkem taksosid ning teha mis tahes ekskursioone ja tegevusi, mida soovite. See on aga luksuslik alumine korrus. Taevas on limiidiks!
Bulgaaria reisijuht: näpunäiteid raha säästmiseks
Bulgaaria on üks soodsamaid sihtkohti Euroopas. Siin saate väikese eelarvega palju ära teha, kuna enamik riigi vaatamisväärsusi (nt muuseumid ja ajaloolised paigad) on odavad. Teil on siin raske pangakontole auk tekitdada, välja arvatud juhul, kui veedate kõrghooajal aega Musta mere rannikul ja üritate tahtlikult raha kulutada. Siin on mõned viisid, kuidas Bulgaarias raha säästa:
Võtke ette tasuta jalutuskäike – Jalutuskäigud on suurepärane viis linna ja selle kultuuriga tutvumiseks. Sofias, Veliko Tarnovos ja Plovdivis on tasuta jalutusreisid. Lihtsalt andke lõpus oma giidile jootraha.
Nautige tasuta üritusi – paljudel Bulgaaria festivalidel on tasuta osalemine ning suvel toimuvad paljudes linnaparkides tasuta üritused ja kontserdid. Küsige oma hostelilt või võõrustajalt, mis teie külastuse ajal toimub.
Vältige Sunny Beachi – Ülehinnatud ja turistidest pungil olev rand. Rannatoole on siin rohkem kui liiva! Selle asemel külastage mõnda teist rannikuranda.
Ööbige kohaliku juures – kui plaanite ette, leiate tavaliselt Couchsurfingu võõrustajaid kõikjalt riigist. Nii pole teil mitte ainult tasuta ööbimiskoht, vaid saate ühenduse ka kohaliku võõrustajaga, kes saab jagada oma siseringi näpunäiteid ja nõuandeid.
Võtke kaasa veepudel – siinne kraanivesi on joomiseks ohutu, nii et raha säästmiseks ja plasti kasutamise vähendamiseks võtke kaasa korduvkasutatav veepudel.
Peatuge hostelis Mostel – selles hosteliketis peatumine võib teie kulusid vähendada, kuna need sisaldavad tasuta hommikusööki ja õhtusööki. Nende asukohad asuvad Sofias ja Veliko Tarnovos.
Sööge pagari töökodades – Bulgaaria pagari töökodades on odav valik magusaid ja soolaseid küpsetisi, mis võivad teid täita. Kaks minu lemmik suupistet on banica ja krenvirshka.
Bulgaaria transpordivahendid
Ühistransport – Bulgaaria ühistransport on väga soodne. Sofias on kahe liiniga metroo, mis ühendab kesklinna ja lennujaama, samuti keskseid bussi- ja rongijaamu. Piletid on 1,60 BGN tükk.
Teistes linnades on ühistranspordiks levinuim bussiliiklus. Piletihinnad on tavaliselt vahemikus 1–1,80 BGN. Trollibussid ja trammid on samuti levinud ja maksavad üldiselt sama palju.
Mõnes linnas, näiteks Sofias, on igapäevane transpordipilet 4 BGN päevas. Kolmepäevane pilet maksab 20 BGN päevas.
Taksod – taksod on kõikjal hõlpsasti kättesaadavad, tariifid algavad 1 BGN-st ja lisaks maksavad 0,80–0,99 BGN kilomeetri kohta. Veenduge alati, et teie juht kasutaks arvestit, et vältida ärarebimist.
Buss – Bulgaarias on palju era- ja avalikke väikebusse ja kaugbusse, mis viivad teid väiksemate linnade ja linnade vahel. Buss Sofiast Varnasse maksab umbes 33 BGN ja kestab seitse tundi, samas kui Varnast Plovdivi on 23 BGN ja samuti kulub seitse tundi. Kolmetunnine reis Sofiast Veliko Tarnovosse ei tohiks maksta rohkem kui 21 BGN.
Rong – rongisõit Bulgaarias on sageli odavam kui bussiga sõitmine, kuid see on palju aeglasem. Näiteks maksab sama reis Sofiast Veliko Tarnovosse vaid 13 BGN, kuid rongisõiduks kulub bussiga kolme tunni asemel veidi üle nelja ja poole tunni.
Lendamine – Bulgaarias on piiratud siseriiklikke marsruute, mistõttu on see enamiku reisijate jaoks ebamugav. See tähendab, et lendamine on siin taskukohane. Ühesuunaline reis Sofia ja Varna vahel maksab umbes 66 BGN, samas kui üks suund Sofia ja Burgase vahel on umbes 60 BGN. Kui teil pole aga aega, jääksin bussi juurde.
Autorent – autorent on siin ülisoodne, makstes vaid 18 BGN päevas. Kui teil on kellegagi sõitu jagada, võib see olla taskukohane ja paindlik viis riigis ringi liikumiseks.
Hääletamine – Bulgaarias autostop on levinud nii reisijate kui ka kohalike seas. HitchWiki on parim veebisait täiendavate autostopimise näpunäidete ja teabe saamiseks.
Millal reisida Bulgaariasse
Kui soovite kuuma ilma ja palju aega Musta mere rannikul viibida, on suvi (juunist augustini) parim aeg külastamiseks. Keskmine temperatuur on 29-32°C ja vesi on ideaalne ujumiseks. Need temperatuurid on kogu riigis üsna ühtlased, kuigi mägipiirkonnad võivad olla jahedamad.
Kevad- ja sügisilmad võivad päevade kaupa muutuda. Õhutemperatuur on kevaditi 5–21°C ning ilm võib olla üsna udune ja pilvine ning päikest vähe. Aga kui soovite vähem rahvast ja madalamaid hindu, on see parim aeg tulla.
Sügiskuud (september-oktoober) on matkamiseks parimad, sest sügisene lehestik hakkab paistma. Sügis temperatuur on 2-21°C.
Talv võib olla külm, temperatuur langeb kuni -5 °C ja toob kaasa palju lumesadu. Lumised mäed on sel ajal ilusad ja paljud inimesed tulevad siia nõlvadele lööma. Kui te ei tule siia suusatama või talispordiga tegelema, jätaksin talvise külastuse vahele
Turvalisus Bulgaarias
Bulgaaria on üldiselt väga turvaline riik. Pettused ja pisikuriteod, nagu taskuvargused, on kõige levinumad ohud, millega riigis reisides kokku puutute, kuid isegi need on haruldased.
Sellegipoolest on alati hea mõte hoida oma väärisesemed turvaliselt ja silmist eemal.
Nagu igas linnas, hoidke baaris viibides alati oma joogil silm peal. Lisaks vältige üksi koju kõndimist, kui olete joonud.
Taksot sõites veendu alati, et arvesti oleks sisse lülitatud. Levinud pettus on see, et taksojuhid ütlevad teile, et nende arvesti on katki. Nõudke, et soovite töötava arvestiga taksot või leppige kulud eelnevalt kokku.
Usaldage alati oma sisetunnet. Kui taksojuht tundub varjuline, peatage takso ja väljuge. Kui teie hotell on viletsam, kui arvasite, kolige mujale.
Hädaolukorras helistage abi saamiseks numbril 112.
Kui te seda kodus ei tee, ärge tehke seda Bulgaarias! Järgige seda reeglit ja väldite pisikuriteo ohvriks langemist.
Kõige olulisem nõuanne, mida saab pakkuda, on hea reisikindlustuse ostmine. Reisikindlustus kaitseb teid haiguste, vigastuste, varguste ja reisi tühistamise eest. See on igakülgne kaitse juhuks, kui midagi läheb valesti.